LV EN

Sestdiena, 2023. gada 04. februāris
Veronika, Daila
Ludza
Mostly clear
-7°C
 
A A A

Komisijā diskutē par pašvaldības norīkotā pārvaldnieka iecelšanu

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē, apspriežot grozījumus Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā, ilgi tika diskutēts par pašvaldības norīkotā pārvaldnieka iecelšanu.

Likums nosaka, ka pašvaldība ir tiesīga iecelt dzīvojamai mājai norīkoto pārvaldnieku, ja dzīvojamās mājas īpašnieks neveic dzīvojamās mājas pārvaldīšanu vai nav uzdevis to veikt pārvaldniekam un tā rezultātā var tikt radīts apdraudējums cilvēku dzīvībai, veselībai, drošībai, īpašumam vai videi.

Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Aino Salmiņš pauda viedokli, ka pašvaldībām jādod tiesības pašām ar saistošajiem noteikumiem noteikt, kādos gadījumos tiek iecelts norīkotais pārvaldnieks. Gadījumā, ja tāda prasība tiek noteikta no augšas, mājas vai privatizēto dzīvokļu īpašniekiem ir jākompensē pašvaldībām izdevumi, kas tām radušies, apsekojot apdraudētās mājas un izvēloties pārvaldnieku, kā arī jāapmaksā mājas sakārtošanas izdevumi un pārvaldnieka alga. Deputāti iebilda, ka iedzīvotāji, kuri vēl nav norēķinājušies par agrāk piegādāto siltumu, ar papildu maksājumiem netiks galā.

Komisijas sēdē arī ilgi tika diskutēts par to, kad ēkas īpašnieks var atteikties no pašvaldības norīkotā pārvaldnieka pakalpojumiem un pats ķerties pie savas mājas apsaimniekošanas. Pašvaldības, ieguldot savus līdzekļus neapsaimniekotas mājas sakārtošanā, cer tos atgūt no īres maksām divu triju gadu laikā, apgalvoja daļa deputātu. Viņuprāt, īpašnieks, tikai uzrakstot iesniegumu, nedrīkstētu atkal pārņemt sava īpašuma apsaimniekošanu. Savukārt Saeimas Juridiskais birojs uzskata, ka nedrīkst ierobežot privātīpašnieka tiesības rīkoties ar savu īpašumu.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs (LPP/LC) informēja deputātus, ka Rīgas dome vēl nevienai mājai piespiedu kārtā pārvaldnieku nav iecēlusi, jo īrnieki sūdzas nevis par kādu abstraktu “apdraudējumu”, bet gan par pamatpakalpojumu (ūdensapgādes, apkures un elektrības) nenodrošināšanu. Savukārt Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums pašvaldības ieceltajam pārvaldniekam tādus pienākumus neparedz. Viņam arī nav tiesību rosināt palielināt īres maksu, lai segtu ēkas uzturēšanas izdevumus.

Radzeviča teiktais, ka pašvaldība nevienu pārvaldnieku slikti apsaimniekotajās ēkās nav norīkojusi, radīja šoku deputātos, kuri daudzas stundas bija aizvadījuši, slīpējot šī likuma normas. “Šis likums sāk atgādināt virtuālu spēli, prakses nav, tāpēc nav ko teoretizēt,” secināja deputāts Māris Kučinskis (TP).