LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 05. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Ludza
Snow
-6°C
 
A A A

Ludzas 2. vidusskola draudzīga cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem

02. 09. 2008.

Kopš 2001. gada Latvijas normatīvajos aktos ir noteikts, ko nozīmē jēdziens “pieejama vide” – tā ir iespēja cilvēkiem ar kustību, redzes vai dzirdes traucējumiem pārvietoties vidē atbilstoši plānotajai būves funkcijai.

Arī būvnormatīvos šīs prasības ir iestrādātas, un jaunceļamajām un renovētajām ēkām vajadzētu būt pieejamām ikvienam cilvēkam. Reālajā dzīvē bieži vien ir savādāk – pieejamības prasības ir ievērotas tikai formāli vai nav ievērotas nemaz.

Šovasar ar Eiropas Reģionālās Attīstības fonda atbalstu Ludzas 2. vidusskolā līdz ar plašo renovāciju projekta “Ludzas 2.vidusskolas infrastruktūras pielāgošana izglītojamajiem ar funkcionāliem traucējumiem”(Līg.Nr. 2009/0143/3DP/3.1.3.3.2/09/IPIA/VIAA/016) ietvaros veikti vairāki pasākumi vides pieejamības uzlabošanai personām ar funkcionāliem traucējumiem – grīdu seguma rekonstrukcija, jaunu durvju montāža, paplašinot durvju ailas, ir ierīkotas tualetes pirmajā un otrajā stāvā un aprīkotas,pielāgotas cilvēkiem ar invaliditāti, uzstādīti tehniskie palīglīdzekļi, ierīkotas uzbrauktuves, ierīkots lifts, izbūvēti gājēju celiņi u.c.2008. gadā Ludzas jaunbūve – Ludzas sporta halle saņēma balvu Zelta kruķis. Tas ir apvienības “Apeirons” un Ekonomikas ministrijas organizētais konkurss par humānāko ēku ar labāko vides pieejamību cilvēkiem ar kustību un mobilitātes traucējumiem. Hallē ierīkotas nepieciešamās uzbrauktuves, lifti, durvis ir pietiekami platas, tualetes ir aprīkotas un pielāgotas cilvēkiem ar invaliditāti, uzstādīti tehniskie palīglīdzekļi. Ierīkota ērta auto stāvvieta, kas paredzēta cilvēkiem ar invaliditāti. Halle ir savienota ar renovēto mācību korpusu.

Veicot ieguldījumus vispārējās vidējās izglītības iestāžu mācību vides pieejamības uzlabošanai, tiek nodrošinātas vienādas iespējas iegūt atbilstošu izglītību skolēniem ar speciālām vajadzībām.

Mums ir par vienu šķērsli mazāk, lai būt saprotošākiem, iejūtīgākiem. Vides pieejamība nojauc daudzas barjeras un rada apstākļus brīnišķīgām lietām demokrātiskā sabiedrībā – līdzdalībai, vienlīdzībai, kopā būšanai.

Raksturīgākās kļūdas: Cilvēkiem ar kustību un mobilitātes traucējumiem

 • * šauras durvis;
 • * augsti sliekšņi;
 • * kāpnes;
 • * stāvi celiņi;
 • * ietvju apmales;
 • * nav uzbrauktuves
 • * bedres, grambas un uzkalni.

Cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem

 • * vizuālās informācijas trūkums;
 • * žestu valodas tulkojuma trūkums;
 • * speciāli sagatavotas informācijas trūkums.

Cilvēkiem ar redzes traucējumiem

 • * nepietiekams apgaismojums;
 • * neskaidri, sīki uzraksti sabiedriskās vietās;
 • * skaņu signālu trūkums uz ielas, transportā;
 • * stikla durvis bez apzīmējuma;
 • * liftu kontroles paneļi ir bez “Braila” raksta vai izcelta reljefa;
 • * sarežģīts celiņu plānojums;
 • * nelīdzena staigāšanas virsma;
 • * vadošo margu trūkums pie kāpnēm, telpās un gaiteņos.
coloring.cool