LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Partly cloudy
-3°C
 
A A A

Koģenerācijas stacijas būniecības Ludzā publiskās ieceres apspriešana

18. februārī notika publiskā apspriešana par koģenerācijas stacijas būvniecību Dagdas ielā 12, Ludzā. Šī projekta pasūtītājs un zemes gabala īpašnieks ir SIA Rēzeknes Eko enerģija, būvniecības ieceres projektētājs: SIA “Projektēšanas birojs Austrumi.” Ar būvniecības ieceres materiāliem mēneša garumā var iepazīties Ludzas novada Būvvaldē, to izdarīt un iesniegt savus priekšlikumus var vēl līdz 4. martam.

Ar projekta ieceri klātienē iepazīstināja pasūtītāji un projektētāji. Jāteic, ka interesentu vidū – tikai domes vadība un deputāti, Būvvaldes speciālisti un preses pārstāvji. No iedzīvotāju puses ieinteresētība un atsaucība – minimāla.

Ludzas koģenerācijas stacijā par izejvielām tiks izmantota šķelda un malka, no kuras gazifikācijas procesā tiks iegūta koksnes biogāze, no kuras kā kurināmā iekšdedzes dzinējos sadegšanas rezultātā tiks iegūta siltumenerģija un elektroenerģija.

50% saražotā siltuma plānots izmantot ražošanas procesam, pārējais tiks pārdots blakus esošajam kokapstrādes uzņēmumam, arī 7% elektroenerģijas uzņēmums plāno izmantot savām vajadzībām, pārējo pārdot Latvenergo. Stacijas jauda- 0, 96 megavatstundas.

Kā sola projektētāji stacija ražošanas procesā neradīs absolūti nekādus draudus ne videi, ne apkārtējo māju iedzīvotājiem. Par visu ir padomāts projektā. Nekādu utilizējamu produktu nebūs, viss ražošanas process ir slēgts, izplūdes gāzesnokļūst dūmgāzu žāvētavā un pēcapstrādē viss tiek novadīts filtrācijas sistēmā. Skaļākā akustikas iekārta ir ventilatori, kas, līdzīgi kā lielveikalos, uzstādīti uz jumtiem, patiesībā to darbošanās neradīs nēērtības. Līdz tuvākajai daudzstāvu mājai ir 80 m, pašas stacijas ēkas augstums 17 metri, tā ka dabīgo apgaismojumu arī neaizēnos.

Teritorijā atradīsies arī ražošanas telpas šķeldas sagatavošanai, noliktavas, piebraucamie ceļi, ūdens rezervuāri.

Jautāts par iespējamajām darba vietām, pasūtītājs atbildēja, ka tie būtu ap 25 darbinieki, kas strādās maiņās – gan speciālisti, kas apkalpo staciju, gan noliktavu un palīgstrādnieki.

No SIA Ludzas apsaimniekotājs saņemti tehniskie risinājumi, kur ir nosacījums ūdensvada un kanalizācijas izbūvei no Dagdas līdz Liepājas ielai. Domes priekšsēdētāja A. Gendele lūdza pasūtītāju izskatīt iespēju par Raiņa ielas posma asfalteseguma uzklāšanu, jo Dagdas iela, pa kuru tiks novirzīta transporta plūsma, jau ir sakārtota, tāpēc novadam un kaimiņu māju iedzīvotājiem būtu svarīga šī posma sakārtošana. Tāpat domes priekšsēdētāja teica, ka no novada vadības puses ir gandarījums par ieceri Ludzā īstenot šādu projektu, nekādi šķēršļi netiks radīti, pēc iespējams centīsimies mazināt arī birokrātiju, taču sekosim, lai viss atbilstu būvnormatīvu un MK noteikumu prasībām.

***Koģenerācija – vienlaicīga elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošana vienotā termodinamiskā ciklā, pielietojot vienu kurināmā veidu.

Šo procesu sauc arī par kombinēto siltuma un elektroenerģijas ražošanu. Koģenerācija ir efektīvāks un videi draudzīgāks process. Koģenerācija ļauj: efektīvāk izmantot kurināmo; samazināt izmešu daudzumu; panākt zemākas enerģijas ražošanas izmaksas; nodrošināt mazākus pārvades zudumus decentralizētā sistēmā; vietējā kurināmā izmantošanas gadījumā tiek veicināta reģionālā attīstība.