LV RU EN

Svētdiena, 2022. gada 22. maijs
Emīlija
Ludza
Sunny
12°C
 
A A A

Jautājumi un atbildes par nosacījumiem pensijas piegādē no 01. 07. 2009.

Vai tiešām katru mēnesi atvilks no pensijas Ls 1,22?

Jā, maksu par piegādi ieturēs no katra pensijas maksājuma katru mēnesi. Ja vienā mēnesī vienā datumā būs jāizmaksā pensija par iepriekšējo mēnesi un citā datumā jāizmaksā kārtējā mēneša pensija, tie būs divi pensijas maksājumi. Maksu par piegādi ieturēs par katru maksājumu, tātad vienā mēnesī tas var notikt pat divas reizes. Ja vienā maksājumā būs divi dažādi pakalpojumi, piem., pensija un transporta kompensācija, tad piegādes maksa tiks ieturēta no lielākā izmaksājamā pakalpojuma summas.

Vai varēs saņemt kvīti par to, ka no pensijas ieturēts Ls 1,22 par piegādi?

VSAA pēc klienta pieprasījuma nodrošinās izziņu izsniegšanu par izmaksājamās pensijas apmēru.

Kas jādara un kam jāpaziņo, lai turpinātu pensiju piegādāt mājās? Vai ir jāpiesakās VSAA nodaļā, ja arī turpmāk grib saņemt pensiju ar piegādi mājās? Vai jāraksta iesniegums, lai pensiju pasts piegādātu mājās?

Klientiem nekas nav jādara, piegādes maksa tiks ieturēta no pensijas automātiski.

Nav jāierodas VSAA, nav jāraksta iesniegums.

Kā tiks iekasēta nauda par piegādi? Vai Ls 1,22 būs jādod pastniekam, kad atnesīs pensiju?

Nē, maksa par piegādi tiek aprēķināta automātiski, pirms nosūtīšanas uz Latvijas Pastu. Izmaksu sarakstos būs redzama tikai klientam izmaksājamā daļa.

Vai par piegādi būs jāmaksā arī invalīdiem un gados ļoti veciem cilvēkiem?

Izņēmumi nav paredzēti, visiem par piegādi mājās būs jāmaksā.

Kas jādara, ja grib pensiju pārskaitīt kontā – ar ko jāsāk?

Jāiet uz banku vai pastu, jāatver konts (jābūt līdzi pasei), turpat bankā jāuzraksta iesniegums VSAA, norādot konta numuru, uz kuru turpmāk pārskaitīs pensiju.

Kā es varu paziņot to, ka gribu pensiju saņemt bankā vai pastā? Vai varu to izdarīt pa telefonu?

Nē, pa telefonu to izdarīt nevar, pašiem ir jāierodas bankā vai pastā.

Kāpēc, ja vienā dzīvoklī dzīvo vairāki pensijas saņēmēji, kuriem ir arī viens pensijas izmaksas datums, būtu jāmaksā par piegādi katram Ls 1,22 no katras pensijas, ja pastniekam divas reizes nav jāiet?

Pensija tiek piešķirta un izmaksāta katram pensionāram individuāli, nevis pensionāru grupai, tāpēc maksu par piegādi ietur no katra pensionāra pensijas. Izmaksu sarakstos ir norādīta katram klientam izmaksājamā pensija, un tas nav saistīts ar dzīves vietas adresi.

Kā notiek pilnvaru noformēšana pastā un bankās? Vai minētajās iestādēs jāierodas abiem – gan pilnvarotājam, gan pilnvarojamam?

Pilnvarotājam kopā ar pilnvarojamo personu jāierodas pastā vai bankā, abiem līdzi ņemot personu apliecinošus dokumentus. Vairākās bankās šis pakalpojums ir bez maksas.

Vai tad, kad atvērs PNS kontu, bet vēlāk gribēs atvērt kontu bankā, to varēs darīt?

Jā, pensionārs pēc savas izvēles var nomainīt PNS kontu uz bankas kontu jebkurā brīdī. Jāatceras, ka iepriekšējo kontu nevajadzētu slēgt kontu maiņas mēnesī, lai izmaksai jau nosūtītais maksājums neatgriežas atpakaļ kā neieskaitīts un nerastos pārtraukumi pensijas izmaksā.

