LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Mostly cloudy
-3°C
 
A A A

Ludzas VUGD brīdina -pieaug ugunsgrēku skaits, kuru iemesls ir neuzmanīga mājokļa apkurināšana

Iestājoties aukstākam laikam, strauji pieaug ugunsgrēku skaits, kas saistīts ar neuzmanīgu rīcību, apkurinot mājokļus, un tajos cietušo un bojā gājušo cilvēku skaits. Šo iemeslu dēļ šogad Latvijā jau ir izcēlušies 196 ugunsgrēki.

15.februārī neuzmanīgas mājokļa apkurināšanas izraisītā ugunsgrēkā Auces novada, Bēnes pagasta Bēnē gājis bojā apmēram 45 gadus vecs vīrietis.
Savukārt 11. februārī Iecavā, nosmokot dūmos, gājusi bojā 75 gadus veca sieviete, kur bija nolikusi savu gultu pie krāsns, no kuras izkrita ogles, sākās gruzdēšana, kā rezultātā aizdegās sievietes gulta.
Lai izvairītos no nelaimes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina atcerēties drošas apkures lietošanas pamatnosacījumus:

  • Nepārkurināt krāsnis, drošāk ir krāsni iekurināt vairākas reizes dienā nevis kurināt, kamēr tā pārkarst ;
  • Neatstāt malku žāvēties pie krāsns durtiņām. Krāsns durtiņu priekšā ir jābūt nedegoša materiāla (metāls, flīzes) segumam, lai gadījumā, ja izkrīt no krāsns kvēlojoša ogle, tā neizraisītu gruzdēšanu un degšanu;
  • Nežāvēt apavus, apģērbu un citus auduma izstrādājumus uz krāsns;
  • Aizejot gulēt, izejot no mājas izslēgt elektriskās sildierīces. Neatstāt tās ilgu laiku bez uzraudzības;
  • Nenovietot pie krāsns mēbeles – krēslu, gultu utt.( Visbiežāk krāsns tuvumā tiek novietotas vecu cilvēku un mazu bērnu gultas, jo tur ir it kā siltāks, bet ne drošāks.);
  • Bez uzraudzības neatstāt iekurtu plīti vai krāsni ar aizvērtu šīberi, jo mājoklī ieplūdīs tvana gāze.
  • Ja mājās ir mazi bērni, jāraugās, lai tie bez uzraudzības neatrastos krāsns tuvumā pat tad, kad tā jau izkurējusies, bet iespējams tajā vēl ir gailošas ogles (bērniem patīk parotaļāties ar uguni, pamēģināt kaut ko aizdedzināt);
  • Nedoties gulēt pirms nav pilnībā izkurējusies krāsns;
  • Ne retāk kā reizi mēnesī iztīrīt sodrējus ilgdedzes apkures krāsnīm, bet citām apkures krāsnīm- divas reizes apkures sezonā;
  • Tā kā visvairāk traģiski ugunsgrēki notiek tieši laikā, kad cilvēki guļ un savlaicīgi nepamana ugunsnelaimi, tad visdrošāk ir uzstādīt dūmu detektoru, kas brīdina par piedūmojumu.

Apkures sezonā visizplatītākie ugunsgrēku iemesli ir nepiemērota kurināmā lietošana, krāšņu pārkurināšana, neuzmanība ekspluatējot malkas plītis un krāsnis, šķidrā kurināmā ierīces, kā arī kurtuvju un dūmvadu nepareiza izbūve un bojājumi, siltumierīču atstāšana bez uzraudzības, kā arī bojātu vai nolietotu elektrisko apsildāmo ierīču izmantošana.