LV EN

Ceturtdiena, 2023. gada 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis
Ludza
Mostly cloudy
-2°C
 
A A A

LPUF: valsts maina domas par klastera veidošanu pārtikas nozarei

Latvijas Pārtikas uzņēmēju federācija (LPUF) pēc tikšanās ar Ekonomikas ministriju nolēmusi vērsties ES struktūrfondu Uzraudzības komitejā, lai nepieļautu Finanšu ministrijas ieceri liegt valsts atbalstu vienīgajam pārtikas nozares klasterim, kura darbības uzsākšana bija plānota nākamo gadu.
“Klastera programmas 2012.-2015.gadam īstenošana ir pārtikas nozarei vienīgā potenciāli atbalstāmā programma zinātnes un ražošanas sadarbības veicināšanai. Tās “nogriešana” nozīmētu apzināti veicināt Latvijas pārtikas industrijas stagnāciju gan no profesionālā, gan inovāciju viedokļa un konkurētspējas zaudēšanu, salīdzinot ar ārvalstu ražotājiem,” informēja Uldis Ronis, LPUF valdes priekšsēdētājs.
Pārtikas ražošana ir noteikta kā prioritāra tautsaimniecības nozare. Tai pat laikā tiklīdz ir jāpieņem lēmums par finansiālu atbalstu pārtikas industrijas konkurētspējas paaugstināšanai, tad tā vietā tiek izvēlēts atbalstīt mašīnbūvi, ķīmijas rūpniecību, kokapstrādi un citas nozares, aizbildinoties ar formālām atrunām. Valstī vienai no svarīgākajām nozarēm nav paredzēts pat kompetenču centrs, kas pilda “tilta” funkcijas starp zinātni, izglītību un ražotājiem.
U.Ronis: “Kā galvenais arguments šādam EM lēmumam tiek minēts fakts, ka LPUF līdz šim nav uzkrājusi pietiekamu punktu programmas pieteikumam, kas, raugoties no racionālā viedokļa, drīzāk vērtējams kā “daiļrakstīšanas” konkurss, nevis reālās situācijas izvērtējums! Pretēji citu valstu praksei, kur stratēģiski nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm, tostarp pārtikas industrijai paredzēts valsts atbalsts sadarbības veidošanai starp ražotājiem, zinātni un izglītību, Latvijā paradoksālā kārtā šāda sadarbības jeb klasteru modeļa veidošana ir no valsts puses ne vien novilcināta, bet šobrīd ar Finanšu ministrijas iniciatīvu tiek apsvērts nogriezt jebkādu finansējumu klasteru programmas īstenošanai.”
LPUF valdes priekšsēdētājs atzīst, ka pašreizējā valsts ekonomiskajā situācijā FM rīcība, kategoriski noraidot klastera programmas atbalsta virzību, par to nesniedzot nekādus komentārus, ir neizprotama, jo klasteru programma ir praktiski vienīgā iespēja uzņēmējiem gūt finansējumu inovāciju attīstībai un ieviešanai, jo banku kreditēšanas nostāja un politika to šobrīd neļauj.
U.Ronis: “Diemžēl Uzraudzības komiteja šobrīd ir palikusi vienīgā institūcija, uz kuras atbalstu varam cerēt klasteru programmas īstenošanā. Tā secinājām pēc šīs nedēļas sarunām ar Ekonomikas ministriju. Tāpēc LPUF ierosinās modificēt programmas kritērijus atbalsta piešķiršanai, aicinot saglabāt valsts atbalstu jau esošajiem klasteriem, kā arī izstrādāt atšķirīgus kritērijus jauniem un jau esošiem klasteriem. Tāpat aicināsim stratēģiski izvērtēt finansējuma piešķiršanu, lai tas tiktu piešķirts par reāliem klastera rezultātiem, nevis par “daiļrakstīšanu” un glītu noformējumu!”
LPUF valdes priekšsēdētājs atzīmē, ka jau šobrīd uzsāktas konsultācijas ar ķīmijas un farmācijas klasteriem par LPUF jau izstrādāto stratēģiju eksporta veicināšanai, tostarp attiecībā uz jaunu produktu izstrādi.

Par LPUF
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF) ir vienīgā Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno uzņēmumus un profesionālās asociācijas, aktualizē ražotāju intereses visos pārtikas aprites posmos, lobē un pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskās organizācijās, pauž Latvijas ražotāju nostāju starptautisko normatīvo aktu izstrādē, sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu.
LPUF misija ir veicināt Latvijas Pārtikas pārstrādes nozares rentablu attīstību Latvijā un konkurētspēju eksportā, lobējot labvēlīgus tirgu regulējošus normatīvus un saimnieciskās darbības vidi, iegūstot valsts tiešu atbalstu nozarei, popularizējot Latvijas Pārtikas produktus vietējā patēriņa tirgū un aizstāvot Latvijas pārtikas uzņēmumu intereses eksporta tirgos.