LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 23. jūlijs
Magda, Magone, Mērija
Ludza
Mostly sunny
19°C
 
A A A

Iedzīvotāji gaidīti semināros par eiro banknotēm, monētām un ieviešanas procesu

newsec-igaunija-eiro-deva-pozitivu-signalu-investoriem_eiro_nauda_0_eiro_nauda_600x450Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sadarbībā ar Latvijas Banku un Ekonomikas ministriju no 24. septembra līdz 21. novembrim 26 Latvijas pilsētās rīko seminārus par eiro banknotēm, monētām un ieviešanas procesu. Apmeklēt semināru ciklu “Kas jāzina par eiro drošību – kasieriem un ikvienam no mums” aicināti gan profesionāli naudas lietotāji (kasieri, tirdzniecības uzņēmumu darbinieki u.tml.), gan ikviens cits interesents, kuram ir neskaidrības par eiro ieviešanas procesu.

Semināru “Kas jāzina par eiro drošību – kasieriem un ikvienam no mums” pirmajā daļā kasieri un citi, kam ar skaidru naudu jāstrādā ikdienā, tiks iepazīstināti ar eiro banknošu un monētu dizainu, drošības pazīmēm, atšķirībām jaunās (Eiropas) sērijas eiro banknošu dizainā un drošībā, kā arī ar izmaiņām kases aparātu un cenu norādīšanas kārtībā.

Semināru otrajā daļā tiks sniegta informācija par ikvienam svarīgiem pamatjautājumiem par pāreju uz eiro: kā samainīt skaidru un bezskaidru naudu; kas mainīsies norēķinos, izmantojot banku; kas jāzina par kredītiem un noguldījumiem; kas notiks ar ienākumiem (algu, pensiju, pabalstiem); vai mainīsies cenas u.c.

Šodien reģionālo semināru ciklam veltītajā preses konferencē LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone uzsvēra, ka uzņēmēji aktīvi gatavojas 2014. gada 1. janvārī gaidāmajai pārejai uz eiro. Tomēr gatavības līmenis dažādos reģionos ir atšķirīgs. To apstiprināja arī pētījumu kompānijas TNS finanšu nozares pētījumu eksperte Ilva Pudule, norādot, ka Rīgas uzņēmēji ir informētāki par eiro ieviešanas jautājumiem, ja salīdzina ar kolēģiem reģionos. Kopumā uzņēmēju informētības līmeni var raksturot kā vidēji labu, turklāt pēdējā laikā “sasparojušies” tirdzniecības uzņēmumi, kuriem ikdienā jāstrādā ar naudu.

Iedzīvotāju informētības līmenis ir zemāks nekā uzņēmējiem, turklāt reālā eiro monētu un banknošu izmantošanas pieredze ir tikai nedaudz vairāk nekā trešdaļai cilvēku. Tāpat novērots, ka cilvēki ļoti augstu vērtē lata monētu un it īpaši banknošu drošību, savukārt eiro drošība tiek vērtēta piesardzīgāk.

Kā norādīja Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms, naudas eksperti apliecina, ka eiro ir ļoti droša nauda. Atšķiras tikai nianses – vairāk vilto latu monētas, savukārt eiro gadījumā par monētu viltojumiem faktiski vispār nav jāuztraucas, jo vairāk vilto banknotes. J. Blūms akcentēja, ka jauno eirozonas dalībvalstu, tostarp Igaunijas pieredze apliecina – pēc eiro ieviešanas atklāto viltotas naudas gadījumu skaits nepieaug nozīmīgi. Turklāt tiem cilvēkiem, kuri pazīst lata drošības pazīmes, neradīsies grūtības ar eiro pārbaudi.

Ludzā seminārs notiks 21. novembrī.

Semināru programma:

10:00–12:00 eiro banknotes un monētas; citi profesionāliem naudas lietotājiem svarīgi ar pāreju uz eiro saistīti jautājumi:

–          banknošu dizains, tai skaitā jaunā ES2 sērija, banknošu drošības pazīmes;

–          monētu dizains – kopīgā un nacionālā puse, īpašās apgrozības un jubilejas monētas; kā noteikt monētu īstumu;

–          jaunās banknošu sērijas (ES2) ieviešana;

–          izmaiņas kases aparātu kārtībai, kases aparāta pārprogrammēšana, darījumu kopsummas atspoguļošana rēķinos iedzīvotājiem, lata un eiro vienlaicīgais naudas apgrozības periods;

–          izmaiņas cenu norādīšanas kārtībai, praktiski piemēri ar cenu zīmēm, izņēmumi, uzraudzības pasākumi, iniciatīva “Godīgs eiro ieviesējs”;

–          atbildes uz iespējamiem jautājumiem par izmaiņām grāmatvedības un nodokļu jautājumos

12:30-13:30 Ko katram vērts zināt par pārejas uz eiro norisi:

–          kā samainīt skaidru un bezskaidru naudu;

–          kas mainīsies norēķinos, izmantojot banku;

–          kas jāzina par kredītiem un noguldījumiem;

–          kas notiks ar ienākumiem (algām, pensijām, pabalstiem);

–          vai mainīsies cenas;

–          kā pazīt eiro banknotes un monētas;

–          Latvijas eiro monētas

Semināru lektori:

–          Latvijas Bankas skaidras naudas eksperti Andris Tauriņš un Aleksandrs Antiņš;

–          Latvijas Bankas ekonomikas un starptautisko attiecību eksperti;

–          eksperti nodokļu, grāmatvedības un cenu norādīšanas jautājumos

Faktu lapa – par naudas drošību, par eiro banknotēm un monētām, par reģionālo semināru cikliem

Semināru norises vietas:

Latvija_seminaru_karte

Kontakti:

LDDK preses dienests

Tālr.: 67225162 | E-pasts: [email protected]

coloring.cool