Vai kontu var neatvērt jūlijā, bet atvērt vēlāk citā mēnesī?

Jā, var. Klienti arī turpmāk jebkurā brīdī varēs atvērt kontu bankā vai pastā, tikai, kamēr konts nebūs atvērts, pensiju piegāde mājās būs par maksu. Konta atvēršanas iespējas vēlāk nezudīs.

Cik jāmaksā par naudas izņemšanu bankā pie kases, jo karti izmantot baidos?

Šo pakalpojumu izmaksas katrā bankā ir atšķirīgas. Jājautā konkrētajā bankā.

Vai nemainīsies maksa par pensijas piegādi dzīvesvietā?

Maksa par piegādi ir atkarīga no piegādājamo pensiju skaita – jo vairāk šādu piegāžu, jo mazāk jāmaksā par to. Ja piegāžu skaits krasi samazināsies, iespējams, Latvijas Pasts maksu par piegādi paaugstinās.

Kurā datumā saņemšu pensiju, ja tā tiks pārskaitīta uz bankas kontu?

Pensijas izmaksas datums nemainīsies.

Kurā bankā jāatver konts?

Kontu var atvērt jebkurā bankā Latvijā – izvērtējot, kura ērtāk pieejama.

Kā VSAA zinās, kuram nauda par piegādi jāatskaita un kuram nē?

VSAA datu bāzē ir visa nepieciešamā informācija. Pensionārs pats, gan pieprasot pensiju, gan vēlāk iesniedzot iesniegumu pensijas ieskaitīšanai kontā, ir norādījis tās saņemšanas veidu.

Kas notiks ar manu iepriekšējos mēnešos pastā neizņemto pensiju? Vai jūlijā varēšu to saņemt bez maksas?

Visas nesaņemtās, pastā uzkrātās pensijas vajadzētu izņemt līdz 30. jūnijam. Ja pensionārs būs izvēlējies turpmāk saņemt pensiju bankas vai PNS kontā, šo naudu ieskaitīs viņa kontā. Bet ja pensionārs būs nolēmis arī turpmāk saņemt pensiju ar piegādi mājās, nesaņemtās iepriekšējo mēnešu pensijas pēc 1. jūlija būs iespējams saņemt tikai par maksu un ar viena mēneša pārtraukumu.

VSAA informē – Iepriekšējo mēnešu pensijas pastā nav izņēmuši 3 300 pensionāri

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) statistika liecina, ka apmēram 26 % pensiju netiek izmaksātas dienā, kad paredzēta to piegāde dzīves vietā, jo pensionāri nav sastopami mājās un nesagaida pastnieku, bet gan nākamajās dienās, pensionāriem pašiem ierodoties pasta nodaļā.

VSAA aicina tos apmēram 3 300 pensionārus, kuri savu pensiju par iepriekšējiem mēnešiem pastā joprojām nav izņēmuši, visas nesaņemtās, pastā uzkrātās pensijas izņemt līdz 30. jūnijam.

Ja pensionārs būs nolēmis arī turpmāk saņemt pensiju ar piegādi mājās, arī šīs nesaņemtās iepriekšējo mēnešu pensijas pēc 1. jūlija būs iespējams saņemt jau tikai par maksu un ar viena mēneša pārtraukumu.

Tas saistīts ar informācijas apstrādi, jo atsauktie maksājumi būs jāpārrēķina, ieturot no pensijas maksu par piegādi, un atkārtoti jānosūta izmaksai klienta dzīvesvietā pensijas izmaksas datumā. Ievērojot to, ka no VAS “Latvijas Pasts” datus par iepriekšējā mēnesī neizmaksātajām pensijām VSAA saņem katra mēneša otrajā darba dienā, kad kārtējā mēneša izmaksu saraksti jau ir sagatavoti, daļai klientu nesaņemtās pensijas būs iespējams nosūtīt izmaksai tikai ar mēneša pārtraukumu.

Pēc maksas par piegādi ieviešanas turpināsies līdzšinējā kārtība, t.i., klients nesaņemto pensiju 12 mēnešu laikā varēs saņemt pasta nodaļā, sākot ar nākošo darba dienu pēc pensijas izmaksas datuma. Pastam izmaksai tiks nosūtīta pensija, no kuras jau būs atņemta maksa par piegādi.

coloring.cool