LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 30. jūlijs
Valters, Renārs
Ludza
Mostly cloudy
22°C
 
A A A

Informatīvo sūtījumu par eiro saņems visas mājsaimniecības Latvijā

b_410942Līdz novembra beigām katra Latvijas mājsaimniecība pastkastē saņems Finanšu ministrijas izstrādāto sūtījumu, kurā apkopota svarīgākā praktiskā informācija par valūtas maiņas norisi Latvijā. Informatīvā izdevuma tirāža ir 1’252’400 eksemplāru. Vienlaikus izdevums pieejams arī lejupielādei www.eiro.lv gan latviešu, gan krievu valodā.

„Izdevumā atrodama detalizēta karte, kurā ikkatrs varēs atrast savai dzīvesvietai tuvākās naudas maiņas vietas, špikeri ar pārrēķina piemēriem, populārākās summas latos un eiro, ko izgriezt un nolikt labi redzamā vietā, ieteikumus rīcībai, lai valūtas maiņa ritētu vienkārši un droši, un daudz citas noderīgas informācijas,” saka Finanšu ministrijas Eiro komunikācijas nodaļas vadītāja Ināra Rubene. „Tāpēc aicinām šo izdevumu saglabāt, lai turpmākajos mēnešos varētu tajā ieskatīties ikreiz, kad tas nepieciešams.”

Lai informācija iedzīvotājiem būtu pēc iespējas saistošāka un ērtāk lietojama, izdevums ir saturiski pielāgots katram Latvijas reģionam – iekļaujot attiecīgā reģiona naudas maiņas vietas. Sūtījumu katra Latvijas mājsaimniecība saņems ar Latvijas Pasta starpniecību. Drukātu izdevumu krievu valodā iedzīvotāji visā Latvijā var vaicāt un saņemt Latvijas Pasta klientu apkalpošanas vietās.

Informatīvā sūtījuma mērķis ir nodrošināt visiem Latvijas iedzīvotājiem praktisko informāciju par eiro ieviešanu un sniegt atbildes uz būtiskākajiem jautājumiem. Atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem iedzīvotāji un uzņēmēji var saņemt, arī zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 8000 3000, vai rakstot uz [email protected]. Iedzīvotāji un uzņēmēji ir aicināti apmeklēt kādu no semināriem, ko bez maksas visā Latvijā organizē gan Finanšu ministrijas Eiro birojs, Latvijas Banka, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un citi. Semināru norises datumiem un vietai var sekot www.eiro.lv. Tāpat šajā interneta vietnē ir pieejams plašs informatīvo materiālu klāsts t.sk. audio un video formātā iedzīvotājiem, uzņēmējiem, skolām. Tas paredzēts gan uzziņai, gan lai nodotu līdzcilvēkiem, kuriem nav pieejas internetam. Visi materiāli ir brīvi izmantojami, norādot informācijas avotu – interneta vietni www.eiro.lv.

Sūtījums mājsaimniecībām elektroniski pieejams šeit: http://www.eiro.lv/lv/kas-ir-eiro-/informativie-materiali-par-eiro/tiesa-pasta-sutijums-majsaimniecibam

 

Papildu informācija:

Ināra Rubene

LR Finanšu ministrijas

Eiro komunikācijas nodaļas vadītāja

Tālrunis:   67095417,e-pasts: [email protected]

Elīna KalniņaKomunikācijas   aģentūras/ Edelman Affiliate

Eiro   komunikācijas koordinatore

Tālr.   22018527, e-pasts: [email protected]

Papildu informācija

Sūtījumā mājsaimniecībām apkopota būtiska praktiskā informācija par pāreju uz eiro – svarīgi, lai iedzīvotāji ar to rūpīgi iepazītos un nomaiņas process noritētu droši un mierīgi. Aicinām arī Jūs turpināt informēt par šiem praktiskajiem jautājumiem savu auditoriju un šim mērķim rosinām izmantot mājsaimniecības sūtījumā apkopoto informāciju.

