LV EN

Piektdiena, 2023. gada 03. februāris
Vida, Ida, Aīda
Ludza
Partly cloudy
-4°C
 
A A A

Jaunieši visbiežāk zog elektronikas preces, bet viszagtākā preču kategorija – pārtika

Saskaņā ar vadošās privātās drošības risinājumu kompānijas AS G4S Latvia statistikas datiem par šī gada deviņiem mēnešiem, jaunieši līdz 18 gadu vecumam tirdzniecības vietās visbiežāk izvēlas savā īpašumā iegūt, bet nemaksāt par dažādām maza izmēra elektroprecēm. Visbiežāk tās ir, piemēram, multimediju atskaņošanas ierīces (iPod), datora aprīkojums (austiņas, datorspēles, web kameras u.c.), kā arī apģērbs, CD un DVD matrices. Tikmēr kopumā lielāko īpatsvaru, no zādzības mēģinājumu laikā aizturētajām precēm, veido dažādas pārtikas preces.

Lielākajā garnadžu grupā (21 – 40 gadu vecumā) aizturētie visbiežāk mēģina nozagt visa veida pārtikas preces, galvenokārt, dažādus fasētus produktus. Tāpat garnadži šajā vecuma grupā savā īpašumā nelegāli mēģina iegūt arī higiēnas preces un kosmētiku: dārgus ādas krēmus, tualetes ūdeni, skuvekļus un skropstu tušas.

Pēc darbinieku novērojumiem, salīdzinoši populāra taktika ir, samainot precēm cenu zīmes un izmantojot situāciju, iegādāties dārgu preci par daudz zemāku cenu. Nereti drēbes tiek atstātas mugurā, uzvelkot tām pa virsu “veco” apģērbu.

Preču kategorija, kas ir praktiski visās garnadžu grupās, neatkarīgi no vecuma un dzimuma, ir stiprie alkoholiskie dzērieni, piemēram, viskijs, brendijs, konjaks u.c.

Protams, ne vienmēr garnadžu rīcība pielīdzināma standarta gadījumiem – G4S praksē ir arī savdabīgi zādzības mēģinājumi. Piemēram, divas divdesmit četrus un divdesmit piecus gadus jaunas dāmas veikalā mēģināja nozagt metāla griežamās ripas vairāk nekā 160 latu vērtībā.

Palielinājies likumpārkāpēju skaits vecumā līdz 18 gadiem

Ilze Jermacāne, AS “G4S Latvia” Mārketinga un sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja: “Kopumā par zādzības mēģinājumiem aizturētajām personām jaunieši vecumā līdz 18 gadiem veido 21% jeb 1/5 daļu. Aptuveni 14% no kopējā pastrādāto zādzību skaita ir nepilngadīgie vecumā no 14 – 18 gadiem. Savukārt, mazgadīgie vecumā līdz 14 gadiem veido 7% no aizturētajiem, un vairumā gadījumu zādzību mēģinājumus veic grupā. Bieži vien šie likumpārkāpēji rīkojas neapdomīgi un neapzinās nodarītā sekas, kā arī to, ka tirdzniecības vietās darbojas integrēti drošības risinājumi. Tāpēc, tiek aizturēti un nodoti Valsts Policijas rīcībā.”

Par agresiju un morāles vērtību degradēšanos jauniešu vidū liecina arī dažādi publiski atspoguļoti gadījumi, tajā skaitā metodes, kā tiek risinātas savstarpējās attiecības, vai arī pret citiem līdzcilvēkiem vērstas pretlikumīgas darbības, piemēram, huligānisms, par ko nereti lasām sociālajos medijos. Diemžēl jāatzīst, ka pieaugušie nebūt nedemonstrē paraugu – lielākā daļa aizturēto ir darbspējīgā vecumā.”

G4S Latvia pārstāvji norāda, ka lielāko daļu zādzības mēģinājumu nemainīgi pastrādā personas ekonomiski aktīvā vecumā no 21 – 40 (47%). Acīmredzot, tas skaidrojams gan ar sarežģīto sociāli ekonomisko situāciju, gan ar sabiedrībā arvien pieaugošo pesimismu, kā to apliecina dažādi pētījumi sabiedrības viedokļa izzināšanai. Tāpat G4S norāda, ka liela daļa no aizturētajiem ir personas, kas aizraujas ar dažādu narkotisko vai citu apreibinošu vielu lietošanu.

Uzziņai par G4S Latvia

AS G4S Latvia ir vadošā drošības risinājumu kompānija Latvijā, kas sniedz drošības pakalpojumus vairāk nekā 13 000 fiziskām un juridiskām personām, tostarp dažādu nozaru vadošajiem uzņēmumiem, kā arī klientiem valsts sektorā, izstrādājot individuālus drošības risinājumus un nodrošinot tehniskās un fiziskās apsardzes, kā arī montāžas un inkasācijas pakalpojumus. AS G4S Latvia ir TOP 10 lielākais privātais darba devējs valstī, nodarbinot vairāk nekā 1400 darbinieku.

G4S uzņēmums Latvijā ir pasaulē lielākās drošības risinājumu kompānijas G4S plc grupas uzņēmums Latvijā. Šobrīd G4S plc darbojas vairāk nekā 110 valstīs, nodarbināto skaitam pārsniedzot 600 000 cilvēku.

AS G4S Latvia ir viens no retajiem uzņēmumiem nozarē, kas saņēmis Industriālo drošības sertifikātu, Atzītās aizsardzības organizācijas Atbilstības sertifikātu un sertifikātu atbilstoši ISO 9001:2008 prasībām.

Informāciju sniedza:

Ilze Jermacāne

AS G4S Latvia Mārketinga un sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja