LV RU EN

Ceturtdiena, 2021. gada 05. augusts
Osvalds, Arvils
Ludza
Mostly cloudy
14°C
 
A A A

Ludzāniešiem – budžeta vietas un stipendijas studijām

Dažādās jomās izstrādātus pētnieciskos darbus konkursam iesniedza 79 skolēni. Saviem pētījumiem jaunie zinātnieki izvēlējās tādas tematiskās jomas kā psiholoģija, mākslas zinātnes, bioloģija, veselības zinātne, vides zinātne, fizika, matemātika, informātika, vēsture, latviešu valoda un literatūra, ekonomika un tieslietas.

Izstrādājot zinātniski pētniecisko darbu Personvārdi Čepuļu dzimtā, viņa ieguva godpilno I vietu un iespēju piedalīties ārpus konkursa pilna laika studijās Daugavpils Universitātē par valsts budžeta līdzekļiem. Par atbalstu skolēna laureāta pētnieciskā darba sagatavošanā Daugavpils Universitātes Pateicības Raksts tika piešķirts arī Ludzas pilsētas ģimnāzijas latviešu un literatūras skolotājai Līgai Arcihovičai.

Skeptiski uz piedalīšanos dažāda veida skatēs, konkursos, viktorīnās skatās tie, kas paši nav to mēģinājuši darīt. Viena reize, veiksmīga vai ne pārāk, rosina skolēnus nākamajm radošajam solim. Šodien skolu audzēkņiem, jauniešiem, studentiem, komandām dažādas organizācijas piedāvā plašu konkursu klāstu. Tie ir gan zinātniski pētnieciskie, literārie, politisko zinātņu, ekoloģijas, datorzinību, foto u.c. konkursi. Arī mūsu mācību iestādēs pie ziņojumu dēļa vai skolotāju kabinetos ir piestiprināti dažādu konkursu nolikumi, kuros iesaistoties, ir iespēja apliecināt savas spējas, gūt pieredzi un saņemt balvas. Diemžēl vairums skolēnu pret aicinājumiem savu prasmju apliecināšanai ir vienaldzīgi. Daudzi jaunieši nepiedalās konkursosб uzskata, ka nav vērts, jo noteikti atradīsies kāds gudrāks un labāks. Bet pēc konkursa paliks vienīgi rūgtums sirdī un vēl lielāka neticība savām spējām. Piedalīšanās zināšanu cīņās prasa arī daudz laika, un jaunieši labāk izvēlas paslinkot, nekā aizrautīgi gūt zināšanas

Protams, galvenais stimulētājs un motivētājs piedalīties ir skolotājs, arī ģimenei skolēni vairāk jāmudina parādīt savas zināšanas ne tikai stundās. Ja vecāki ir aktīvi un intelektuāli, tad viņi arī rāda priekšzīmi savām atvasēm.

Ļoti ceram, ka Dites piemērs rosinās Ludzas jauniešus būt aktīviem un piedalīties, pārstāvēt savu skolu un pierādīt savas prasmes dažādos konkusos un projektos.

Šobrīd jau ir zināmi pirmie 14 Latvijas Universitātes Fonda stipendijas Ceļamaize 2009 ieguvēji un 144 pretendenti izvirzīti 2.kārtai. Ja šie jaunieši iestāsies LU un noslēgs līgumu ar LU Fondu, viņiem tiks piešķirta stipendija. Starp 1. kārtas uzvarētājiem un stipendijas ieguvējiem ir arī Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolniece Sigita Zdanoviča.

2.kārtā notiks intervijas Latvijas reģionos, lai laimīgos 90 stipendijas Ceļamaize ieguvējus paziņotu 28.maijā. No Ludzas rajona otrajai kārtai izvirzīti pieci pretendenti – Konstantīns Sizihs (Ludzas pils. ģimn.), Arnita Marnauza (Ludzas pils. ģimn.), Loreta Boļševica (Kārsavas vsk.), Janīna Dumarāne (Ludzas pils. ģimn.) Jana Pertaja (Zilupes vsk.). Kopumā no Latgales reģiona izvirzīti 33 pretendenti.

coloring.cool