Monētu un banknošu izskats

 • Visā eirozonā banknotes      ir vienādas.
 • Vienāda ir arī visu      monētu viena puse (ar nominālvērtību), bet otrai pusei katra dalībvalsts      veido savu dizainu. Latvijas monētas būs ar tautumeitas attēlu.
 • Ar eiro banknotēm un      monētām var maksāt visā eirozonā. Arī Latvijā varēs maksāt ar visu valstu      eiromonētām.
 • Visas eirozonas valstis divreiz      gadā var izlaist divas piemiņas monētas 2 eiro nominālvērtībā.
 • Vairāk informācijas par      eiro dizainu un drošību www.jaunas-euro-banknotes.eu.

Sākumkomplekti

 • No 2013. gada 10. decembra komercbankās, Latvijas Bankā un 302 Latvijas Pasta pakalpojumu sniegšanas vietās būs iespējams iegādāties eiro sākumkomplektus, par 10 latiem saņemot 14,23 eiro.
 • Sākumkomplektu mērķis ir atvieglot norēķinus gada pirmajās divās nedēļās.

Maksājumi pārejas periodā (no 01.01.2014 līdz 14.01.2014)

 • Līdz gadumijai visi maksājumi veicami latos.
 • No 1. janvāra līdz 14. janvārim iespējams maksāt gan eiro, gan latos, tomēr atlikumu saņems eiro. Izņēmums – sabiedriskais transports, kur atlikumu saņems tādā valūtā, kādā maksāja.
 • Bezskaidras naudas norēķini jau no 1. janvāra būs tikai eiro.
 • No 15. janvāra arī visi maksājumi skaidrā naudā notiks tikai eiro.

Ērtākais veids, kā samainīt latus pret eiro, ir bezskaidras naudas norēķini

 • Latu skaidras naudas nomaiņa pret eiro jāveic katram iedzīvotājam pašam.
 • Mainiet latus bez maksas un bez steigas, no 2014. gada 1. janvāra:

×           3 mēnešus – 302 Latvijas Pasta nodaļās reģionos;

×           Pusgadu – visās komercbankās;

×           Bez termiņa ierobežojuma – Latvijas Bankā.

Ievērojiet! Nesteidzieties mainīt skaidras naudas latus pret eiro pirms 2014. gada 1. janvāra, jo tas būs dubults zaudējums: 1) šim darījumam tiks piemērota komisijas maksa par valūtas konvertāciju; 2) patlaban netiek lietots oficiālais pārejas kurss (0,702804), bet gan tirgus kurss.

 • Iepazīstieties ar naudas maiņas tīkla karti www.eiro.lv, kurā atspoguļotas skaidras naudas maiņas iespējas katrā Latvijas novadā, konkrētu Latvijas Pasta pakalpojumu sniegšanas vietu adreses un tālruņi. Informācija par tuvākajām naudas maiņas vietām atrodama arī tiešā pasta sūtījumā, kuru saņems katra mājsaimniecība.

Ievērojiet piesardzību naudas maiņas procesā!

 • Neglabājiet mājās lielu      skaidras naudas daudzumu.
 • Nedodieties mainīt visu      skaidro naudu vienā reizē.
 • Esiet piesardzīgs pārvietojoties      ar skaidru naudu publiskās vietās.
 • Mainiet naudu diennakts      gaišajā laikā, vislabāk kopā ar kādu radinieku vai draugu.
 • Nemainiet naudu šaubīgās      vietās un no privātpersonām, mainiet naudu komercbankās, Latvijas Bankā un      Latvijas Pastā.
 • Nelaidiet mājās un      neielaidieties sarunās un darbībās par naudu ar svešiem cilvēkiem, kas      ierodas jūsu dzīvesvietā.

