LV RU EN

Sestdiena, 2021. gada 23. oktobris
Daina, Dainida, Dainis
Ludza
Mostly cloudy
3°C
 
A A A

Izcils pagastu radošo komandu darba rezultāts „Bīzajūs svātkūs”

img_0721Rudens kompozīciju izstāde

Ludzas Tautas nama mazajā zālē apmeklētājus sagaidīja visu krāšņo rudens krāsu varavīksne. Rudens kompozīciju izstādē bija apskatāmi 33 darbi. Kā atzina māksliniece Ināra Mikažāne, darbi bija daudzveidīgi, gaumīgi, katrs savā veidā interesants. Bija sarežģīti tos izvērtēt, lai nosauktu interesantākos.

Īpaši tika apbalvotas trīs kompozīcijas. Par visapgarotāko žūrija atzina krāšņo rudens ziedu paklāju – dekoru „Dievišķā gaisma pār Ņukšiem” Sulīgi dzelteno samteņu uzrakstu „Ņukši” katrs ienācējs pamanīja jau pa gabalu.  Darbu iesniedza Ņukšu pagasta iedzīvotāji.

Visbagātīgākās kompozīcijas nosaukumu izpelnījās Pildas pagasta kompozīcija „Rudens dāvanas”, kurā varējām redzēt vai visas rudens bagātības.

img_0715Par visharmoniskāko kompozīciju novērtēts Isnaudas pagasta iesniegtais „Zambaru draiskuļi” , kura tēli veidoti no vārpām.

Skatītājiem bija iespēja nobalsot par sev tīkamāko darbu. Interese bija liela. Pēcpusdienā pat nepietika balsošanas biļetenu – zaļo līmlapiņu, tāpēc savu vērtējumu skatītāji izteica rakstiski.  Visvairāk balsu un skatītāju simpātiju balvu ieguva Briģu pagasta kompozīcija „Rudens eža kažociņš”.

Paldies par radošo darbu visiem kompozīciju autoriem. Jūs skatītājiem sagādājāt patiesu baudījumu.

img_0762Pagastu teltīs valda viesmīlība un radošs gars

Parkā visu dienu bija svētku noskaņa un daudz cilvēku. Atšķirībā no pilsētas svētkiem, kad uzņemam daudz viesu: radu un draugu no citām pilsētām un novadiem, kad mājās atbraukuši studenti, uz šo sarīkojumu nāk vietējie cilvēki. Varējām vienuviet satikt visu novada pagastu aktīvākos iedzīvotājus.

Pagastu cilvēki bija sagatavojuši ļoti interesantu programmu. Pie katras telts mūs sagaidīja kāds pārsteigums: sākot ar simbolisko Pildas kartupeļu vīriņu un kolorado vaboļu atraktīvo komandu un beidzot ar Istras pagasta leļļu teātri telšu rindas noslēgumā.

img_0771Katra pagasta radošā komanda ir pelnījusi sirsnīgu paldies no visiem apmeklētājiem. Varam tikai apbrīnot, cik radošu ideju realizēja šie cilvēki.  Pie Isnaudas pagasta telts ratu ritenis griezās gluži kā TV Brīnumu lauka riņķis, liekot bērniem pārbaudīt savas zināšanas par graudaugiem, pildānieši piedāvāja bērniem krāsainus zīmējumus no kartupeļiem, pie Cirmas telts bērni no balona un smiltīm paši veidoja rotaļlietu, Istras mākslinieces uz mazo apmeklētāju sejām uzbūra krāšņus zīmējumus … Pie katras telts bija padomāts par bērniem.

Ja apmeklētāji nogaršoja kaut daļu uzkodu un ēdienu, kas tika piedāvāts, tad  pusdienas pašiem vārīt vairs nevajadzēja: Rundēnu saimnieces tieši no milzīga ķirbja smēla siltu un garšīgu ķirbju putru, pie Ņukšu telts varēja nogaršot garšīgi pagatavotas sēnes, Pureņu un Istras teltī varējām izbaudīt tomātus visdažādākajos ēdienos. Ievārījumu var izvārīt ne tikai no āboliem (Briģi), bet arī kabačiem (Nirza). Isnaudieši piedāvāja pašceptu maizi, cienāja ar Turaku tumšo alu. Nav iespējams nosaukt visus piedāvātos dārzeņu ēdienus un dzērienus. Izrādās, ka pat vārīti burkāni, pasniegti ar interesantu mērci, var kļūt par delikatesi (Cirma).  Domāju, ka daudzas saimnieces ne tikai nogaršoja ēdienus, bet uzzināja arī jaunas receptes.img_0788

Īpašs stāsts ir par telšu noformējumu. Tas patiesi pārsteidza. Varam tikai nojaust, cik daudz pacietības, darba un materiālu tas ir prasījis. Bet vislielāko apbrīnu pelna mūsu cilvēku izdoma: nekas neatkārojās. Jau pa gabalu varēja pamanīt košo Pureņu tomātu saimi, bet Isnaudas maizes klaipa bērniņu – tikai tuvāk pienākot. Katra ābolu virtene, krāsainais plakāts, lapu vītne, lauku sētas žodziņš bija kā neliels mākslas darbs.

Jāpriecājas par svētku dalībnieku tērpiem, vainagiem, priekšmetiem un maskām, kas svētku noskaņu padarīja vēl krāsaināku. Istras tomātu apaļumi, Ņukšu milzu sēnes, Isnaudiešu  vārpu vainagi, Cirmas zaķeņu amizantās ausis, kas tik nebija redzams telšu rindā!

img_0793Jautru noskaņu radīja pašdarbības kolektīvi: Ņukšu, Nirzas un Isnaudas folkloras kopas, Pildas pūtēju orķestris un dejotāji, Istras leļļu teātris.

Mūsu lauku cilvēku radošais gars un paveiktais darbs ir apbrīnas vērts.

Kas nākotnē

Man kā svētku baudītājai svētki ļoti patika. Visvairāk – tieši katra pagasta komandas radošā darba rezultāts.

Ko par to domā pagastu cilvēki, jāspriež viņiem pašiem svētku rīkotāju sapulcē, kad analizēs paveikto. Laukos cilvēku skaits samazinās. Visu pasākumu rīkošana balstās uz vienu un to pašu cilvēku spēkiem. Viņi piedalās gan pašdarbības kolektīvos, gan pagasta dzīves organizēšanā. Cik bieži jārīko tādi svētki, lai tos gaidītu ar prieku? Varbūt starplaikam jābūt nevis 2 gadi, bet ilgāk? Kas būtu jāmaina programmā? Kā izdarīt tā, lai paši lauku cilvēki spētu svētkus izbaudīt, novērtējot kaimiņu sniegumu? Šogad apmeklētāju bija daudz, retajam izdevās svētku laikā iziet no savas telts Kā padarīt skaļāku, jautrāku un dzīvīgāku gājienu, lai gājiena dalībniekiem tas sagādātu prieku?dsc_1445

Tas jāizdiskutē un jāizdomā pašiem pagastu kultūras dzīves organizatoriem, pārvaldniekiem.

Bet par šā gada svētkiem sirsnīgs paldies katram, kas tos sagatavoja!

Vanda Žulina

S. Rimšas un V. Žulinas foto

coloring.cool