LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 05. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Ludza
Mostly cloudy
-6°C
 
A A A

Informācija par atvieglojumiem un to piešķiršanas kārtību veselības aprūpes saņemšanai ar 100% vai 50 % atlaidi, ja ienākumi ir zem 120 vai 150 latiem mēnesī

No 30.janvāra, spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumos, kas paredz paplašināt iedzīvotāju loku, kuri ir atbrīvoti no pacientu iemaksām un citiem līdzmaksājumiem, saņemot ārstēšanu.

No pacientu iemaksām pilnā apmērā tiks atbrīvoti iedzīvotāji un viņu ģimenes locekļi, kuru ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 120 latus mēnesī. Savukārt iedzīvotājiem, kuru ienākumi ir līdz 150 latiem mēnesī, tiks segtas pacienta iemaksas 50% apmērā un līdzmaksājums par vienā stacionēšanās reizē veiktu ķirurģisku operāciju nepārsniegs 15 latus. Iedzīvotāji, kuru ienākumu līmenis pēdējo 3 mēnešu laikā nepārsniedz 120 latus mēnesī, kā arī jau esošie trūcīgie pacienti ar februāri varēs saņemt valsts apmaksātus kompensējamos medikamentus ar 100% atlaidi vairs nekrājot čekus, lai sasniegtu 50 latu robežu par jau veiktajiem maksājumiem par zālēm, kā tas bija līdz šim.

Lai saņemtu valsts apmaksātu veselības aprūpi, iedzīvotājiem, dodoties pie ārsta vai ārstējoties slimnīcā, būs jāuzrāda pašvaldības, kuras teritorijā ģimene (persona) deklarējusi savu dzīvesvietu sociālo dienestu izsniegta izziņa, kas apliecina attiecīgo personu tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus vai kompensējamās zāles.

Pašvaldības sociālais dienests izsniedz izziņu darbspējīgām personām uz trijiem mēnešiem un darbnespējīgām personām uz sešiem mēnešiem.

Lēmumu par ģimenes (personas) ienākumu atbilstību noteiktajam ienākumu līmenim (120 vai 150 latu) atvieglojumu saņemšanai veselības aprūpē, sociālais dienests pieņem, ņemot vērā normatīvajos aktos jau noteikto kārtību par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu.

Lai šo izziņu saņemšanu padarītu pēc iespējas vienkāršāku gan pacientiem, gan pašvaldību sociālajiem darbiniekiem un izvairītos no liela iedzīvotāju pieplūduma atvieglojumu darbības sākuma posmā, Veselības ministrija aicina katrai pašvaldībai piemērot jau pašvaldībā esošo sistēmu maznodrošināto statusa noteikšanai, attiecīgi izziņā atzīmējot:

‘'pacientu iemaksa un kompensējamās zāles bezmaksas'', ja personas (ģimenes) ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 120 latu mēnesī;

‘'pacientu iemaksa ar 50% atlaidi'', ja personas (ģimenes) ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 150 latu mēnesī.

Katra pašvaldība šo noteikumu izpildi var risināt individuāli, ņemot vērā savas iespējas un jau esošo palīdzības organizāciju maznodrošinātajiem pašavaldībā. Jāuzsver, ka šādi atvieglojumi ir būtiski arī pašvaldības līdzekļu ekonomijai, jo pašvaldības bieži sniedz iedzīvotājiem finansiālu palīdzību gan ārstēšanās apmaksai, gan kompensējamo zāļu iegādei.

coloring.cool