LV RU EN

Sestdiena, 2021. gada 31. jūlijs
Ruta, Rūta, Sigita, Angelika
Ludza
Mostly sunny
23°C
 
A A A

Prasmju skola Ludzas amatnieku centrā

Ludzas amatnieku centrā ir iecerēts apmācības sākt ar virvju izgatavošanu un peterņu pīšanu, papildinot katrā reizē ar jaunu arodu. Katrā nākošā tikšanās reizē Prasmju skolas dalībnieki parāda, ko veikuši mājās un var jautāt neskaidrās lietas, palīdzību. Katrā kopā strādāšanas reizē pulcējas visi amatu meistari un strādā kopā ar dalībniekiem un konkrēta aroda ierādītāju, lai būtu pieejami apmācāmajiem un lai saglabātu Suprādku tradīcijas būtību.

Virvju vīšana – dažāda resnuma un pielietojuma virvju vīšanas procesa apguve izmantojot linu, kaņepju pakulas.

Peterņu pīšana– Latgalei raksturīgu ziemas apavu no virvēm- peterņu izgatavošanas procesa apguve, sākot ar pašu izgatavotu virvju sagatavošanu, koka pamatnes sagatavošanu, pamattīkla izveidi un paša pīšanas procesa apguve līdz gatavām peternēm.

Sveču liešana-Senu paņēmienu izmantošana vaska sveču liešanā, izmantojot linu diegu un karstu bišu vasku.

Seno latgaļu sagšu, apaudu, jostu gatavošanas mācības sāk ar jostu un apaudu izgatavošanas procesu, izmantojot ceļus. Kā nākošo prasmi ierādot kājautu un sagšas pamatnes aušanas procesu, papildinot to ar vara rotājuma ieaušanu sagšas rakstos, kājautu galu rotājumos.

Senlaicīgā stila adīšana ar 1 adatu– adatu sagatavošana, un pamatprasmes apgūšana adīšanai ar vienu pavedienu un adatu veidojot adījumu, ko izmantoja senos laikos zeķu, cimdu un c. izstrādājumu izgatavošanai.

Skalu grozu pīšana – sākot ar skalu sagatavošanu un groza pamata izveidošanu, līdz gatava groza izveidošanai, roktura pievienošanai.

Tālāk, sākot ar decembri, Ludzas amatnieku centrs katra mēneša trešajā sestdienā pēc Zaļā tirgus aicina uz Suprādku. Suprādkas ir sena latgaļu tradīcija – garajos rudens ziemas vakaros strādāt kopā, lai sagatavotu saimniecībā nepieciešamās, praktiskas lietas katrs pats savai lietošanai. Tā saucamajās Suprādkās ne vien tika nodotas sava aroda pamatprasmes bērniem, bet arī viens otram iemācīja jaunus darbu paņēmienus, neierastas krāsu un rakstu kompozīcijas, jaunu materiālu pielietojumu, kā arī, darbojoties pārrunāja jaunumus, stāstīja senus notikumus, stāstus par dzīvi un darbu senākos laikos.

Aicinām uz Amatnieku centru Ludzā, Tālavijas ielā 27a, uz kopā strādāšanu, lai iemācītos jaunas interesantas amatu prasmes, papildinātu savas zināšanas un galvenais – pavadītu laiku ar draugiem, gūtu prieku no interesantas darbošanās un celtu dzīvesprieku. Iegūsti jaunu hobiju!

coloring.cool