LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 30. jūlijs
Valters, Renārs
Ludza
Mostly cloudy
24°C
 
A A A

Pasakains laiks starp 1.08.-10.08. jeb Medi @ RT 10 dienas Latvijā…

Lai projekts norisinātos raiti un tā, kā ir bijis plānots, ir bijis nepieciešams Ludzas pilsētas domes politiskais “Jā!” (projekta īstenošana tika uzsākta vēl pirms pašvaldību vēlēšanām), daudzu cilvēku saskaņots darbs bieži vien neņemot vērā tradicionālo darba laika iedalījumu. Īpašu paldies vēlos teikt Ludzas novada domes priekšsēdētājas pirmajai vietniecei Alīnai Gendelei, kas nepieļāva, lai ar projektu saistītā dokumentācija iestrēgtu birokrātiskajos labirintos un projekta vadītājai Ilonai Leščinskai, kurai vajadzēja “izrakties” cauri “papīru” kalniem un saskaņošanas līkločiem, projekta Vadības komitejai – Ilgai Bilinskai (Ludza), Fridijam Bokišam(Ludza), Aleksandram Kolbasičam (Glubokoje), projekta koordinatorei Rimmai Muravej (Glubokoje), projekta vadītājas asistentei – Nataļjai Jupatovai. Nemazums papildus rūpju tika sagādāts Līgai Mežulei. kas ir projekta grāmatvede. Īpašs gandarījums ir par to, ka materiālo ieguvumu mākslas skolai ir nodrošinājis projekta finansējums, nevis kredīts, kas jāatmaksā.

Pirms tika uzsākta projekta īstenošana, atzīšos, māca vairāk šaubas, nekā ticība notiekošajam. Politiskajā un ekonomiskajā sfērā klimstošie bubuļi un krupji, kas jānorij, neradīja optimistisku noskaņojumu, kur nu vēl iedvesmojošu, radošu lidojuma sajūtu. Taču desmit dienas Baltkrievijā radīja atziņu – krīzes nāk un kādreiz arī iet prom, bet cilvēki un sirdssiltums paliek. Uz svešo zemi mēs aizbraucām kā svešinieki, bet no 1.08.-10.08.2009. Ludzā gaidījām draugus un “savējos”. Desmit bērni no Baltkrievijas pilsētas Glubokoje un trīs viņu skolotājas, kā arī 10 bērni un trīs pedagogi no J.Soikāna Ludzas mākslas skolas, radošajās darbnīcās “[email protected]” turpināja darbu pie animācijas filmas veidošanas kopā ar profesionāļiem animatori Daci Liepu un skaņu režisoru Jāni Sausnīti. Multfilma “Kā Sprīdītis un Nesterka laimi meklēja” piedzīvoja savu pirmizrādi 2008.gada 10.augustā. Tagad ir atlikuši daži tehniski sīkumi – titri krievu valodā, jo filma ir bilingvāla – latviešu un baltkrievu valodās, kurus Dacei palīdzēs piemontēt Koka vīriņš no raidījuma “Kas te? Es te.” Tad gan varēs ierakstīt filmu DVD formātā un nogādāt visiem, kas pielika savu roku, lai pasaka NOTIKTU.

Dienas ritms bija saplānots pa minūtēm. Spraigs un dinamisks. Līdztekus darbam pie animācijas filmas, radošo darbnīcu dalībniekiem bija iespēja noklausīties Dr.philol. asoc.prof. Angelikas Juško – Štekles aizraujošo stāstījumu par latgaliešu pasakām. Sarmīte Stapule – Zagorska ne tikai iepazīstināja ar latgaliešu etnogrāfisko tautas tērpu, bet ļāva pašam pielaikot un iejusties jaunā “ādā”. Par arheoloģisko tautas tērpu un latgalieša dzīves ziņu pavēstīja Ludzas amatniecības centrā Ēriks un Līga Kondrāti. (Daži no centra priekšmetiem kļuva par aktieriem un filmējās multenītē, arī mākslas skolas logo – suņuks-zīmulis dažu draisku loku izskrēja palīdzēdams stellēm aust. Daži aktieri – āboli un barankas -, kas “nāca” no veikala, tika apēsti.) Divus vakarus mākslas skolas zālē skanēja folkloras draugu kopas un kapellas “Vīteri” (Vadītāja Sandra Stare) muzicēšana, kas piepildīja sirdis ar tautasdziesmām un lika kustēties daņču ritmā gluži kā 3×3 nometnēs. Divas stundas dejas solī un liekās kalorijas kā nebijušas, bet enerģijas lādiņš tāds, ka līdz rīta gaiļiem varētu dzīvoties. Divus vakarus Tatjanas Juškānes vadībā tika apgūtas teātra sporta iemaņas, kas smīdināja, priecēja, iedvesmoja, atbrīvoja no aizspriedumiem un stereotipiem. Viens vakars bija veltīts debešķīgai lietai – gaisa baloniem. Festivāla apmeklējumu Rēzeknē papildinājām ar ciemošanos mākslas namā, kas spontāni izvērtās vēlā muzicēšanā par godu Latgales mākslas dižgariem.

Otrā un devītā diena radošajās darbnīcās “[email protected]” bija veltītas ekskursijām, iepazīstoties ar Leļļu muzeju Preiļos, apmeklējot Aglonas baziliku, Maizes muzeju un Karaļa kalnu, Vecrīgu, Zaķusalu, Etnogrāfisko brīvdabas muzeju un palutinot nogurušos augumus Rīgas jūras līča viļņos.

Kopā tas bija pasakains laiks, jo viss ko vēlējāmies piepildījās un ar uzviju, padzenot šaubas un neticību, dāvājot ļaušanos radošajam procesam un kopābūt laikam sirds atvērtībā. Par to jo īpašs paldies maniem kolēģiem Tatjanai Kivļevai, Inetai Zvonņikovai, Artūram Valteram par aktieru profesionālo sagatavošanu (multfilmā dancoja cirvis, smējās, runāja, kustējās malka), Inārai Mikažānei par smaržīgajiem puķu zirņiem pirmizrādes rītā, Lidija Kopeikai un Nonnai Zaezerskai par mazajiem, labajiem sīkumiem, kurus pamana tad, kad to trūkst, J.Soikāna Ludzas mākslas skolas absolventam Aivaram Bulim un Katrīnai Kūkojai, kas pievienojās projektam tikai Ludzā, un vecākiem, kas uzticēja mums savas atvases 20 diennakšu ilgumā. PALDIES!

Bet atgriežoties no vienas pasakas un iekāpjot jaunā, kurai es vēlos uzrakstīt laimīgu turpinājumu, informēju, ka J.Soikāna Ludzas mākslas skola turpina uzņemt audzēkņus profesionālās ievirzes izglītības programmā “Vizuāli plastiskā māksla” (vēlamais vecums 8-10 gadi). Dokumentus pieņem no 2009.gada 24. augusta līdz 26.augustam no plkst. 9:00 līdz 16:00, pusdienas pārtraukums no plkst. 12:00 līdz 13:00. Papildus informācija pa tālruni 65781327.

coloring.cool