LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 15. oktobris
Hedviga, Helvijs, Eda
Ludza
Cloudy
8°C
 
A A A

Latviešu trimdas mākslinieku pasaule – izstādē Ludzas muzejā

image6826Ludzas novadpētniecības muzejā 15. decembra pievakarē tika atklāta izstāde no Cēsu Pasaules latviešu mākslas centra kolekcijas. Tie ir trimdas latviešu mākslinieku darbi, kas tagad atgriezušies autoru dzimtenē.

Interesants ir pats stāsts par Pasaules latviešu mākslas centra (LMC)izveidošanos Cēsīs. Ideja par to radās latviešu māksliniekiem Amerikā. Tā lolota jau ilgi, meklējot piemērotu vietu Latvijā, kurā varētu izvietot plašu latviešu diasporas mākslas darbu kolekciju un izveidot arī pētniecības centru.  Cēsis labprāt atsaucās šim aicinājumam. Un tā senajā pilsētā par plašu izstāžu galeriju pārtapusi bijusī sporta halle. Tagad tajā jau ir ap pustūkstotis darbu divās zālēs. Tie ir latviešu izcelsmes mākslinieku darbi no dažādām pasaules valstīm (ASV, Kanādas, Austrālijas, Lielbritānijas…) – daļa no līdz šim maz  pazīstamas  latviešu kultūras  pasaules.  Šī pasaule ir ļoti daudzveidīga: katram māksliniekam bijusi sava skola, izveidojies savs stils. Daļa ir vecmeistaru darbu, kas ir sākuši gleznot jau pirmskara Latvijā un trimdā devušies jau kā nobrieduši mākslinieki, visu mūžu saglabājot ilgas pēc zaudētās dzimtenes. Ir jaunās paaudzes mākslinieki, kuri dzimuši un skolojušies savās mītnes zemēs un Latvija viņiem ir tikai senču dzimtene.image40171

Muzejā apskatāma tika  pavisam maza daļa no Cēsu LMC kolekcijas:  Jāņa Kalmītes, Jāņa Stroda, Niklāva Strunkes, Voldemāra Avena un vēl citu (kopā 10) dzirdētu un mums  arī nezināmu mākslinieku darbi.

Izstādes atklāšanas brīdis izvērtās par aizraujošu mākslas stundu. Mākslas pedagoģe, LMC  darbiniece Baiba Eglīte spēja mums visiem likt paskatīties uz katru gleznu pavisam citām acīm. Un, ja mēs, raugoties uz J. Kalmītes  rudenīgo ainavu „Tīrums ar vārnām” sākumā izjutām tikai dabas ainavas skumjo noskaņu, tad pēc brīža redzējām arī  tālajā meža līnijā iedzīvināto robežu ar zaudēto dzimteni un saulstara apgaismoto sapni par atgriešanos.  Kā teica, Baiba Eglīte, katrā gleznā ir mākslinieka vēstījums, filozofiska jēga. Trimdas vecmeistaru gleznās tās ir ilgas pēc dzimtenes. Mēs visbiežāk paejam uzreiz  ne tik viegli uztveramajam stāstam   garām, steidzamies, bet vajag apstāties, ļauties mākslas spēkam… Var piekrist mākslas zinātnieces sacītajam, ka mūsdienu pasaules vislielākā problēma ir nesaprašanās.  Māksla ir veids, kā likt par to padomāt.

Ārzemju latvieši iegulda daudz enerģijas un līdzekļus, lai Latviešu mākslas centrs kļūtu par bagātu kultūras objektu. Tas top no ziedojumiem. Ir mērķis sakrāt vienkop vismaz 1000 darbu, piesaistīt jaunos māksliniekus, bet vēlāk izveidot Cēsīs arī image3524Emigrācijas muzeju, lai mēs apjaustu savas tautas vienotības, mākslas spēku, lai kur arī tautieši šos darbus ir radījuši.

Izstāde Ludzas muzejā skatāma līdz 20. janvārim.

Izstādes atklāšanā piedalījās Ludzas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Aivars Meikšāns. Izstādi uz Ludzu atveda PLMC valdes loceklis Dainis Mjartāns.

Vanda Žulina

coloring.cool