LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 15. oktobris
Hedviga, Helvijs, Eda
Ludza
Cloudy
8°C
 
A A A

Poļu kultūras dienas Ludzā – starptautiskā līmenī

Jau daudzus gadus Ludzā un bijušajā Ludzas rajonā tiek rīkotas Poļu dienas. Tās tradicionāli notiek septembra sākumā. Parasti sākas ar dievkalpojumu skaistajā Pasienes katoļu baznīcā. Šogad tām bija plašāks – starptautisks skanējums.

9.septembrī Ludza viesmīlīgi uzņēma poļu kultūras biedrību delegācijas no vairākām Latvijas pilsētām un arī ciemiņus no Polijas.

Pēc Svētās Mises Pasienes katoļu baznīcā, ko poļu valodā celebrēja V.E. Rēzeknes – Aglonas diacēzes bīskaps Jānis Bulis, visi poļu kultūras dienu pasākuma dalībnieki devās uz Ludzu. Te pēcpusdien pulcējāmies skvērā pie Ludzas Tautas nama, lai svinīgi atklātu ievērojamajam Ludzā dzimušajam poļu rakstniekam Ferdinandam Antonijam Osendovskim veltītu piemiņas vietu. Tas kļuva iespējams, pateicoties projektam, ko uzrakstīja biedrības „Latvijas Poļu savienība” (LPS) Rēzeknes un Ludzas nodaļa. Projekta nosaukums “Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”.
Projektu līdzfinansē PR Senāts, atbalstot ārzemēs dzīvojošos poļus un viņu darbību. Projektu veicināja biedrība “Palīdzība poļiem austrumos”.

Ludzā Osendovskim veltītās piemiņas plāksnes atklāšanā klātesošos uzrunāja Polijas Republikas vēstniecības Rīgā konsulārās nodaļas vadītājs Vojcehs Krajs, Ludzas novada domes priekšsēdētāja vietniece Jevgenija Kušča, biedrības “LPS” Rēzeknes nodaļas valdes priekšsēdētāja Bernadeta Geikina-Tolstova. Plāksni iesvētīja Ludzas Romas katoļu draudzes prāvests Jānis Kolns.

Vēsturiskajā notikumā piedalījās Čenstohovas pilsētas delegācija, kuru vadīja pilsētas mēra vietnieks Rišards Stefaņaks. Klātesoši bija arī vairāku Latvijas Poļu biedrību pārstāvji, kā arī Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas pedagogi un ģimnāzijas direktore Valentīna Šidlovska.

Ludzāniešu ieguldījums piemiņas vietas veidošanā

Osendovska piemiņas vietas Ludzā izveidošanas projekts tika īstenots īsā laika posmā. Poļu biedrība uzklausīja un ņēma vērā ludzāniešu viedokļus un ieteikumus, un LPS Ludzas nodaļas sanāksmē idejas par vietas izvēli izteica visi Ludzas poļu biedrības dalībnieki.

Esam pateicīgi māksliniecei Svetlanai Skačkovai-Marčenko par izveidoto piemiņas plāksnes skici, akmeņkalim Mindaugam Griņovam par plāksnes izgatavošanu.

Īpaši gribam pateikties arī vietējam uzņēmējam Vitālijam Gorelovam, kurš uzdāvināja lielo sarkanā granīta bluķi, kas tika izmantots par plāksnes pamatni.

Poļu biedrība pateicas SIA „Ludzas apsaimniekotājs” speciālistiem Ērikam Gutānam, Olgai Meirānei un Ļubovai Stepanovai par veiksmīgi, profesionāli un savlaicīgi paveikto darbu, uzstādot lielo akmeni un apzaļumojot piemiņas vietu.

