LV RU EN

Trešdiena, 2021. gada 27. oktobris
Lilita, Irita, Ita
Ludza
Cloudy
9°C
 
A A A

Nūvodvuiceiba Latgales skolās

2017.gada 2.maijā no plkst. 13:30 līdz 16:00 Pildas pagasta bibliotēkā un Pildas pamatskolā notika pasākums veltīts Latgales pirmā kongresa simtgadei.

Pildas pagasta bibliotēku apmeklēja Pildas pamatskolas 1.-4.klašu skolēni. Bibliotēkas vadītāja pastāstīja par pirmo Latgales kongresu, kurš notika 1917. gada 26.-27. aprīlī (pēc jaunā stila 9.-10. maijā) Rēzeknē, par kongresa sagatavošanas procesu un kongresā pieņemtajām rezolūcijām un to aktualitāti šodien. Skolēniem tika stāstīts arī par Latgales dižvīriem – Franci Trasunu un Franci Kempu, par jaunākajiem izdevumiem latgaliešu valodā “Gostūs pi Boņuka” un “Alise breinumu zemē”.

Saruna ar pamatskolas vecāko klašu skolēniem notika Pildas pamatskolas telpās. Kopā ar skolēniem pārrunājām Latgales vēsturisko situāciju (drukas aizliegums Latgalē, latgaliešu valodas un literatūras pieejamība drukas aizlieguma laikā Latgalē u.c.) un pirmā Latgales latviešu kongresa būtiskākos jautājumus – kā un kāpēc tika nolemts rīkot šādu kongresu, kāpēc kā norises vieta tika izvēlēta Rēzekne, kongresā pieņemto rezolūciju būtība un sekas, Franča Trasuna un Franča Kempa lomas kongresa sagatavošanā un norisē un skatīta filma “Pyrmī osni – Gambits”.

Tad skolēniem tika piedāvāts kopīgi atbildēt uz Latvijas sabiedrisko mēdiju portālā publicēta testa jautājumiem  http://www.lsm.lv/lv/raksts/speles/arpus-etera/lsm-tests.-latgales-kongresam-100-ko-tu-zini-par-so-vesturisko-notikumu.a233532/ . Jauki, ka uz visiem testa jautājumiem skolēni atbildēja pareizi.

Uz jautājumu – vai būtu interese par latgaliešu valodas mācīšanu skolā un vai viņi apmeklētu latgaliešu valodas stundas, bērni atbildēja ar “jā”, jo latviešu valodas un literatūras skolotāja ar viņiem dažreiz runā arī latgaliešu valodā.

Skolēnu grupām tika prezentētas jaunās grāmatas un diski, ko Pildas pamatskola saņēma kā dāvinājumu, piedaloties Rēzeknes Tehnoloģiju Akadēmijas rīkotajā pasākumā “Nūvodvuiceiba”.

Paldies visiem skolēniem un skolotājiem līdzdarbošanos pasākumā.

Inese Germane,

Pildas pagasta bibliotēkas vadītāja

coloring.cool