LV RU EN

Trešdiena, 2021. gada 27. oktobris
Lilita, Irita, Ita
Ludza
Cloudy
8°C
 
A A A

Latgaļu tirgus tradīcija nostiprinās

IMG_0055Lielais Latgaļu tirgus pilskalnā (notika 8. reizi)  jau ir kļuvis par neatņemamu Jāņu noskaņas veidotāju mūsu  pilsētā. Arī šogad 18. jūnija sestdiena pagāja gaidāmo svētku zīmē. Šā gada pasākuma pluss bija tas, ka vakarā parka estrādē svētki turpinājās ar krāšņo Latgales jauniešu deju kolektīvu koncertu  „Sadancošana Ludzā”.

Lielākais mīnuss – satraucošā laika prognoze un lielais vējš, kas aizbaidīja vairākus pārdevējus, kuri bija solījuši atbraukt, kā arī neļāva apmeklētājiem ilgāku laiku baudīt tirgus noskaņas. Tomēr viss iecerētais notika, sagādājot daudz jaunu iespaidu ne tikai ludzāniešiem bet arī tuviem un tālie, viesiem.IMG_0049

Kā atzīst tirgus organizētāja Līga Kondrāte, šajā gadā bija bagātāka un daudzveidīgāka koncertprogramma visas dienas garumā. Piedalījās 13 muzikālie un deju kolektīvi , tostarp, ne tikai no mūsu novadiem (Ludzas un Pildas pūtēji, Ņukšu folkloristes un dejotāji, Pildas līnijdejotāji, Zvirgzdenes kapela, Isnaudas  folkloristes) , bet arī no Krustpils, Viļāniem, Balviem.

Ļoti iespaidīga bija Polockas rekonstrukciju teātra uzstāšanās, kā arī Kroma kolna bruolistes demonstrējumi. Interesanti bija vērot norvēģu audējas, kas rādīja vienu no vissenākajām aušanas tehnikām stāvstellēs. Bija arī Roķišķu kokapstrādes meistaru un Polockas kalēja demonstrējumi. Ir iecere Polockas rekonstrukciju klubu aicināt ar brīvdabas izrādi nākamgad piedalīties pilsētas jubilejas pasākumā.IMG_0135

Dalībai tirgū bija saņemti ap 100 pieteikumi, bet piedalījās ap 80. Daļu no amatniekiem ludzānieši pazīst, jo viņi brauc regulāri un nemaina pat atrašanās vietu tirgotāju rindās. Šogad vairāk nekā parasti tika piedāvāti dažādas ēdamlietas, pēc kurām ir liels pieprasījums. „Cirmas bekons” uz iesma cepa sivēnu un piedāvāja dažādus tītara gaļas izstrādājumus, apmeklētāji labprāt pirka sierus, maizi, medu, garšoja mājas vīnus, iegādājās kūpinātas zivis no Nagļiem. Izvēle bija. 

Tradicionālās un pārbaudītās vērtības – keramika, pinumi, koka izstrādājumi – bija pieejami gan pašmāju amatnieku, gan kaimiņu lietuviešu un baltkrievu izpildījumā.IMG_0131

Stiprā vēja dēļ amatnieki savas teltis centās novietot tuvāk mūriem, tāpēc vizuāli varbūt radās iespaids, ka tirgotāju ir mazāk.

Turpmāk būtu jāgādā vairāk sēdvietu pie brīvdabas estrādes (soli lieti noderēs arī citiem brīvdabas pasākumiem), varbūt vajadzētu vairāk atrakciju  bērniem plus jau iecienītajām izjādēm ar zirgu, loka šaušanai, sejas apgleznošanai, zvēriņu apskatei. Varbūt derētu veidot dabas skolas nodarbības par dzīvniekiem, to kopšanu. Tas mazajiem būtu interesanti.

IMG_0078Kopumā tirgus izdevās. Tradīcija jāturpina un jāizkopj, jo tā tiešām jau ir kļuvusi par vienu no Ludzas vasaras pasākumu vizītkartēm.  Tirgus ir ļoti demokrātisks saiets, kurā katrs var atrast ko sev patīkamu: pirkt, pārdot, izklaidēties, satikt paziņas, paēst, baudīt koncertu, ko jaunu iemācīties. Paldies visiem, kas tirgū un tā sagatavošanas dienās strādāja, lai radītu svētkus citiem.               

Vanda Žulina,

korespondente

coloring.cool