LV EN

Piektdiena, 2022. gada 09. decembris
Sarmīte, Tabita
Ludza
Flurries
-7°C
 
A A A

Ludzas amatnieku izstāde Lietuvā

Uzreiz pēc Balttour tūrisma izstādes Ludzas amatnieki āva kājas un posās pie kaimiņiem- uz Lietuvu, kur Ludzas sadarbības pilsētā Rokiškos skaistajās pils muzeja izstāžu zālēs iekārtoja izstādi “Latgalskije kraski i uzori” (Latgales krāsas un raksti) . Tā skatāma jau no 14. februāra . Izstādes noslēguma pasākums notiks 17.martā 12.00 , tajā piedalīsies Latgales amatnieki, pasākumu krāšņāku darīs Ludzas novada folkloras kopas Rīkšova dziesmas.

Izstāde iekārtota 3 Rokišu pils muzeja zālēs, kur vienā ir apskatāmi Latgales podnieku melnā, glazētā krāsainā un pienā vārītā keramika un audēju skaistie meistardarbi. Otrā zālē var priecāties par daudzajiem skaistajiem latgaļu adījumu rakstiem un krāsām cimdos zeķēs un austajās jostās, kā arī aplūkot seno latgaļu arheoloģiskos un etnogrāfiskos sieviešu un vīriešu tērpus. Turpat apskatāmi arī kalēju meistaru Jāņa Lubkas un Arvīda Mežinska darinājumi. Trešajā zālē brīnišķīgu emocionālu baudījumu sniedz 4 jaunu Latgales mākslinieču gleznas. Kā atzīst muzeja darbinieces- sen nebija skatīta tik krāšņā un bagātīga izstāde, lietuviešu draugi ir sajūsmā par mūsu tautas mākslas bagātību un meistaru prasmēm.
Tradicionālos Latgales deķus, galdautus, lakatus un sedziņas no lina un vilnas, rakstainus cimdus un zeķes, jostas, kopā ar biedrības “Ludzas amatnieki” meistariem rādīja Latgales amatnieces no audēju kopas “Mozaīka”, Tautas daiļamata studijas “Dubna” Līvānos, Līvānu Mākslas un Amatniecības centra, studijas “Dzīpariņš” Rēzeknē. Latgaliešu tautas tērpiem apavus darināja Andris Kačkāns no Rēzeknes “Kristāla kurpītes”. Latgaliešu melno un krāsaino keramiku skatītāju priekam līdz ar Ēriku Kudli, Pēteri Gailumu un Mihailu Sabanski, izstādīja arī Aivars Ušpelis un Staņislavs Viļums no “Pūdnīku skūlas”. Krāsu prieku savās jaunākajās gleznās piedāvāja izbaudīt Ilze Griezāne, Agra Ritiņa, Vēsma Ušpele un Vija Stupāne.
17. martā noslēguma pasākumā piedalīsies gan paši meistari, pašvaldību pārstāvji, organizatori un draugi. Pasākumu krāšņāku pieskandinās Ludzas novada folkloras kopa Rīkšova no Ņukšiem.
Esam patiesi gandarīti, ka varam auglīgi sadarboties un iepriecināt savus tuvākos kaimiņus, ar kuriem mums tik daudz gan kopīga, gan atšķirīga tautas mākslā un vēsturē, sadarboties kultūras apmaiņā un savstarpēji bagātināties.
Lai skaisti izskan Latgales krāsu un rakstu prieks!

Līga Kondrāte
Ludzas novada TIC