LV EN

Otrdiena, 2023. gada 31. janvāris
Tekla, Violeta
Ludza
Mostly cloudy
0°C
 
A A A

Pieminam Brīvības cīņās kritušos

Ludzas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Edgars Mekšs uzrunāja klātesošos:

“Lāčplēša diena ir viena no tām nedaudzajām mūsu atceres dienām, kad jāsvin uzvara, nevis sakāve.

1919. gada liktenīgajās dienās mūsu senči pret lielu pārspēku apbrīnojami prata nosargāt tikko dibināto valsti. Kopš tām dienām ir pagājuši vairāk kā 90 gadi.

Šajā dienā domājot par tā laika cīnītāju un strēlnieku varonību, smeļamies spēkus un izturību tālākam darbam Latvijas labā. Būdami šajā atceres vietā, domāsim arī par visiem Brīvības cīnītājiem un strēlniekiem, kuru kapu vietas mums nav zināmas, bet bez kuriem nebūtu šodienas valsts.

Tāpēc šodien nolieksim galvas – Par tiem, kas darīja. Par tiem, kas krita. Par cilvēku pārliecību.”

“Brīnums,” tā mūsu brīvības cīņu uzvaru pār Bermonta armiju nodēvēja angļu “Times”, kas 1919. gada beigās savā ievadrakstā rakstīja: “Divu miljonu tauta izcīnījusi savu patstāvību, var teikt, kailām rokām padzenot no Rīgas un Kurzemes piecdesmit tūkstošus labi bruņotu vācu – krievu armiju. Tauta, kas ar tādu mīlestību pieķērusies savai dzimtajai zemei, – tai neviens upuris nav bijis par lielu, lai aizstāvētu savu neatkarību, – pelna apbrīnošanu. Tai pamatā ir garīgs spēks – varonība. To liecina šīs brīvības cīņas, kurām vēsturē nav piemēra. Tās ir leģendāras. Apliecinot savu cieņu latvju tautai, mēs neatrodam izteiksmīgāka vārda, lai apzīmētu notikušo Baltijas jūras piekrastē: brīnums.”