LV EN

Otrdiena, 2022. gada 06. decembris
Niklāvs, Niks, Nikolajs
Ludza
Partly cloudy
-5°C
 
A A A

Izskanējis folkloras festivāls „ Baltica 2012”

No 5. līdz 9.jūlijam Rīgā un Vidzemē norisinājās folkloras festivāls „Baltica 2012″ .Festivāla dalībnieki bija 173 folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi no visiem Latvijas novadiem un viesi no ārvalstīm.
„Baltica”- tie ir plašākie, sabiedrībā iecienītākie un pasaulē pazīstamākie tradicionālās kultūras svētki Baltijas valstīs, kas rūpējas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību. Festivāls „Baltica” notiek kopš 1987. gada, šogad Latvijā svinot 25 gadu jubileju.
2012.gada festivāla tēma Ceļš. Ceļš pastāvējis paaudžu paaudzēs.Tas vieno mājas un pagastus, novadus un valstis, tautas un nācijas.Dzīves ceļš, kas ved no pirts takas līdz mūža mājām. Tautiņās ejamais ceļš, karavīra ceļš….Ceļš izteic katra cilvēka gājumu.
Folkoras kopas „ Isnauda” ceļš uz festivālu vijās kopā ar Ludzas tautas nama „ Dzīpori „ kolektīvu.
6. jūlijs – koncerts Purvciemā . Atklāšanas diena – vainagojās ar krāšņu festivāla dalībnieku lāpu gājienu : Vērmanes dārzs – Brīvības piemineklis – Akmens tilts – AB dambis un noslēdzās ar ugunsskulptūru rituālu.
7. jūlijs -Rīgas diena -Rīgas centrā notika koncerti, meistardarbnīcas, brīvdabas sarīkojumi. Mūsu folkloras kopa „ Isnauda” uzstājās koncertā Rīgas Botāniskajā dārzā .
Brīvajā laikā apmeklējām Sv.Marijas Magdalēnas baznīcu , kur notika Latgales psalmu dziedājumi/psalmu dziedātāju grupa no Ilzeskalna pagasta un Medņevas etnogrāfiskā ansambļa dziedātājas/, folkloras deju koncertu Rīgas Latviešu biedrības namā, vīru koncertu „ Deviņvīruspēks” un pašā vakara nogalē sievu koncertu” Mēnesnīca”- Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Pirms koncerta lija lietus, rūca pērkons, bet nevienu tas nebaidīja. Basām kājām baudījām mākslu. Sievu koncerts atspoguļoja sievišķā arhetipa izpausmes, kas saistītas ar četrām stihijām – ūdeni, gaisu, zemi un uguni. Dziesmas, rotaļas, dejas un rituālās darbības atklāsmes tādās sievietes mūža nozīmīgās tēmās , kā radības, kāzas, vērpšana, maizes cepšana…Sievu koncertā piedalījās arī folkloras kopa „Ilža” Ciblas novads.
Diena bija piesātināta ar jaukām emocijām. Pat karstums, kas valdīja tajā dienā, nespēja tās pārspēt.
Dzīvojām Rīgas pārtikas ražotāju vidusskolā; gulējām mīkstās gultās, ēdām garšīgas brokastis.
8.jūlijs – Novadu diena – Ikšķile – divi koncerti un meistardarbnīcas. Cepām biezpiena plācenīšus, uzcienājām ciemiņus un ēdām paši. Noskatījāmies Dižkoncertu Ikšķiles estrādē un devāmies mājās.
„ Lai šīgada festivāla ceļa tēma ir kā ceļamaize un svētība tālākam festivāla ceļam uz neaizmirstamu un paliekošu vietu latviešu, lietuviešu un igauņu tautas tradīciju saglabāšanā un uzturēšanā”-tā teica Latvijas Republikas kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende.
Paldies „Baltika 2012″ organizatoriem, folkloras kopas dalībniecēm, karognesējam , fotogrāfam – Igoram Malzubam un mazajiem asistentiem – Diānai un Alvim, šoferim Ērikam Guitānam.

Isnaudas tautas nama vadītāja Biruta Jermaka