LV RU EN

Otrdiena, 2021. gada 26. oktobris
Kaiva, Amanda, Amanta
Ludza
Cloudy
6°C
 
A A A

Ludzāniete Marija Satibaldijeva saņem Greiema Klārka stipendiju studijām augstskolā

19.oktobrī Greiema Klārka stipendiju 5000 EUR apmērā saņēma Marija Satibaldijeva, kura 2000.gadā bija pirmā Latvijā, kas ieguva kohleāro implantu un, būdama nedzirdīga, šobrīd veiksmīgi studē Bredas universitātē Holandē un spēj brīvi sarunāties vairākās valodās!

Marija Satibaldijeva ir dzimusi 1997.gada 11.maijā un nepilnu trīs gadu vecumā, pateicoties savu vecāku, radinieku, tēva darba kolēģu (no Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta atbalstam) un ārvalstu labdarības fonda, finansiālajai palīdzībai, kā arī pārdotam īpašumam un kredītam bankā, viņa kļuva par pirmo pacienti Latvijā, kas ieguva kohleāro implantu.

“Tehnoloģijas sasniegums, vecāku neatlaidība un Marijas cīņasspars – šie trīs parametri raksturo to brīnumu, kas noticis ar Mariju,” situāciju raksturo Dr.med. Sandra Kušķe, Latvijas Bērnu dzirdes centra vadītāja. “Par nedzirdības klātbūtni vairs liecina tikai sen noteiktā diagnoze un neliela tehniska ierīce aiz austiņas. Pateicoties kohleārajam implantam, kuru 2000. gada martā Marijai sarūpēja pašas vecāki – Marija sāka dzirdēt, un neatlaidīga darba rezultātā – šobrīd brīvi komunicē vairākās valodās. Jā, tas ir brīnums, un šī brīnuma vārds ir Marija.” par notikumu attīstību stāsta Dr.Sandra Kušķe.

Marija atklāj, ka līdz 2000.gadam Latvijā netika veiktas mākslīgu auss nervu implantācijas operācijas, tāpēc informācija bija grūti pieejama. Ar interneta palīdzību vecāki uzzināja par šāda veida operācijām un ar jautājumiem vērsās pie Latvijas bērnu dzirdes centra vadītājas Dr. Sandras Kušķes.

“Ar siltiem vārdiem vēlos pateikties Latvijas Bērnu dzirdes centra darbiniekiem par tehnisku un psiholoģisku atbalstu darba un brīvdienu laikā, un protams, pateikties centra vadītājai Dr. Sandrai Kušķei, “Cochlear” pārstāvjiem, Dr. Lenhardam, kurš veica operāciju kopā ar latviešu speciālistiem un, protams, arī saviem vecākiem,” savā pateicības runā teica Marija.

Par Cochlear Greiema Klārka stipendiju:

Stipendijas dibinātājs bija Melburnas Universitātes Otolaringoloģijas fakultātes profesors Greiems Klārks. Tieši šīs universitātes pētnieki panāca, ka 1978. gadā tika radīts pirmais bioniskās auss implants, bet 1982. gadā — pirmais Nucleus paaudzes implants. Profesora Greiema Klārka apņemšanās mūža garumā atrast risinājumu cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem ir radījusi revolūciju ne tikai cilvēkiem ar smagiem līdz izteikti smagiem dzirdes traucējumiem, bet arī viņu ģimenes locekļiem.

Greiema Klārka stipendija tiek piešķirta reizi gadā 5000 EUR apmērā vienam no Nucleus paaudzes implantu saņēmējiem kādā no Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm ar mērķi sniegt atbalstu augstākās izglītības iegūšanai.

Stipendija finansiāli palīdzēs segt ar studijām saistītās izmaksas un tā būs lieliska iespēja parādīt citiem, ka katram jaunietim ir iespēja sasniegt to, ko viņš vēlas, lai dzīvotu un baudītu piepildītu dzīvi. Manu dzīves moto var izteikt ar pasaulē slavenā mākslinieka Pikaso vārdiem: “Viss, ko vari iztēloties, ir īsts”. Vissvarīgākais ir ieguldīt daudz darba, lai sasniegtu izvirzītos mērķus un sapņus,” tā savā pieteikuma motivācijas vēstulē Cochlear Graeme Clark stipendijai raksta Marija Satibaldijeva.

Kohleārie implanti ir paredzēti tiem, kam noteikta smaga diagnoze – piektās pakāpes vājdzirdība, kas būtībā nozīmē – šie cilvēki nedzird. Bērniem kopš 2003. gada un pieaugušajiem no 2014. gada šo implantu un atbilstošu skaņas procesoru nodrošināšana ir Latvijas Valsts apmaksāta programma. Gada laikā Latvijā aptuveni 10 – 15 bērnu saņem kohleāros implantus.

Pasākumā runas teica uzņēmuma “Cochlear” pārstāvji Melānija Millere (Melanie Müller) Cochlear” mārketinga un komunikāciju speciāliste Centrālās un Austrumeiropas valstīs (CEE) un Staņislavs Sedlaks (Stanislav Sedlak) Clin-Tech speciālists CEE, kā arī Latvijas bērnu dzirdes centra vadītāja Dr.med. Sandra Kušķe un stipendijas ieguvēja Marija Satibaldijeva. Noslēgumā ar muzikālu priekšnesumu uzstājās talantīgā Marijas māsa Valērija Satibaldijeva kopā ar Danielu Podoļecu.

Pasākuma laikā uzņēmums Cochlear iepazīstināja klātesošos ar pasaulē pirmo kohleārā implanta skaņas proceroru Nucleus – 7®, kas radīts īpaši iPhone iekārtām.

Gundega Turnele,

PAREIZA ĶĪMIJA

Intervija ar Mariju Satibaldijevu: Dita Vinovska “Nedzirdīga, bet tāda pati kā citi. Marija brīvi runā vairākās valodās un studē Nīderlandē” (delfi.lv)

Fotogrāfiju autors: Druvo

coloring.cool