LV EN

Otrdiena, 2023. gada 07. februāris
Ričards, Rihards, Nelda
Ludza
Snow
-2°C
 
A A A

Mūsu draudzības māja ir uzcelta. Jāiekārto tikai istabas, tā secināja sadraudzības vadītājs Rolfs Simons

Pils muzeja veicināšanas apvienības direktors Rolfs Simons Vācijā nolasījis vairāk nekā 40 priekšlasījumus par Latgali, Ludzu, tās vēsturi un kultūru, kā arī pētījis Bodenteihas bruņinieka Bodentika saistību ar Latviju.

2005. gada maijā delegācija 16 cilvēku sastāvā devās iepazīšanās braucienā uz Bodenteihu. Ludzānieši apmeklēja sparģeļu audzētavas zemnieku saimniecību, alus darītavu, bērnudārzu, skolu, kūrortklīniku, pansionātu, Pils muzeju un robežas muzeju, kā arī apskatīja Ilzes Soikānes gleznu izstādi. Oficiālo delegāciju pavadīja folkloras kopa “Ilžas”.

2006.gadā ar Tomasa Grams un latvietes Gitas Grams palīdzību tika izveidota pilsētu sadarbības mājas lapa- http://www.lv-de.eu/, kur ievietoja kontakti, saites uz pilsētu mājas lapām, aktualitātes un fotogalerija.

Tika mēģināts veidot sadarbību skolu starpā, kas līdz šim nav padevies un kas jāattīsta turpmāk, kā vienīgo atzīmējot bodenteihietes Lindas Grams mācības Ludzas ģimnāzijas 9.klasē, kad visu 2009./2010.mācību gadu laipni tika uzņemta Laumas un Viļņa Broku ģimenē Ciblas novadā. Ciešu sadarbības tiltu visu šo laiku uzturēja Ilze Soikans Menneking, ko ludzānieši patiesi uzskata par novadnieci un patronesi, ikdienas saziņas un organizatorisko darbu veica Bodenteihas sadarbības vadītājs Rolfs Simons un Ludzas rajonā to koordinēja Līga Kondrāte un Solvita Binovska.

2006.gadā uz Vāciju, uz Luderes 1000 – gades svinībām ar apsveikumiem devās oficiālā Ludzas delegācija un deju kopa “Atvasara”, folkloras kopa “Ilžas” un popgrupa “Cielavēni”, sniedzot patiesu prieku vācu draugiem.

2007.gada marta beigās jauktais koris “Austrumstīga” ar panākumiem uzstājās vairākos koncertos Bodenteihas apkārtnē, iegūstot daudzus ģimeņu draugus un vēl vairāk fanus. Tādēļ 2008.gada oktobrī devās otrā koncerttūrē nu jau pie tuviem draugiem. Kā ciešākā draudzība minama Zeļču un Trumpfu ģimeņu draudzība.

2007.gadā uz Ludzas pilsētas 830 gadu jubilejas svinībām ar apsveikumiem un pūtēju orķestri Spielmannszug ieradās Bodenteihas delegācija, kur satikās ar citām Ludzas sadraudzības pilsētu delegācijām no Lietuvas, Itālijas, Baltkrievijas, Krievijas, Ukrainas, Gruzijas.Uz svētkiem vācu draugi atveda ne vien savu muzikālo uzstāšanos, bet arī koka figūru izstādi un dāvanu – koka solu ar pilsētu ģerboņiem, tas pašlaik atrodas Ludzas Novadpētniecības muzeja teritorijā.

2008.gada maijā turpinās sadarbība muzeju starpā- grupa bodenteihiešu ieradās Ludzā uz Latvijā plaši pazīstamajiem svētkiem-Muzeju nakts pasākumu

No 2009.gada 8.maija līdz 12.maijam uz Bodenteihu uz Eiropas dienu svinībām devās 70 cilvēku liela ludzāniešu grupa, lai prezentētu vienu no jaunajām ES dalībvalstīm -Latviju.3 dienu laikā Latvijas latgaliskās vērtības draugiem demonstrēja folkloras kopa “Ilžas”, deju kopa “Reizē”, popgrupas “Cielaviņas” un “Spices”, Ludzas amatnieki ar pasākumu Latgaļu tirgus. Tieši šajā tikšanās reizē oficiālajā diskusijā tika nolemts paplašināt mūsu sadarbības jomas, vairāk meklējot iespējas sadarbībai sociālajā, ekonomiskajā, izglītības, nevalstisko organizāciju jomās.

2009.-2010.gadu laikā Bodenteihā nodibināta NVO “Ludzas draugu grupa” kura organizēja akciju “Draugi palīdz draugiem”. Jāatzīmē šīs akcijas milzīgie panākumi un patiesā bodenteihiešu vēlme sniegt palīdzīgu roku Ludzas rajona iedzīvotājiem. Nu jau 3 reizes sociālās palīdzības kravas ar apģērbu, tehniku, medicīnisko aprīkojumu, skolas lietām, speciālo aprīkojumu, mēbelēm, sadzīves tehniku, zupas virtuves aprīkojumu ceļoja treileros no Bodenteihas, kur gādīgas rokas tās sagādāja, sašķiroja un sapakoja, uz Ludzu – maznodrošinātajiem, veciem cilvēkiem un bāreņiem, pansionātiem, skolām, bērnudārziem. Te pieminama izveidojusies ciešā sadraudzība luterāņu draudžu starpā, kas ir nesusi nozīmīgu artavu šajā darbā.

Šogad svinam 5 gadu sadarbības jubileju. Sakarā ar teritoriālo reformu, 2009.gada oktobra sākumā partnerattiecību un draudzības turpināšanai tika parakstīts jauns līgums starp Ciblas, Kārsavas, Ludzas un Zilupes novadiem Latvijas pusē un Bodenteihas apvienoto pašvaldību Lejassaksijā Vācijas pusē. Līdz ar to var teikt, ka attiecības ieguvušas jaunus apvāršņus un jaunas iespējas, paceļoties citā mērogā un kvalitātē.

Šī gada vizīte tiek īstenota ES Programmas “Eiropa pilsoņiem” ietvaros (1.1. apakšpasākums “Sadraudzības pilsētu iedzīvotāju tikšanās”). Ludzas novada pašvaldības projekts “Meet, Encourage & Enjoy Team-work (LV, LT & DE).