LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 05. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Ludza
Snow
-6°C
 
A A A

Ludzas novada pašvaldība iesaistās projektā GISTAR

DSC_024627. februārī Ludzas novada pašvaldības vadība un ģimenes ārsti tikās ar starptautiskā gremošanas sistēmas vēža profilakses pētījuma „GISTAR” komandas pārstāvjiem – LU asociēto profesoru Mārci Leju, dakteri Daigu Šantari, Ilzi Ķikusti un Jāni Kotleru.

„GISTAR” pārstāvji pastāstīja, ka Latvijas Universitātes zinātnieku projekts vairākos Latvijas pierobežas novados nesīs trijkāršu labumu – pētniekiem ļaus pārliecināties par vēža agrīnās atklāšanas metožu efektivitāti, pašvaldībām – uzzināt daudz interesanta par savu iedzīvotāju paradumiem, bet vietējiem iedzīvotājiem – bez maksas pārbaudīt veselību. LU sadarbībā ar Starptautisko vēža pētniecības aģentūru, vairākiem Krievijas un Baltkrievijas pētniecības centriem jau ilgāku laiku strādā pie jauna gremošanas sistēmas ļaundabīgo audzēju novēršanas projekta „GISTAR”, kura laikā paredzēts aptaujāt un izmeklēt līdz pat 30 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā, Krievijā un Baltkrievijā. Pirms tam plānots pilotpētījums Latvijas un Baltkrievijas pierobežā, kurā piedalīsies ap 3000 dalībniekiem vecumā no 45 līdz 64 gadiem. Nejauši izvēlētiem Latvijas pierobežas novadu iedzīvotājiem tiks nosūtīts uzaicinājums piedalīties pētījumā. Pēc tam sekos apjomīgas anketas aizpildīšana, kurā būs iekļauti jautājumi gan par uztura paradumiem, gan fiziskām aktivitātēm, gan iepriekšējo medicīnisko pieredzi, un elptesta veikšana. 65% nejauši atlasīti dalībnieki bez maksas varēs veikt asins analīzi un slēpto asins piejaukuma noteikšanas testu fēcēs. Ja rezultāti būs pozitīvi, dalībniekiem (arī bez maksas) piedāvās padziļinātu kuņģa vai zarnu izmeklēšanu, bet tiem, kuriem slimība tiks atklāta pirmsvēža stadijā – arī ārstēšanu.

Pašvaldības vadība konceptuāli atbalstīja šo ideju, paredzot, ka izmeklējumi varētu tikt veikti Ludzas slimnīcā. Ludzas novada domes priekšsēdētāja Alīna Gendele un Ludzas slimnīcas valdes loceklis Juris Atstupens piedāvāja „GISTAR” komandai noslēgt trīspusēju sadarbības līgumu: starp pašvaldību, Latvijas Universitāti un Ludzas slimnīcu. Šīs sadarbības ietvaros plānots izstrādāt starptautiska mēroga projektu, kura īstenošanā tiktu iesaistīta Baltkrieviju un citas Eiropas valstis.

 

Uzziņai:

Kuņģa vēzis ir ceturtais izplatītākais ļaundabīgo audzēju veids pasaulē – katru gadu to atklāj ap 989 tūkstošiem cilvēku, gandrīz 737 no tā mirst. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem visaugstākā saslimstība ar kuņģa vēzi uz 100 000 iedzīvotājiem ir Korejā 41,4, Mongolijā 34 un Japānā – 31 (vīriešu vidū saslimstība ir daudz augstāka, piemēram, Korejā 62,2). Latvijā ap 79% pieaugušo ir inficēti ar helikobaktērijām, kuras ietekmē kuņģa vēža rašanos (salīdzinājumam, ASV – 26%).

2011. gadā Latvijā uzskaitē pirmo reizi tika ņemti 524 kuņģa vēža slimnieki, no tiem -98 Latgalē jeb 32,5 uz 100 000 iedzīvotājiem (vidēji Latvijā 25,5). Ar taisnās zarnas vēzi pērn saslima 530 Latvijas iedzīvotāji, no tiem 101 Latgalē jeb 33,5 uz 100 000 iedzīvotājiem. Ar resnās zarnas vēzi pērn Latvijā saslima 651 cilvēks, tiem 78 Latgalē jeb 25,9 uz 100 000 iedzīvotājiem.

coloring.cool