LV RU EN

Trešdiena, 2021. gada 27. oktobris
Lilita, Irita, Ita
Ludza
Cloudy
8°C
 
A A A

Ludzas novadā izsludināta ārkārtējā situācija (papildināts)

Valdība otrdien, 29. augustā, izsludināja ārkārtējo situāciju lauksaimniecībā Latgalē, kā arī vairākos novados Vidzemē un Zemgalē. Ārkārtas situācija līdz šī gada novembra beigām ir izsludināta 27 novados: Aglonas, Baltinavas, Balvu, Ciblas, Dagdas, Daugavpils, Ilūkstes, Kārsavas, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Rugāju, Vārkavas, Viļakas, Viļānu, Zilupes, Alūksnes, Jēkabpils, Madonas, Lubānas, Gulbenes, Cesvaines, Varakļānu un Krustpils novados.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Finanšu ministriju līdz šā gada 29. septembrim izvērtēs pašvaldību pieprasījumus zaudējumu kompensēšanai par nodarītiem zaudējumiem infrastruktūras objektiem, izvērtēs iesniegto informāciju par privātajiem mājokļiem un pašvaldību sniegto atbalstu iedzīvotājiem ārkārtas situācijā.

Ludzas novada pašvaldība turpina apzināt dabas stihijas radītos zaudējumus – tiek apkopota informācija par izskalotajiem ceļiem un ietvēm, bojātajiem infrastruktūras objektiem, appludinātajiem tīrumiem un pļavām privātajā sektorā.

Ludzas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Maslovskis informē, ka provizoriski postījumi pašvaldības publiskajā infrastruktūrā vērtējami aptuveni 150 000 EUR apmērā. Pildas pagastā tiltam pār Ilžas upi ir konstatēti pamatnes bojājumi – izskaloti nesošās konstrukcijas betona fragmenti. Stipri bojātas J. Soikāna Ludzas mākslas skolas mācību telpas, kas atrodas pagrabstāvā un vairākas dienas bija applūdinātas. Kanalizācijas pārsūknēšanas stacijās izgājuši no ierindas 3 ūdenssūkņi. Konstatēti ceļu braucamās daļas asfaltseguma bojājumi un izskalojumi (~ 220 m2), caurteku bojājumi un aizdambējumi. Ludzā izskaloti un apbrukuši notekgrāvji (kopgarumā ~920 m), bojāti kanalizācijas tīkli, gan daudzdzīvokļu namos, gan privātmājās tecējuši jumti un applūda pagrabtelpas. Par privātajā sektorā lietavu radītiem zaudējumiem pašvaldībai ir ziņojuši vien 7 novada lauksaimnieki. Vienā zemnieku saimniecībā bojā gājuši kartupeļu stādījumi 2 ha platībā. Lielākie postījumi, kuri radīs neatgriezeniskus zaudējumus, – applūdušie labību lauki 100 ha kopplatībā. Materiālo zaudējumu precīzu apmēru varēs noteikt tikai pēc graudaugu novākšanas un to nodošanas. Zemnieki pārliecināti, ka ilgstošās lietavas negatīvi ietekmēs arī nākamā gada ražu.

Lai apspriestu anomālo lietavu rezultātā radušos situāciju, 28. augusta vakarā Līvānos Latgales reģiona pašvaldību vadītāji tikās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski, zemkopības ministru Jāni Dūklavu un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu. Ludzas novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs informē, ka tikšanās laikā tika uzsvērts: plūdu skarto reģionu lauksaimniekiem tiks sniegta palīdzība un zaudējumu kompensācija, tomēr katrs iesniegums tiks izvērtēts individuāli. Lauksaimniekiem ir iespēja pieteikt zaudējumus elektroniski, taču vēl nav zināmi kritēriji, pēc kādiem zaudējumi tiks kompensēti.

No ministru puses saņemts solījums darīt visu iespējamo, lai lauksaimniekiem nebūtu jācieš arī sankcijas no aizdevējiem – bankām, ja lauksaimnieki šajā krīzes situācijā nespēs savlaicīgi norēķināties par izsniegtajiem aizdevumiem, tāpat ja nespēs pildīt līgumus, kas saistīti ar produkcijas piegādi.

Palīdzība pašvaldībām tiks sniegta pēc tam, kad pašvaldības būs novērsušas postījumus uz ceļiem un infrastruktūras objektos. Pieejamais kompensācijas apjoms varētu būt 70% no kopējās darbu tāmes.

Pamatojoties uz Ministru kabineta 29. augustā izsludināto ārkārtas stāvokli lauksaimniecības sektorā, Lauku atbalsta dienests (LAD) ir uzsācis izstrādāt moduli Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS), kurā LAD klienti varēs iesniegt pieteikumus par faktiski nodarītajiem zaudējumiem atbilstoši 2017. gadā Lauku atbalsta dienestā deklarētajām platībām. Iesniegt pieteikumus EPS varēs līdz 2017. gada 1. oktobrim. LAD informēs par iesniegumu pieņemšanas sākumu. Par kompensāciju apjomu, kas tiks piešķirts lauksaimniekiem, lems Zemkopības ministrija.

Turpmāk informēsim par rīcību lietavu un plūdu radīto seku novēršanai.

Ministru kabineta rīkojums Nr. 455 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”

Informāciju sagatavoja

Svetlana Rimša,

Ludzas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību vadītāja

coloring.cool