LV RU EN

Sestdiena, 2022. gada 28. maijs
Vilhelms, Vilis
Ludza
Sunny
13°C
 
A A A

Pašvaldība: 'Istras' slēgšana pagastā izraisīs sociālo katastrofu

Labklājības ministrijas lēmums no 1.jūlija slēgt sociālās aprūpes centru “Istra” Ludzas novada Istras pagastā izraisīs sociālo katastrofu, prognozēja Ludzas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Edgars Mekšs.

Istras pagastā, kur pavisam ir 840 iedzīvotāju, tikai 113 cilvēkiem ir darbs pagasta teritorijā. Sociālā aprūpes centra “Istra” slēgšana nozīmē darba zaudēšanu 44 Istras pagasta iedzīvotājiem, bet viņu ģimenēm – palikšanu bez iztikas līdzekļiem. Pagastam tā ir katastrofa, uzsver Mekšs.

Ja atlaistie darbinieki, kam ir ģimenes, paliek pagastā, smagi cietīs sociālā joma. Ja ģimenes ar bērniem atstāj pagastu un dodas meklēt laimi citur, tad bērnu trūkuma dēļ jāslēdz gan bērnudārzs, gan skola. Tas savukārt pagastam draud ar galīgu iznīkšanu, skaidroja Mekšs.

Vēl marta beigās labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) bija paudis atbalstu Ludzas novada domes centieniem reģistrēt “Istru” kā pašvaldības iestādi, bet jau aprīļa beigās savu nostādni bija mainījis. Maija sākumā Ludzas novada domes deputāti nosūtīja ministram atklātu vēstuli, kurā kategoriski iebilda pret ieplānoto sociālā aprūpes centra “Istra” darbības pārtraukšanu un tā klientu pārvietošanu uz citiem sociālās aprūpes centriem.

Vēstulē tika raksturota situācija un sekas, kas varētu rasties “Istras” slēgšanas gadījumā, piedāvāti iespējamie risinājumi, kā arī norādīts, ka sociālā aprūpes centra slēgšana ir gan pretrunā ar valstī vārdos atbalstīto darba vietu palielināšanas politiku, gan arī nekorekta rīcība attiecībā pret Ludzas novada pašvaldību, ņemot vērā iepriekšējās vienošanās.

Sociālā aprūpes centrs “Istra” atrodas skaistā dabas nostūrī, un, mainoties nosaukumiem, darbojies jau 65 gadus. Liela daļa pašreizējo “Istras” iemītnieku te dzīvo jau vairākus gadu desmitus, viņiem kā invalīdiem īpaši grūti pārdzīvot pārvietošanu. Sociālie aprūpētāji neslēpj, ka ne vienam vien tik krasa dzīves apstākļu maiņa, īpaši tiem, kam draud pārvietošana no ierastās klusās lauku vides uz pilsētas vidi, var stipri iedragāt veselību, līdz pat aiziešanai aizsaulē.

Neskatoties uz visiem minētajiem argumentiem un brīdinājumiem, ministrija, kuras pārziņā ir ar cilvēku labklājību saistītu jautājumu risināšana, nolēmusi slēgt “Istru”, nepiedāvājot nekādas alternatīvas.

Centru nolemts slēgt, neņemot vērā to, ka Ludzas novada dome ir izpildījusi visas iepriekšējās vienošanās ar Labklājības ministriju par centra pārcelšanu uz Ludzas novada Rundēnu pagastu. Tādējādi pašvaldība bija cerējusi, ka vismaz daži depresīvā Rundēnu pagasta iedzīvotāji varēs strādāt. Patlaban Rundēnu pagastā ir tikai 29 darba vietas.

Kopš pagājušā gada septembra, kad Ludzas novada dome uzsāka pārrunas ar Labklājības ministriju par iespējamo aprūpes centra pārvietošanu, lai nepieļautu tā slēgšanu, ir pieņemti vairāki būtiski lēmumi. Pirmkārt, Rundēnu skolas ēkas renovācijai, kurp bija plānots pārcelt aprūpes centru, pagājušā gada decembrī pašvaldība piešķīra 180 000 latu. Ņemot vērā Labklājības ministrijas ieteikumu, šī gada aprīlī minētā summa tika palielināta līdz 240 000 latu.

Šī gada 8.martā Ludzas novada pašvaldība izsludināja atklātu konkursu “Rundēnu skolas ēkas rekonstrukcija par aprūpes centru”. 13.aprīlī tika izraudzīts konkursa uzvarētājs, par to kļuva SIA “Latgalija”, bet jau 26.aprīlī ar minēto būvfirmu tika noslēgts līgums par Rundēnu skolas ēkas rekonstrukciju par aprūpes centru.

Otrkārt, pašvaldība bija gatava apņemties par saviem līdzekļiem nodrošināt SAC “Istra” kurināmā piegādi, telpu un teritorijas uzkopšanu.

“Kaut arī pašvaldības finansiālā situācija krīzes apstākļos ir pasliktinājusies, mēs darījām visu, lai sociālais aprūpes centrs “Istra” paliktu Ludzas novada teritorijā. Diemžēl mūsu centieni beigušies nesekmīgi un iznīcībai nolemts vēl viens pagaidām vēl apdzīvots Latgales nostūris,” teica Mekšs.

coloring.cool