LV EN

Piektdiena, 2022. gada 09. decembris
Sarmīte, Tabita
Ludza
Mostly cloudy
-7°C
 
A A A

PAZIŅOS NOMINĀCIJAS “VIDEI DRAUDZĪGS TIRGOTĀJS 2011” IEGUVĒJUS

Ceturtdien, 23. februārī Latvijas Tirgotāju asociācija, Latvijas tirgotāju kamera, “Zaļā josta” un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jau ceturto gadu pēc kārtas sveiks uzņēmumus, nominācijas “Videi draudzīgs tirgotājs” ieguvējus.
Nominācijas mērķis ir katru gadu godināt tirgotājus, kas savā ikdienā praktizē videi draudzīgu komercdarbību, kas vērsta uz ilgtspējīgu attīstību, kā arī veicināt Latvijas tirgotājus ievērot videi draudzīgu komercpraksi.
Kopumā videi draudzīgie tirgotāji noteikti trīs kategorijās – tirdzniecības objekti, ēdināšanas objekti un pakalpojumu objekti. Tirdzniecības objekti sīkāk vērtēti atsevišķi, atkarībā no to darbības virzieniem – veikali, tirdzniecības centri, aptiekas un degvielas uzpildes stacijas, savukārt starp pakalpojumu sniegšanas objektiem tuvāk vērtēti skaistumkopšanas saloni, viesnīcas, viesu nami, kā arī sporta un atpūtas centri. Katrai tirgotāju grupai izstrādāti individuāli vērtēšanas kritēriji, ņemot vērā katra uzņēmuma darbības specifiku.
“Balva un nominācija “Videi draudzīgs tirgotājs” tiks pasniegta jau ceturto gadu pēc kārtas. Kopš konkursa aizsākumiem 2008. gadā kopumā šo triju gadu laikā apbalvoti 18 uzņēmumi – katru gadu seši videi draudzīgi tirgotāji,” stāsta Laima Jekšiņa, SIA “Zaļā josta” mārketinga vadītāja. Visbiežāk par videi draudzīgiem atzīti tieši veikali – triju aizvadīto gadu laikā apbalvoti 9 veikali, kas atbilst videi draudzīga tirgotāja kritērijiem. Zaļās uzņēmējdarbības principu ievērošana ēdināšanas sektorā arī kļūst aizvien populārāka. “Nominācijas pastāvēšanas laikā par videi draudzīgiem atzīti jau pieci ēdināšanas uzņēmumi, no kuriem trīs – pagājušajā gadā,” stāsta L. Jekšiņa.
Laureāti, veiksmīgi izturot SIA “Zaļā josta” rūpīgi izstrādātu kritēriju kopumu, pierāda, ka viņu realizētā uzņēmējdarbība veicina efektīvu un videi draudzīgu resursu izmantošanu vairākos aspektos. Galvenie vērtēšanas kritēriji visām tirgotāju grupām ir vienoti. Tie balstās uz ilgtspējīgas un videi nekaitīgas uzņēmējdarbības pamatprincipiem, piemēram, energoefektivitāti, kas izpaužas gan energoefektīvu elektroiekārtu un apgaismojuma izmantošanā, gan ēku siltināšanā. Atsevišķi tiek vērtēta atkritumu apsaimniekošanas sistēma uzņēmumā – atkritumu šķirošana gan uzņēmuma iekšienē, gan šādas iespējas nodrošināšana klientiem, izlietotā iepakojuma apsaimniekošana, dalība bīstamo atkritumu savākšanas programmā u.c. kritēriji. Vērtēšanā ietverta arī uzņēmuma darbībai nepieciešamo ķimikāliju lietošana – vai uzņēmums izvēlas videi nekaitīgus telpu uzkopšanas līdzekļus vai, piemēram, antialerģiskus kosmētiskos līdzekļus.
“Piemēram, ēdināšanas uzņēmumu vērtēšanā uzmanība tiek pievērsta ēdiena pagatavošanas izmantotai pārtikai – vai izmantoti svaigi, bioloģiski ražoti produkti; degvielas uzpildes staciju vērtēšanā svarīgs faktors ir otrreizēja ūdens izmantošana automašīnu mazgāšanā, farmācijas preču tirgotājiem jābūt sistēmai, kādā tiek iznīcināti medikamenti ar beigušos realizācijas termiņu, kā arī jāpieņem šādi medikamenti no iedzīvotājiem,” dažus no vērtēšanas kritērijiem atklāj SIA “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa.
Videi draudzīgs tirgotājs 2011″ apbalvošana notiks VARAM telpās 2012. gada 23. februārī plkst. 14:00.