LV RU EN

Trešdiena, 2021. gada 27. oktobris
Lilita, Irita, Ita
Ludza
Cloudy
9°C
 
A A A

Mūsu simtgadniece mīl Dievu, cilvēkus, Latviju

Šodien, 7. novembrī, ludzāniete Nadežda Palevska atzīmē savu 100. jubileju. Ludzas katoļu baznīcā 9. novembra vakarā viņai būs veltīta sv. Mise.

Savu simtgadi Nadežda sagaida, zaudējot atmiņu. Diemžēl. Kādu vakaru, atvadoties un novēlot labu nakti, viņa atklāja – neatceroties Latvijas himnas ievadvārdus. Noskaitīju pirmo rindiņu. Un otro. Viņa palūdza, lai uzrakstu uz lapiņas. Atradu kartiņu, uzrakstīju… Viņa izteiksmīgi nolasīja šīs pirmās divas rindiņas, un pārējās jau atcerējās pati. Esot uz mūžības sliekšņa, Nadežda Palevska domā par Latviju un dzied tai himnu.

Nadežda Palevska ir dzimusi 1917. gada 7. novembrī Latgalē – Zvirgzdenes pagasta Žogotu sādžā (Ludzas apriņķis) Apolonijas un Jāzepa Palevsku ģimenē. Kristīta Sarkaņu draudzes baznīcā. Palevsku ģimenē dzimuši 10 bērni, no tiem 3 miruši mazi, Antons 19 gadu vecumā. Vecāki bija izglītoti cilvēki, gadsimtu mijā dzīvojuši un strādājuši Pēterburgā, pēc apprecēšanās atbraukuši uz Latgali, kur tiem piederēja zeme. Nadežda atminas laikus, kad visi vēl dzīvoja sādžā (ciemā), bet pēc Zemes reformas pārcēlās uz viensētu. Palevski centās izglītot savus bērnus, lai gan, pēc Nadeždas atmiņām, dzīvojuši samērā trūcīgi. Tomēr dēls Vladislavs, meitas Frančeska, Nadežda un Helēna ir mācījušās ģimnāzijā Ludzā. Pārējie bērni – vietējās pamatskolās. Interesanti, ka vecākā meita Anna (dzimusi 1901. g.) skolā bija gājusi vēl cara laikā, labi prata lasīt un rakstīt krievu valodā, bet latviski vāji. Ģimenē sarunājās latgaliski.

Pēc ģimnāzijas absolvēšanas Nadežda sāka strādāt par pārdevēju – kasieri „Turības” veikalā Ludzā, viņa bija apguvusi komerczinības.

Tomēr Nadežda sapņoja kļūt par ārsti. Savu sapni viņa daļēji realizēja – medicīnu viņa studēja Rīgā, Sarkanā krusta māsu skolā 3 gadus klātienē un 3 gadus neklātienē. Mācību noslēgumā Nadežda bija diplomēta feldšere. Vairāk nekā 40 darba mūža gadi ir saistīti ar Preiļu slimnīcu. Te Nadežda Palevska strādāja kā operāciju māsa, kā procedūru māsa un ārsta palīgs. Viņa daudzus gadus dziedājusi Preiļu skolotāju korī.

Nadeždas dzīvesziņas pamatā ir ticība Dievam. Arī padomju periodā viņa apmeklēja vietējo baznīcu un devās svētceļojumos uz Aglonu. Nadežda baznīcām darināja daudzus lietišķās mākslas priekšmetus – altārsegas, procesiju karogus u.c.. Liela ir viņas loma kristīgo vērtību saglabāšanā un stiprināšanā. Nadežda kļuva par krustmāti daudziem radu un draugu bērniem. Viņa neslēpa savu piederību katoļu Baznīcai, ar visu savu dzīvi liecināja par Dievu.

Tuvāko mīlestība, darba tikums, labestība un optimisms ir būtiski viņas personības stūrakmeņi. Ikviens, kas pazīst Nadeždu, var pastāstīt par viņas labsirdību un izpalīdzību, pat lielu pašaizliedzību. Viņa dzīvo pieticīgi, allaž kaut ko ietaupa, bet to nepatur sev – dāsni dalās. Neesot lielāka prieka kā dāvāšana. Mēs visi esam apdāvināti ar viņas sirds siltumu un rokdarbiem. Līdz pat šī gada pavasarim Nadežda nodevās rokdarbiem. Pēdējie viņas adījumi – jakas ir tik koši, bet kā allaž ļoti gaumīgi. Nadežda līdz augstam meistarības līmenim izkopa savu hobiju – adīšanu un tamborēšanu. Nadeždas Palevskas talants tika atzinīgi novērtēts, viņai tika piešķirts Tautas daiļamata meistares nosaukums. Pēdējos gados Nadežda vairāk pievērsās izšūšanai. Krustdūriena tehnikā darinātas segas, pārklāji, spilvendrānas, dažādi dekori. Kāds rokdarbs viņai allaž bija līdzi izbraukumos un bērnus pieskatot. Diemžēl 2017. gada maijā Nadežda mājās, pošoties uz baznīcu, nokrita un salauza roku. Tā sāp un zaudē spēku. Un rokdarbi nu ir pagātnē.

Bet vēl tagad Nadežda ir aktīva lasītāja. Viņa abonē „Latvijas Avīzi” un „Ludzas Zemi”, viņa lasa reliģisko literatūru. Dzirde ir vāja, tāpēc jaunākajām ziņām televīzijā un radio viņa nevar sekot, atliek drukātais vārds.

1999. gadā Nadežda pārcēlās uz Ludzu, jo savas vecumdienas gribēja vadīt tuvāk dzimtajām vietām un radiniekiem. Viņa daudz palīdzēja māsasmeita Marijas ģimenei, pieskatot un audzinot jaunāko paaudzi. Bija Atmodas laiks. Un mēs redzējām – ar kādu degsmi Nadežda uzņēma un pati līdzdarbojās Latvijas atdzimšanas procesos.

Dievs. Cilvēki. Latvija. To visu Nadežda Palevska mīl un tam veltījusi savu mūžu.

Pierakstīja Ērika Bondarenko,

Nadeždas Palevskas māsas Anastasijas mazmeita

FOTO: Nadežda Palevska Ludzas Novadpētniecības muzeja 90-gades pasākumā. Fonā – pašas darinātais un muzejam dāvātais jubilejas karogs.

coloring.cool