LV EN

Piektdiena, 2023. gada 03. februāris
Vida, Ida, Aīda
Ludza
Partly cloudy
-6°C
 
A A A

Pie apaļā galda – par veselības aprūpi novadā

Kārtējā Ludzas novada pašvaldības ierosinātā Apaļā galda diskusija par medicīnas aktualitātēm novadā notika šaurā lokā, lai gan uz to savlaicīgi tika aicināti gan medicīnas darbinieki, gan iedzīvotāji. Ārstu, domes priekšsēdētājas un pavisam nedaudzu klātesošo sarunā izkristalizējās šādi temati.

Kāpēc Ludzas ārsts Ludzas pacientu ārstē Rēzeknē?

Ludzas slimnīcas vadītājs J. Atstupens skaidro, ka Ludzas slimnīcai pašlaik ir noteikts aprūpes iestādes statuss, kas nozīmē krietni mazāku valsts finansējumu, samazinātu pakalpojumu klāstu, tāpēc pacientus ar akūtām sūdzībām NMP uz šejieni neved. Lai gan praktiski slimnīca būtu gatava pieņemt arī akūtus pacientus. Ir gadījumi, kad ātrie uz vietas nevar izvērtēt pacienta stāvokli un aizved cilvēku uz Rēzekni. Pēc palīdzības sniegšanas un izmeklējumiem cilvēkam nav nepieciešamības palikt stacionārā, bet atgriezties mājas nav ar ko. Domes priekšsēdētāja A. Gendele saka, ka sarunā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMP) vadītāju Armandu Ploriņu šis jautājums ir diskutēts, taču NMP lūdz minēt konkrētus gadījumus, kad pacienti ir aizvesti uz Rēzeknes slimnīcu un tas radījis sarežģījumus.

Veselības aprūpe lauku teritorijā

Šobrīd Ludzas novada pagastos ir nodrošināta ģimenes ārsta prakse un feldšerpunkta pakalpojumi. Feldšerpunktu uzturēšana un daļēji personāla atalgojums gulstas uz pašvaldības pleciem, ģimenes ārsti savas prakses vietas uztur paši. Dr. S. Streļčs, kuram prakses vieta ir Pildas pagastā, uzskata, ka pagastu iedzīvotājiem pašreiz ir nodrošināta medicīnas pakalpojumu pieejamība. Cita lieta, kad iedzīvotāji paši nerūpējas par savu veselību, laukos liela bēda ir trūkums un alkoholisms. Ir vietas, piemēram, Cirmas pagasts, kur lielākā daļa iedzīvotāju reģistrējušies pie ģimenes ārstiem pilsētā, tāpēc nav racionāli ārstam šeit reģistrēt prakses vietu, ja mēnesī to apmeklē 3 – 4 pacienti.

Valsts atbalsts trūcīgajiem

Ludzas slimnīcas virsārste G. Kozlova uzsvēra, ka jāatgādina personām, kam piešķirts trūcīgo statuss, par Sociālā drošības tīkla stratēģijas iespējām medicīnā. Personas, ar ienākumiem zem 120 un 150 latiem, uzrādot izziņu par trūcīgā statusa piešķiršanu, ir atbrīvotas no pacienta iemaksām, pacientu līdzmaksājuma par operāciju un no maksas par uzturēšanos “slimnīcu viesnīcās,” kā arī var saņemt atvieglojumus kompensējamo zāļu iegādei.

Tāpat arī ģimenes ārsti vairāk tiek rosināti piedāvāt pacientiem ar attiecīgo diagnozi mājas aprūpi.

Kāpēc šoreiz iedzīvotāji neatsaucās Apaļā galda diskusijas tematam?

Tīkamākā atbilde būtu, ka veselības aprūpē viss ir kārtībā – gan pieejamībā, gan kvalitātē; bet varbūt arī otrādi. Iespējams, daļa saprot, ka kaut ko mainīt šeit uz vietas nav mūsu spēkos, kamēr nemainīsies valsts stratēģija; vēl daļa ir noguruši no jebkādām debatēm gan medijos, gan savā vidē.