LV RU EN

Pirmdiena, 2021. gada 02. augusts
Stefans, Normunds
Ludza
Cloudy
16°C
 
A A A

Jāņa Gleizda atgiešanās dzimtenē

Gleizda_izstade_3Pasaules slavenā fotomākslinieka Jāņa Gleizda 90 gadu jubilejai par godu, fotogrāfa sieva Annele Gleizde uz viņa dzimto pusi – Rogovku atvedusi unikālu Jāņa Gleizda darbu izstādi, kas tika atklāta 18. maijā. Mūžībā aizgājušais mākslinieks ar saviem darbiem ieguvis slavu un apbalvojumus visos sešos pasaules kontinentos. Par fotogrāfu Jāni Gleizdu un viņa darbiem aizvadītajā ceturtdienā radio “Ef-Ei” un “Divu krastu radio” vēsta raidījums „Pi myusim Latgolā”.

“Jānis ir vienreizēja un neatkārtojama personība, tāds cilvēks, kurš ir tik daudz pārcietis. Tie, kas nezina, kas nav redzējuši Jāni, Jānim jau nebija roku un kā viņš pielāgoja tādus instrumentus, lai viņš varētu fotografēt un taisīt tik smalkus darbus, kur cilvēkam ir abas rokas un viņš nespēj tādus uztaisīt kā Jānis taisīja tajā izohelijas tehnikā,” stāsta fotovēsturnieks Pēteris Korsaks.

Jānis Gleizds galvenokārt fotografējis motosporta sacensības, cilvēkus, portretus un aktus, ar kuriem mākslinieks ieguvis vislielāko atpazīstamību. Fotomākslimieks un Latgales fotogrāu biedrības vadītājs Igors Pličs secina, ka tas bijis grūts laiks. Agrāk nebija Photoshop, ar ko apstrādāt bildes un visu pielabot fotomāksliniekiem nācies ar zīmuli, otiņu un dzēšgumiju. Igors Pličs atdzīst, ka Jānis Gleizds savā laikā esot pārsteidzis tieši ar izohelijas tehniku, kas ir ļoti sarežģīta.

Mākslinieka sieva stāsta, ka Jāņa Gleizda darbi pabijuši un tikuši novērtēti visos sešos kontinentos. Mākslinieks izohelijas tehnikā radījis darbus, kas ieguvuši pat divpadsmit zelta medaļas. Mākslinieks ir bijis paškritisks un saviem darbiem izvirzījis augstas prasības, un arī uzklausījis savas sievas kritikas. Annele Gleizde stāsta, ka viņas mīļākie darbi esot tie, kurus vīrs novērtējis kā brāķi.

Gan Annele Gleizde, gan Igors Pličs piekrīt, ka fotogrāfs Jānis Gleizds ir lielisks piemērs tam, ka cilvēks ar savu gribasspēku var piepildīt savas ieceres un kļūt par paraugu citiem.

Visu 22. maija „Pi myusim Latgolā” raidījumu latgaliešu valodā var noklausīties, sekojot zemāk norādītajai saites. Tajā bez jau minētā uzzināsiet ko par Jāni Gleizdu stāsta paši rogovkieši.

pi_mysim_latgol-_web

Klausīties raidījumu: http://www.lakuga.lv/2014/05/23/pi-myusim-latgola-22-05-2014/

Informācijai:

Raidījumi “Pi myusim Latgolā” skan radio “Ef-Ei” (FM 91,4 Rēzekne) un “Divu krastu radio” (FM 96,9 Jēkabpils, FM 90,1 Daugavpils):

ceturtdien 17:30 (atkārt.piektdien 10:30, 19:30, sestdien 11:00) – kultūras aktualitātes;

piektdien 18:30 (atkārt.sestdien 13:00) – nedēļas aktualitātes;

sestdien 16:00 (atkārt.svētdien 16:00) – nedēļas intervija.

Raidījumu iespējams noklausīties arī internetvietnēs latgale.lv, lakuga.lv.

Radio raidījumu ciklu “Pi myusim Latgolā” veido producentu grupa “Lietišķā Latgale”.

Raidījumu cikls top Nacionālās Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes rīkotā konkursa “Par raidījumu veidošanu 2014. gadā Latgales reģionālajos un vietējos plašsaziņas līdzekļos, kas raida radio programmas” ietvaros.

 

Informāciju sagatavoja:

Producentu grupa “Lietišķā Latgale”

 

Kontaktinformācija:

Renāte Lazdiņa

Tālr.: 26672107

E-pasts: [email protected]

http://www.draugiem.lv/pimyusimlatgola

https://www.facebook.com/LietiskaLatgale

coloring.cool