LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 05. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Ludza
Snow
-6°C
 
A A A

Iejūtas deputātu lomās

28.jūlijā Ludzas Invalīdu biedrības dalībnieki un citi interesenti pulcējās SIA „Saule 5” zālē, kur notika Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītā projekta „Kopā varam vairāk!” kārtējā nodarbība. To vadīja lektore Tatjana Juškāne. Seminārā iesaistījās 31 dalībnieks.

Šoreiz interaktīvā semināra tēma – iesnieguma ceļš.

Nodarbības mērķis bija detalizēti iepazīstināt NVO biedrus, kā pašvaldībā tiek pieņemti lēmumi, kā tiek izskatīti iesniegumi. Lai šis process kļūtu saprotamāks, nodarbībā tika organizēta lomu spēle, kurā semināra dalībnieki iejutās deputātu un pašvaldības darbinieku lomās.

Lektore uzsvēra, ka ierēdņi drīkst rīkoties tikai pastāvošās likumdošanas ietvaros. Deputāti, izskatot iesniegumu, balstās uz informāciju, kas ir viņu rīcībā. Tāpēc ir ļoti svarīgi pamatot savas vēlmes aktualitāti un nepieciešamību. Pašvaldības budžets ir ierobežots, visas vajadzības nav iespējams apmierināt. Jautājumu pēc būtības lemj kādā no komitejām – Sociālo, kultūras un izglītības jautājumu, Teritoriālā un attīstības komiteja, Finanšu komiteja. Vēlāk par to spriež un balso domes sēdē.

Kad iesniegums nodots pašvaldības sekretārei, ir vērts uzzināt, kad notiek attiecīgās komitejas sēde. Tajā var piedalīties un pārstāvēt savas intereses.

Lomu spēlē notika improvizētās komitejas sēdes, kurās vajadzēja izšķirties, kurus no iesniegtajiem priekšlikumiem atbalstīt. Bija jānosaka prioritātes.

Interesanti, ka drīz vien diskusija lomu spēles izvērtās pavisam nopietna, un semināra dalībnieki pārliecinājās, ka izšķirties par prioritātēm nemaz nav tik vienkārši.

Bija jāizskata 5 lektores nosauktie priekšlikumi: izveidot pilsētā krīzes centru, valsts simtgadē rīkot svētkus vai katram pensionāram piešķirt pa 50 eiro, piešķirt līdzekļus deputātu braucienam uz Baltkrieviju, maksu par ūdens patēriņa starpību atcelt vai sadalīt visiem iedzīvotājiem, piešķirt naudu ūdensvada remontam LMC.

Vissāpīgākais izrādījās ūdens patēriņa starpības jautājums, par ko diskusija bija visasākā. Kad tika apliecināts, ka pēc likumdošanas to atcelt nav iespējams, jautājumu atlika līdz nākamajai sēdei.

Pēc diskusijām notika balsošana un improvizētā dome atbalstīja krīzes centra izveidi un simtgades svētku rīkošanu.

Semināra nodarbība lauza vairākus stereotipus par domes darbu. Iejūtoties deputātu lomās, cilvēki pārliecinājās, cik svarīga ir informācija un argumentācija par katru priekšlikumu, ko iesniedzat izskatīšanai. Demokrātijas apstākļos lēmuma pieņemšanu nosaka vairākums, tāpēc jārēķinās, ka jūsu priekšlikums netiks atbalstīts, ja negūs vairākuma atbalstu.

Nākamā projekta nodarbība – augustā.

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Sagatavoja Vanda Žulina

 

 

coloring.cool