Jevgenija Kušča, Ludzas novada domes priekšsēdētāja vietniece sociālajos, izglītības un kultūras jautājumos, saka:

– Mēs, ludzānieši, vienmēr lepojamies, ka Ludzā dzīvoja un dzīvo talantīgi cilvēki, kuri popularizēja un popularizē mūsu Latvijā senāko pilsētu ar saviem sasniegumiem un panākumiem ne tikai Latvijas, bet arī pasaules mērogā. Un viens no tiem ir Antonijs Ferdinands Osendovskis. Viņš dzimis Ļucinas pilsētā (Ludzā) un nodzīvojis te kopā ar savu ģimeni pirmos trīs sava bagātā mūža gadus. Tā ir vienīgā vieta Latvija, kas tieši saistīta ar viņa vārdu. 2017. gada 9. septembrī Ludzā notika vēsturiskais notikums. Mums, ludzāniešiem, bija liels gods piedalīties Antonija Ferdinanda Osendovska piemiņas plāksnes atklāšanā. Osendovskis bijis rakstnieks, ceļotājs, publicists, un atbilstoši tika izvēlēta vieta pie Ludzas bibliotēkas un Tautas nama. Paldies Latvijas Poļu savienībai par ideju uzrakstīt projektu, kura mērķis bija iemūžināt Osendovska vārdu viņa dzimtajā pilsētā. Paldies Polijas Republikas Senātam par projekta atbalstu. Paldies Latvijas Poļu Savienības prezidentam Rišardam Stankevičam, Rēzeknes nodaļas vadītājai Bernadetai Geikinai-Tolstovai un Ludzas nodaļas vadītājai Jolantai Strogonovai par kvalitatīvi organizēto Poļu kultūras dienu pasākumu Ludzā, par skaisto koncertu.

Koncertā skanēja poļu dziesmas

Pēc piemiņas plāksnes atklāšanas ludzāniešiem un ciemiņiem patiesus prieka mirkļus ar savu sniegumu sagādāja daudzi vokāli kolektīvi no Latvijas un Polijas. Skanēja tikai poļu valoda, atskaitot atsevišķas pateicības uzrunas, kas skanēja koncerta noslēgumā.

Ar skaistām un daudzveidīgām poļu dziesmām skatītājus iepriecināja biedrības “Latvijas Poļu savienība” nodaļu pašdarbības kolektīvi „Polonez” no Rīgas (vadītājs Andžejs Daņskis), „Strumeņ” no Krāslavas (vadītājs Romualds Raginis), jauktais koris „Promeņ” no Daugavpils (vadītāja Marija Jurkova) un ansamblis „Zgoda” no Jēkabpils (vadītāja Iveta Bērziņa). Ar košajiem tērpiem un izjusto dziedājumu skatītāju atzinību izpelnījās ansamblis no Jelgavas „Stokrotki” (vadītāja Edīte Bergmane) un sieviešu koris „Jutrzenka” no Rēzeknes (diriģente Irēna Ivanova).

Pasākuma izskaņā uz skatuves tika aicināti viesi – vīru vokālais kvartets „Dolces Pueris” (Polija, Čenstohova), kas izpildīja poļu komponistu dziesmas no kinofilmā un populāru ārzemju komponistu dziesmas no savas programmas „Nopietni. Pa jokam”. Tā mākslinieciskais vadītājs un II tenors – Jaroslavs Ličba, koncertmeistare Vanda Dudeka. Skanīgās balsis un veiksmīgi izvēlētais repertuārs iededza ikvienā pasākuma dalībniekā prieka dzirksti.

Patiesībā tas ir apbrīnojami, cik daudz Latvijā ir labu ansambļu un koru, kuri ar prieku dzied poļu dziesmas, muzicē savam un klausītāju priekam. Mēs, ludzānieši, sirsnīgi pateicamies visiem biedrības “LPS” nodaļu vadītājiem par vēsturiski nozīmīga pasākuma atbalstu un mūsu senču tradīciju saglabāšanu. Daudzi skatītāji Ludzas Tautas nama zālē nesaprata poļu valodu, kas skanēja visu gandrīz 2 stundu garā koncerta laikā, bet visi izjutām prieku un lepnumu. Varbūt kāds poļu dziesmās saklausīja bērnībā vecmāmuļu vai vectētiņu – poļu dziedātās melodijas. Lai tas ir kā pamudinājums iesaistīties mūsu biedrības darbībā, pieminot savus senčus!

Jolanta Strogonova,

biedrības „Latvijas Poļu savienība” Ludzas nodaļas priekšsēdētāja

Svetlanas Rimšas foto

Foto galerija “Piemiņas plāksnes F. A. Osendovskim atklāšana 09.09.2017. Ludzā”

 

coloring.cool