LV RU EN

Trešdiena, 2021. gada 04. augusts
Romāns, Romualds, Romualda
Ludza
Mostly cloudy
19°C
 
A A A

Interesējies par Latgales senajiem bruņiniekiem? Nāc uz muzeju!

Ludzas Novadpētniecības muzejā piektdien, 27. janvārī atklāta viduslaiku priekšmetu izstāde. Izstādi uz Ludzu atvedusi Kroma kolna bruoliste, ko ludzānieši labi pazīst pēc seno cīņu rekonstrukciju demonstrējumiem, kas ik gadu Lielā Latgaļu tirgus laikā notiek pilskalnā.

Kāds tad ir bruolistes darbības mērķis un ideja?

Virsaitis Aleksandrs Lubāns: Kroma kolna bruoliste apvieno cilvēkus, kas interesējas par Latgales senvēsturi un popularizē tā laika vidi – tērpus, ieročus, sadzīves priekšmetus – iepazīstina ar tā laika sabiedrības vērtībām. Augstu tiek turēts Latgales garīgais karogs, celta latgaliešu pašapziņa, pierādot, ka līdz 13. gadsimtam Latgalē bija augsti attīstīta gan materiālā, gan nemateriālā kultūra.

Protams, nav iespējams ļoti precīzi rekonstruēt tik tālu senatni, bet, izpētot muzeju krājumos arheologu atradumus, var izveidot ticamu senatnes ainu. Var jau gan piebilst, ka senatne varbūt tiek idealizēta un romantizēta, bet kas liedz mums ticēt, ka bruņinieku laiks turpinās? Apziņa, ka mūsu tālie senči ir bijuši spēcīgi un drosmīgi, spējuši aizstāvēt savas robežas, pratuši visus darbus, saskatījuši skaisto un mācējuši to parādīt rotās, tērpos, vieš katrā no mums lepnumu par savu tautu, par savām saknēm.

25 kilometru rādiusā ap Kroma kalnu atrodas 72 seno latgaļu pilskalni. Kroma kolnā top īsta seno latgaļu koka pils. Katru gadu 19. augustā te notiek svētki, uz kuriem ir aicināti visi, kas interesējas par vēsturi.

Bruoliste dibināta 2012. gada 7. augustā. Interese par darbību tajā ir liela. Daudz cilvēku tajā ir iestājušies, bet paliek un aktīvi darbojas tikai īsti entuziasti – puiši un meitas, kas „deg” par šo ideju, nebaidās darba, grūtību, cīņās iegūto zilumu,  brauc uz aktivitātēm no Rīgas, atrod laiku pēc darba un brīvajās dienās. Pirmos tērpus viņiem darināja Ludzas Amatnieku centrā, un draudzība ar Ludzas amatniekiem turpinās. Iespēju pētīt muzeja krājumus piedāvāja Ludzas muzejs.

Ko varam redzēt izstādē? Senos ieročus: zobenus, kaujas cirvjus, nažus, vairogus. Vairāki ieroči veidoti pēc Ludzas apkārtnes arheoloģisko izrakumu atradumu paraugiem. Lai, bruņukreklā tērpts, varētu ar šiem ieročiem cīnīties, karavīram vajadzēja būt spēcīgam. Vidējais seno latgaļu karavīra vecums bija tikai 34 gadi. Video filmā varam redzēt cīņu rekonstrukcijas, un tajās var pārliecināties, cik varens ierocis spēcīga vīra rokās var kļūt miets vai pātaga.

Izstādē redzam sadzīves priekšmetus, kramu, ar ko izšķiļ uguni un vēl daudz ko no tā laika sadzīves priekšmetiem.

Izstādē redzam Aleksandra Lubāna gatavotās rotas, arheoloģiskos tērpus, daudz fotogrāfiju par Kroma kona bruolistes aktivitātēm. Izstāde var būt interesanta gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Atklāšanas brīdī viesus sveica Ludzas novada Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītāja Sarmīte Gutāne, Ludzas Mākslas skola, Amatnieku centrs, Zilupes tūrisma dzīves organizētāja Ilga Ivanova un citi. apmeklētāju bija daudz.

Vanda Žulina

coloring.cool