LV EN

Piektdiena, 2023. gada 03. februāris
Vida, Ida, Aīda
Ludza
Partly cloudy
-7°C
 
A A A

Gribi pabalstu, iztīri māju

Ja sociālā dienesta klients nepiedalīsies līdzdarbības pasākumos, pēc Saeimas deputātes, atbildīgās komisijas vadītājas Aijas Barčas teiktā – «GMI vai dzīvokļa pabalstu piešķirs ģimenei tikai par bērniem, nevis par pieaugušo, kurš aplam rīkojies».

Sociālos pabalstus tāpat vien saņemt nevarēs, visiem būs pienākumi. Kādam sociālo pabalstu saņēmējam būs pienākums vērsties atkarību profilakses nodaļā, citam būs jāsakārto savs dzīvoklis, jāaizved bērni uz skolu, bet citam – jāsagrābj lapas vai jāpiedalās pašvaldības kartupeļu lauka ravēšanā. Par gulēšanu gultā un skatīšanos griestos pabalstu viņiem vairs nemaksās. Šie līdzdarbības pienākumi būs visnotaļ individuāli noteikti, izvērtējot konkrētās ģimenes problēmas, sola pašvaldību sociālie dienesti.

Līdzdalības pienākumi jau bija pieminēti likumā, taču tagad Saeima, pieņemot grozījumus, tos īpaši akcentējusi kā dalību sociālās rehabilitācijas pasākumos. Taču tā nebūs sociālā pabalsta atstrādāšana vai nelegāla nodarbināšana, uzsver likuma grozījumu virzītāji.

Par grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā iestājās (LPS). Šie pienākumi attiecas uz diviem pabalstiem – pabalstu garantētā minimālā ienākumu (GMI) līmeņa nodrošināšanai un dzīvokļa pabalstu. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča saka: grozījumiem pamatu pamats bija LPS vēstule, kurā ar piemēriem ilustrēts, “ka ir par daudz cilvēku, kuri neko nevēlas darīt savas situācijas uzlabošanā, tikai vēlas saņemt pabalstus”. Jau šobrīd sociālie dienesti slēdz līgumus ar pabalstu saņēmējiem par konkrētiem līdzdarbības pienākumiem. Grozījumi paredz, ka klientiem būs aktīvi jāiesaistās savas problēmas risināšanā, “pildot līdzdarbības pienākumus, tajā skaitā piedaloties sociālās rehabilitācijas pasākumos darba un sociālo prasmju saglabāšanai, atjaunošanai un apgūšanai”. Ja sociālā dienesta klients nepiedalīsies līdzdarbības pasākumos, pēc A. Barčas teiktā – “GMI vai dzīvokļa pabalstu piešķirs ģimenei tikai par bērniem, nevis par pieaugušo, kurš aplam rīkojies”.

Avots: http://news.lv/daily/2010/10/13