LV RU EN

Piektdiena, 2022. gada 27. maijs
Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
Ludza
Partly cloudy
10°C
 
A A A

Iemācīties motivēt sevi pašam

Valsts probācijas dienesta Ludzas teritoriālā struktūrvienība (VPD Ludzas TSV) 2009.gada jūlijā uzsāka īstenot Probacijas programmu “Motivācija izmaiņām”. Visas VPD īstenotās programmas, arī šo, vada treneru pāri, kuri pirms tam programmas saturu interaktīvā grupu darbā apgūst paši.

Šī programma ir piemērota sociālās atstumtības riska grupas jauniešiem, kuras apguves laikā dalībniekiem ir iespēja veikt pašizpēti, vairāk uzzināt par sevi, apzināt personīgo dzīves pieredzi un to, kas ir jādara, lai neatkārtotu likumpārkāpumu. Nodarbībās dalībnieki iemācās izvirzīt reālus mērķus un sastādīt to sasniegšanas plānus, mācās apzināt jūtu un emociju daudzveidību, kontrolēt dusmas, piedot un lūgt piedošanu, kā arī apzināties mīlestības un naida jūtas.

2009.gadā gadā Ludzas TSV tika izveidotas četras grupas, programmas “Motivācija izmaiņām” apguvē. Programmā tika iesaistīti 16 probācijas klienti, vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Nodarbības notika gan latviešu, gan krievu valodā, kā arī bilingvāli. Programmā “Motivācija izmaiņām” ir divpadsmit nodarbības un katra ilgst trīs stundas.

Parasti uzsākot programmas apguvi dalībniekos ir vērojams satraukums un bažas. Sākotnēji attieksme pret programmas apguvi ir negatīva, kas nodarbību laikā arvien mazinās. Iepazīstoties tuvāk ar grupas dalībniekiem, treneriem un programmas saturu, dalībnieki kļūst aktīvāki, izrāda interesi nodarbību materiālu analīzē, izsaka savu viedokli, runā par saviem novērojumiem apkārtējā sabiedrībā un cenšas apgūt nodarbībās piedāvāto materiālu bez pretestības, veidojot pozitīvu sadarbību.

Pēc programmas apguves, dalībniekiem ir iespēja izvērtēt sasniegtos rezultātus un grupā pavadīto laiku. Kopīgi tiek pārrunāts kas katram dalībniekam bija nozīmīgs, kā arī tiek sniegts vērtējums par programmas norisi un tās nepieciešamību. Lielākā daļa dalībnieku bija gandarīti par pavadīto laiku un līdzdalību programmas apguvē. Dalībnieki atzīst, ka ir problēmas ar emociju savaldīšanu, mēdz būt pārāk impulsīvi, neizvērtē situāciju. Tieši tas traucē ikdienā. Jaunieši atzīst, ka katrā dzīves situācijā ir jāizvērtē problēmas patieso cēloni un norāda, ka nodarbību laikā ir ieguvuši atklātu un sirsnīgu sarunu.

Pozitīvi vērtējams tas, ka katrs dalībnieks var iegūt sev noderīgas lietas apmeklējot probācijas programmas. Arī programmu treneriem ir patiess prieks un motivācija turpmākajam darbam, ja grupas dalībnieki mainās uz pozitīvo pusi.

VPD Ludzas TSV vecākā referente

Lilija Šodnaka

coloring.cool