LV RU EN

Sestdiena, 2022. gada 28. maijs
Vilhelms, Vilis
Ludza
Cloudy
12°C
 
A A A

Kam obligāti līdz 2009.gada 1.aprīlim jāiesniedz gada ienākumu deklarācija

Gada ienākumu deklarācijas par 2008.gadā gūtajiem ienākumiem ir jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri:

  • veic saimniecisko darbību (ir individuālā uzņēmuma īpašnieks, zemnieku vai zvejnieku saimniecības īpašnieks, izīrē savu īpašumu, u.c.);
  • guvuši ienākumus ārvalstīs;
  • guvuši neapliekamos ienākumus, kas kopā pārsniedz 3840 latus (četrkāršots taksācijas gadam noteiktais neapliekamais minimums (4 x 80Ls x 12));
  • kā arī citos gadījumos, ja gūti apliekamie ienākumi, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis.

Daži piemēri:

1.piemērs: Fiziskā persona guvusi ienākumu Ls 80 000 no personiskā nekustamā īpašuma, kas iegādāts 2007.gada augustā, pārdošanas. Nekustamā īpašuma iegādes vērtība ir Ls 70 000. Nekustamais īpašums personas īpašumā nav bijis gadu, tātad gūtais ienākums ar nodokli ir apliekams. Apliekamais ienākums ir aprēķināms kā starpība starp nekustamā īpašuma pārdošanas cenu un tā iegādes vērtību, t.i. Ls 80 000 – Ls 70 000 = Ls 10 000, savukārt budžetā samaksājamais nodoklis ir 25% no Ls 10 000 = Ls 2500.

2.piemērs: Fiziskā persona guvusi ienākumu Ls 4500 no personiskās automašīnas pārdošanas. Gūtais ienākums no personīgā īpašuma pārdošanas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli nav apliekams, bet tā kā gūtais neapliekamais ienākums pārsniedz 3840 latus, deklarācija jāiesniedz obligāti.

3.piemērs: Fiziskā persona – Latvijas Republikas rezidents ir guvis ienākumus ārvalstīs. Deklarācija ir jāiesniedz obligāti. Nodokļa piemaksa no ārvalstīs gūtā ienākuma ir atkarīga no ārvalstīs nomaksātā nodokļa un piemērojamiem atvieglojumiem (neapliekamā minimuma, atvieglojumiem par apgādājamām personām un papildus atvieglojuma).

Aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis budžetā jāiemaksā līdz 16.aprīlim. Ja aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz 450 latus, to var iemaksāt budžetā trijās reizēs – līdz 16.aprīlim, 16.maijam un 16.jūnijam, iemaksājot katru reizi trešo daļu no šīs summas.

Gada ienākumu deklarācijas veidlapa sastāv no deklarācijas D un septiņiem tās pielikumiem. Gada ienākumu deklarāciju veidlapas paraugs ir pieejams VID mājas lapā (www.vid.gov.lv). Maksātājam ir jāaizpilda deklarācija un tie pielikumi, kuri uz viņu attiecas.

Gada ienākumu deklarācija jāiesniedz tajā VID nodaļā, kurā nodokļu maksātājs reģistrēts. Deklarāciju iesniegšanas termiņš – 2009.gada 1.aprīlis.

Savukārt tie nodokļu maksātāji, kuri iesniedz gada deklarāciju brīvprātīgi, lai saņemtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, to var iesniegt 3 gadu laikā.

coloring.cool