LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Mostly cloudy
-3°C
 
A A A

Latvija saņem ziedojumu 17.7 miljonu ASV dolāru apmērā publisko bibliotēku attīstībai

Kopā ar iepriekšējiem ziedojumiem tas ir viens no līdz šim dāsnākajiem Microsoft ziedojumiem bibliotēku atbalstam visā pasaulē.

Visās minētajās aktivitātēs piedalās arī Ludzas, Kārsavas, Ciblas, Zilupes novadu publiskās bibliotēkas.

Dāvinājums ietver 28 dažāda veida beztermiņa lietojuma programmatūras un klientu pieejas licences, kas ļaus visu 874 bibliotēku brīvpieejas datorus aprīkot ar šobrīd jaunāko programmatūru un nodrošināt atbalsta funkcijas darbstacijām. Programmatūras klāsts ietver operētājsistēmu Windows, biroja programmatūru un aplikāciju paketi, servera programmatūru un programmatūru darbstaciju pārvaldībai.

Dāvinājumā saņemto programmatūru un licences plānots izmantot visiem – kopskaitā 7150 – publisko pašvaldību bibliotēku brīvpieejas datoriem, kurus ik dienu izmanto publisko bibliotēku apmeklētāji. Tie ir datori, kas uzstādīti projekta “Trešais tēva dēls” ietvaros bibliotēkās un 10 reģionālajos mācību centros, kā arī datori, kas nonāca bibliotēkās projekta “Gaismas tīkls” ietvaros.

“Ir vairāki iemesli, kāpēc Microsoft programmatūras dāvinājums ir nozīmīgs atbalsts Latvijas publiskajām bibliotēkām jeb precīzāk – mūsu valsts iedzīvotājiem. Bibliotēkas aktīvi izmanto 39% Latvijas iedzīvotāju. Datori un internets ir kļuvis par pieprasītāko bibliotēku pakalpojumu – to izmanto 90% apmeklētāju. Daļai iedzīvotāju bibliotēkas ir vienīgā iespēja izmantot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, kā arī iegūt zināšanas un prasmes darbā ar datoru. Pateicoties Microsoft dāvinājumam bibliotēkām, spēsim ilgtermiņā nodrošināt bezmaksas piekļuvi tehnoloģijām ikvienam Latvijas iedzīvotājam, tādējādi paplašinot viņu iespējas dzīvot pilnvērtīgu, piepildītu dzīvi. Microsoft dāvinājums pierāda, ka arī lielās korporācijas ir ieinteresētas bibliotēku attīstībā un jaunu, mūsdienīgu tehnoloģiju pieejamības nodrošināšanā,” norādīja Armands Magone, v/a “Kultūras informācijas sistēmas” direktors.

Laika posmā kopš 2006. gada novembra Kultūras ministrijas valsts aģentūra “Kultūras informācijas sistēmas” realizējusi unikālu publisko bibliotēku attīstības projektu “Trešais tēva dēls”, izmantojot Bila un Melindas Geitsu fonda, Microsoft dāvinājumus, kā arī Latvijas valsts un pašvaldību atbalstu.

Mūsdienu sarežģītās ekonomiskās situācijas apstākļos aizvien vairāk cilvēku apmeklē bibliotēkas, daudzi atsakās no interneta abonēšanas mājās un jau kādu laiku atpakaļ ir atteikušies no periodikas iegādes un pasūtīšanas un jaunu grāmatu iegādes personīgās bibliotēkas papildināšanai un lasīšanai. Līdz ar to bibliotēku loma sabiedrības dzīvē ir strauji palielinājusies un turpina pieaugt. Par to liecina arī 2009. gada nogalē veiktā pētījuma “Publiskās bibliotēkas un internets: tehnoloģijas, pakalpojumi un ietekme” rezultāti:

Bibliotēkai ir liela nozīme sabiedrības attīstībā – apstiprina 83% Latvijas iedzīvotāju. ­74% apgalvo, ka bibliotēkas ir vienīgais bezmaksas kultūras un informācijas centrs. Iedzīvotāji novērtē, ka bibliotēkas kļūst arvien radošākas un piedāvā jaunus, inovatīvus pakalpojumus (91%). Divu gadu laikā interneta izmantošana bibliotēkās ir pieaugusi par 10%. Bibliotēkās internetu lieto gandrīz tikpat bieži kā darba vietās (6% un 10%). ­2009.gadā par 5% pusgada laikā palielinājies aktīvo lietotāju skaits un par 10% pusgada laikā samazinājies to cilvēku skaits, kas vispār nekad nav bijuši bibliotēkā.