Algas, pensijas, pabalsti, darba līgumi

 • No 2014. gada 1. janvāra      algas, pensijas, pabalsti tiks izmaksāti eiro. Tie tiks pārrēķināti pēc oficiālā      ES Padomes noteiktā pārejas kursa, t.i., 1 eiro = 0,702804 lati.
 • Atcerieties, ka pēc      konvertācijas summa eiro ir lielāka par summu latos.
 • Cipari būs lielāki,      naudas vērtība būs tāda pati kā iepriekš. Ar saņemtajiem eiro varēs      iegadāties tādu pašu daudzumu preču kā ar iepriekšējo summu latos.
 • Pārrēķinot darba algu no      latiem uz eiro, darba samaksa nedrīkst samazināties. Algas noapaļošana uz      augšu vai uz leju drīkst notikt tikai līdz pirmajam veselajam eiro, citādi      jāveic izmaiņas darba līgumā. Vairāk informācijas var meklēt Valsts darba      inspekcijas mājaslapā www.vdi.gov.lv/eiro.

Dāvanu kartes un pastmarkas

 • Dāvanu kartes, kas      iegādātas līdz šā gada 31. decembrim latos, būs derīgas līdz derīguma      termiņam, kas norādīts uz tām. Summa latos jāpārrēķina eiro, piemēram, 10      latu dāvanu kartes vērtība, sākot ar 2014. gada 1. janvāri būs 14,23 eiro.
 • 2014. gadā būs derīgas      pastmarkas, kuru nomināls attēlots latos, paralēlā atspoguļojuma pastmarkas      – bez termiņa ierobežojuma. Iespējams lietot gan eiro, gan lata nomināla      pastmarkas vienlaicīgi, tomēr uzmanīgi rēķinot līdzi.

Kredīti, uzkrājumi, kartes un konti

 • Līgumus nevajag grozīt      vai aizstāt ar jauniem.
 • Summas tiks automātiski      pārrēķinātas eiro pēc matemātiskajiem pārrēķina principiem un oficiālā      pārejas kursa (1EUR=0,702804LVL).
 • Ja latu kredīts ir      izsniegts ar mainīgo likmi, tad sākot ar 2014. gada 1. janvāri RIGIBOR      likme automātiski tiks pārvērsta uz EURIBOR.
 • Latu kredītkaršu un      debetkaršu atlikumi tiks automātiski pārrēķināti eiro. Maksājumu kartes      nav jāmaina, nemainās arī PIN kodi un karšu numuri.
 • Pārejot uz eiro, konta      numurs paliek nemainīgs.
 • Ja pēc latu konvertācijas      izveidojas divi eiro konti, vienu varēsiet slēgt bez maksas divu mēnešu      laikā, atlikumu bez maksas pārskaitot uz otru kontu.

Praktiski ieteikumi uzņēmējiem

 • Pirmajās divās nedēļās inkasētos latus var novietot papildu naudas kastē, kas nav jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā.
 • Laicīgi veiciet skaidras naudas priekšpiegādi eirovalūtā, kas ir aptuveni piecu līdz septiņu dienu vidējā apgrozījuma apmērā.
 • Svarīgi, lai uzņēmumam ir savlaicīgi noslēgts līgums ar komercbanku par naudas priekšpiegādi un ar inkasācijas uzņēmumu par skaidras naudas inkasācijas pakalpojumiem.
 • Iekšlietu ministrija un Valsts policija atgādina, ka svarīgi ir pārliecināties par atbilstošu papildu naudas glabāšanas iespēju un darbinieku apmācību.
 • Veicot inkasācijas darbības ar skaidru naudu, pievērsiet pastiprinātu uzmanību jau ierastajām lietām. Veikali ir aicināti iegādāties naudas pārbaudes iekārtas – detektorus.

Grāmatvedības uzskaite un nodokļu maksājumi

 • Grāmatvedībā visi attaisnojuma dokumenti no 2014. gada 1.janvāra jāveido tikai eiro.
 • Gada pārskats par 2013. gadu ir latos. Ja pārskata gads beidzas pēc 2014. gada 1. janvāra, tas jāsastāda eiro.
 • Nodokļu un nodevu maksājumi no 2014. gada 1. janvāra jāveic eiro. Par 2013. gadu – latos.
 • Par grāmatvedības uzskaiti, nodokļu maksājumiem un citiem jautājumiem var vairāk uzzināt praktiskajās vadlīnijās www.eiro.lv vai Finanšu ministrijā, zvanot uz bezmaksas tālruni 8000 3000, kā arī rakstot [email protected].
coloring.cool