LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 23. jūlijs
Magda, Magone, Mērija
Ludza
Mostly sunny
21°C
 
A A A

Ieraugi, atpazīsti, apkaro! Spānijas kailgliemezis

infografika_spanijas_kailgliemezis_2-1Dabas aizsardzības pārvalde vērš uzmanību, ka Latvijā un citās Eiropas valstīs pēdējā laikā uztraukumu rada invazīvo sugu skaita pieaugums. Mūsdienās tās tiek uzskatītas par vienu no būtiskākajiem apdraudējumiem bioloģiskajai daudzveidībai un pat rada ekonomiskus zaudējumus. Invazīvo sugu izplatību veicina vietējiem apstākļiem neraksturīgu sugu introdukcija, tirdzniecības sakaru un transporta ceļu attīstība pēdējo divu gadsimtu laikā, iespējams arī klimata pārmaiņas. Viena no šīm invazīvajām un agresīvajām sugām – Spānijas kailgliemezis.

Vietās, kur tas sastopams, populācijas blīvums parasti ir ļoti liels un dabiskai videi, dārzkopībai un lauksaimniecībai nodarītais kaitējumus ir ievērojams. Spānijas kailgliemežu dzimtene ir Vidusjūras reģions. Taču tagad tas sastopams praktiski visā Eiropā. Ārpus dabiskā izplatības areāla Spānijas kailgliemeži atrodami, galvenokārt, cilvēka mītņu tuvumā, dārzos, apstādījumos un parkos, lauksaimniecības zemēs un citos cilvēku ietekmētos biotopos. Pieauguša kailgliemeža ķermenis ir 7-14 cm garš, tumši brūnā vai sarkanbrūnā krāsā. Uz tā redzami izteikti iegareni kārpiņveida izcilnīši. Spānijas kailgliemeži pārtiek no augu zaļās daļas, no savas un citu sugu gliemežiem, barojas arī  ar beigtiem dzīvniekiem. Mūsu reģionā tiem nav dabisko ienaidnieku.

Latvijā pirmo reizi Spānijas kailgliemezis bija konstatēts 2009. gadā Pastendē. Sugas izplatības apzināšana ir sākta 2014. gadā un pašreiz ir zināmas 15 atradnes: Aizputē, Bauskā, Bieriņos, Cēsīs, Dobelē, Iecavā, Ieriķos, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Mazirbē, Pastendē, Plieņciemā, Siguldā un Svētē.

Visefektīvākais veids, kā atbrīvoties no kailgliemežiem, ir tos savākt ar rokām un pēc tam iznīcināt. Pie tam to vajadzētu darīt visā atradnē un visu zemju īpašniekiem vai apsaimniekotājiem. Šo kailgliemežu skaitu ierobežo arī zālāja regulāra pļaušana vienlaicīgi ar zāles savākšanu un iznīcināšanu.

Mazdārziņus no nelūgtajiem viesiem var pasargāt ar speciālām pretgliemežu sētiņām, kuras apliek ap dobēm, stādiem vai visu dārzu. Preventīvo pasākumu klāstā jāmin arī augsnes regulāra agrotehniskā apstrāde. Tāpat būtu jāizvairās no komposta kaudžu veidošanas. Iegādājoties augu stādus, noteikti jāpārbauda, vai puķupodā vai zem tā nav paslēpies kāds gliemezis.

coloring.cool