LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Partly cloudy
-4°C
 
A A A

Ludzā no 6. līdz 16. septembrim notiks Darbnīcas “Senie Latgales Arodi” (Ancient Latgalian Crafts) ar ārzemju viesu piedalīšanos

Ik dienu mēs esam liecinieki tam, ka Latgalē un pasaulē kopumā pakāpeniski izzūd senas tradīcijas un kultūra, dzīvesziņa. Cilvēki aizmirst, kā viņu senči kādreiz strādāja un kā viņi dzīvoja, ko nozīmēja darbs un attiecības ar dabu, cilvēkiem, ģimeni, darbu. Kādam tas var likties maznozīmīgi, bet savu sakņu zināšana, kultūras tradīciju, darba tikuma un arodu pārzināšana palīdz cilvēkiem attīstīt sabiedrību, palīdz apzināties savu un savas kultūras identitāti. Tas ir iemesls, kāpēc biedrība “Ludzas Amatnieks” nolēma organizēt Darbnīcas “Senie Latgales arodi” ar dažādu Eiropas valstu dalībnieku piedalīšanos Ludzā. No 6. līdz 16. septembrim 14 interesentiem no Turcijas, Nīderlandes, Ungārijas, Francijas, Lietuvas, Vācijas, ASV un Latvijas Ludzas amatu pratēji atraktīvā un latgaliskā atmosfērā meistardarbnīcās mācīs senos latgaliešu arodus: aušanu, skalu un klūgu grozu pīšanu, podniecību, kalēja darbu, linu un vilnas apstrādi, mežģīšanu ar kaula adatu, seno apavu-peterņu pīšanu no linu auklām, rotu veidošanu, bišu kopšanu un vaska sveču liešanu u.c.

Visi programmas pasākumi, tai skaitā ekskursijas uz saimniecībām un pie Latgales meistariem ir orientēti uz Latgales seno dzīves un darba tradīciju un zināšanu saglabāšanu, latgaliskās dzīvesziņas kopšanu un popularizēšanu. Latgales daudznacionālais sastāvs ir pamats ļoti savdabīgai kultūrai, īpašām tradīcijām, kas veidojušās savstarpējā mijiedarbībā un paliekošā patstāvīgā daudzkrāsainībā. Tas ir kultūras tradīcijām bagāts reģions, dzīvs ar vēl daudz seno laiku liecībām, zināšanām un tradīcijām, un, kura pārstāvji vēlas saglabāt un dalīties savā reģionālajā identitātē un savdabībā. Lai arī darbnīcu mērķis ir praktiskās arodu nodarbībās palīdzēt ieinteresētiem pieaugušiem cilvēkiem no Eiropas valstīm palielināt zināšanas par senajiem arodiem un amatniecības tradīcijām, līdz ar to kultūrvides vērtībām Latgales reģionā, iegūt praktiskas iemaņas un prasmes senajos Latgalē piekoptajos arodos taču nevar nenovērtēt iespējas dalībniekiem dalīties pieredzē par savas valsts kultūru un tradīcijām, amatniecību, kā arī savstarpējā komunikācijā iegūto draudzību un jaunus sadarbības sakarus.

Mājas lapā http://www.ludzasamatnieki.lv/ pēc pasākuma varēs iepazīties ar tā norisi. Šo pasākumu finansē ES Mūžizglītības programmas Grundtvig apakšprogramma.

Pasākuma programma.

dienas

Datums

aktivitātes

ierašanās

06/09/2010

Dalībnieku ierašanās, iekārtošanās viesnīcā

1

07/09/2010

Ludzas pilsētas un tās apkārtnes apskate. Dalībnieku vēlmju precizēšana. Tradīciju vakars “Latviešu saules kalendārs” ar biedrības “Ludzas Amatnieks” biedriem.

2

08/09/2010

Iepazīšanās ar linu apstrādes procesu. Linu auklu vīšana. Linu virvju apavu-peterņu veidošana.

3

09/09/2010

Keramikas darbi. iepazīšanās ar podniecības tradīcijām. Linu virvju darbu turpināšana.

4

10/09/2010

Iepazīšanās ar vilnas iegūšanas un pārstrādes procesu, vilnas vērpšana. Viesošanās pie aitu audzētājiem. Adīšana ar vienu adatu – adatas pinums. Iepriekš uzsākto darbu turpināšana (linu virves un keramika)

5

11/09/2010

Sagatavošanās darbi aušanai, Latgales jostas-celaines aušana. Latgales sieviešu sagšas darināšanas tradīcijas. Iepriekš uzsākto darbu turpināšana.

6

12/09/2010

Iepazīšanās ar kalēja darbu. viesošanās pie kalēja smēdē. Iepriekš uzsākto darbu turpināšana.

7

13/09/2010

Grozu veidošanas tradīcijas: materiāla sagatavošana, klūgu pīšana un skalu grozu veidošana. Iepriekš uzsākto darbu turpināšana.

8

14/09/2010

Vaska iegūšana un vaska sveču liešana. Rituāla sveces, mājsaimniecības un dekoratīvās sveces. Viesošanās bišu saimniecībā.

Atvadu vakars, iepazīstinot ar tautas tradīciju svētkiem, sarunas par tautas tradīcijām savās mītnes zemēs, par iegūto pieredzi.

9

15/09/2010

Ekskursija pa “Zalta rūku ceļu Latgalī”, dažādu amatnieku darbnīcu apmeklēšana Latgalē.

atvadīšanās

16/09/2010

Dalībnieku izbraukšana uz Rīgu uz lidostu un ceļš uz mājām.