LV EN

Ceturtdiena, 2023. gada 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis
Ludza
Mostly cloudy
-2°C
 
A A A

“ES stundas” sasniedz Austrumu robežu

Foto: ES lietu eksperts Ansis Bogustovs Istras vidusskolā

Jau trešo nedēļu rit Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā (EKPL) organizētais lekciju cikls “ES stundas”. Šonedēļ lektori viesojās deviņās Latgales novadu skolās – Zilupes, Krāslavas, Ludzas un Daugavpils novados, par ES vēsturi un jauniešu iespējām Eiropā stāstot Pasienes pamatskolas, Istras vidusskolas, Nirzas pamatskolas, Robežnieku pamatskolas, Indras vidusskolas, Naujenes pamatskolas, Biķernieku pamatskolas, Špoģu vidusskolas un Kalupes pamatskolas skolēniem.
Kopumā šonedēļ lekcijās piedalījās 253 skolēni. Visās deviņās skolās par ES vēsturi un Latvijas ieguvumiem, iestājoties ES, skolēniem stāstīja pazīstamais žurnālists un ES lietu eksperts Ansis Bogustovs, savukārt par jauniešu iespējām – mācībām, apmaiņas programmām, brīvprātīgo darbu u.c. – biedrības “Ziemeļlatgales nevalstisko organizāciju atbalsta centrs” jaunatnes lietu koordinators Oskars Orlovs un biedrības “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” vadītājs Oskars Zuģickis.
Skolu jaunieši un skolotāji novērtēja to, ka “ES stunda” bija īpaša, citāda nekā ikdienā ierasts. Jaunieši ar interesi klausījās, uzdeva jautājumus un diskutēja, un pauda savu viedokli arī tad, ja tas nesakrita ar lektora stāstījumu. “Tā kā pagaidām Eiropas Savienību savā dzīvē neizjūtu, man bija interesanti uzzināt par plašajām iespējām, ko mums sniedz ES. Stundā dzirdētais mani uzrunāja un iedrošināja vairāk izmantot šīs sniegtās iespējas,” atzina Špoģu vidusskolas 11.klases skolniece Korina Kandu.
“Šis lekciju cikls ir lieliska ideja, jo sniedz iespēju jauniešiem iegūt jaunas zināšanas, turklāt no ļoti zinoša un Eiropas jautājumos atzīta eksperta, kas pat sarežģītus jautājumus jauniešiem var izskaidrot vienkāršā, viņiem saprotamā valodā. Eiropas Savienība ir tieši ietekmējusi arī mūsu skolas dzīvi – ar ES atbalstu esam īstenojuši vairākus projektus, tāpēc arī svarīgi, ka jaunieši zina un izprot, no kā tas cēlies,” pēc “ES stundas” atzina Špoģu vidusskolas direktors Jānis Belkovskis.
Kā jau ziņots, paralēli lekciju ciklam Vidzemes ziemeļaustrumu un Latgales pierobežas skolās EKPL organizē arī skolēnu pētnieciski radošo darbu konkurss “Izpēti! Eiropas Savienības ieguldījums un ES atbalstītās jauniešu iniciatīvas tavā novadā”. Konkursa darbus skolas aicinātas iesniegt līdz 10. aprīlim. Informācija par Konkursu atrodama mājas lapas www.esmaja.lv sadaļā “ES reģionos”.
“Latvija ir ES dalībvalsts jau sešus gadus, Latvija ir Eiropā, un Eiropa ir tepat Latvijā. Lekciju cikls būs lielisks veids izzināt ES darbības pamatprincipus un vēsturi, saņemt informāciju par projektu veidošanu un saprast, cik daudz dažādu iespēju sadarbībai, mācībām un zināšanām sniedz ES jauniešiem. Iespēju ir daudz, galvenais – prast tās ieraudzīt un aktīvi izmantot! Dalība ES valstij un cilvēkiem nozīmē iespējas savā dzīvē, mācībās vai novada attīstībā. Savukārt, vai un kā šī iespēja tiks izmantota, noteiks pašu zināšanas,” uzsver EK pārstāvniecības vadītāja Iveta Šulca.