LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 05. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Ludza
Mostly cloudy
-6°C
 
A A A

Ērģeles – vērtīgs ieguldījums nākotnē

Ērģeles ir vislielākais un skaņas ziņā visspēcīgākais mūzikas instruments, ļoti sens instruments. Ērģeles mums asociējas ar baznīcu, ar sakrālās mākslas  vidi, arī ērģeļu stāsti ir tikpat mūžseni kā baznīcu stāsti, jo baznīca un ērģeles ir it kā viena vienība. Tagad arī ērģeles būs daļa no Ludzas Romas katoļu baznīcas.

Ludzā jau trešo gadu soli pa solim notiek Ludzas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācijas darbi, jo tas ir ne tikai darba ziņā, bet arī finansiāli apjomīgs process. Savukārt tagad droši un ar pārliecību var teikt, ka Ludzas katoļu baznīcā nākošā gada Lieldienas ieskandinās ērģeļu skaņas. Lauku atbalsta dienests un Ludzas rajona partnerība apstiprināja Ludzas Romas katoļu draudzes projektu ”Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācija”, tāpēc arī šogad tiks turpināti 1866.gadā būvēto ērģeļu restaurācijas darbi.

Ludzas Romas katoļu baznīcas apmeklētāji jau pamanīja, ka uz balkona jau redzamas uzstādītās ērģeļu sienas.

Restaurācijas darbs ir ļoti sarežģīts un komplicēts. Protams, kāds teiks, ka vieglāk un arī lētāk būtu iegādāties jaunas, izskatīgas, modernas digitālās ērģeles, bet šie mūzikas instrumenti nav salīdzināmi.  Pirmkārt, digitālās nespēj konkurēt ar stabuļu ērģelēm, skaņas kvalitāte un tās izplatība telpā nespēj konkurēt ar stabuļu ērģeļu dzīvo skaņu. Turklāt elektronisko ierīču mūžs, kā zinām, ir stipri ierobežots.

Galvenais, būs arī gandarījums, ka tiks saglabāts un restaurēts mākslas piemineklis, kultūrvēsturiskais mantojums, jo ērģeles ir vērtīgas kā 19.gs.otrās puses ērģeļbūves tradīciju paraugs. Stabuļu ērģeles tiešām ir dārgs instruments, gan būvējot, gan arī restaurējot, bet jāsaprot, ka tas ir vērtīgs ieguldījums uz daudziem gadu desmitiem. Ludzas baznīcas ērģeles arī ir unikālas, restaurējot tās tiks saglabāta oriģinālsubstance, autentiskums un kultūrvēsturiskā vērtība. Pēc restaurācijas Ludzas katoļu baznīcas vērtība – senās ērģeles – atkal skanēs ar pilnu spēku un varenībā dievkalpojumos, kāzu ceremonijās, kristībās un iesvētībās priecēs visus draudzes locekļus, ludzāniešus un ciemiņus.

Līgums ir noslēgts un darbus veic SIA “Ērģeļu darbnīca” restaurators – Alvis Melbārdis.

Kopējais projekta finansējums ir 41 709,91 eiro, t.sk. ELFLA finansējums ir 37 538,92 eiro, Ludzas novada pašvaldības līdzfinansējums – 4 170,99 eiro.

 

 

Projekts „Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācija” (Nr.16-01-AL34-A019.2201-000020)   tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros.

Projekta vadītāja

Ilona Mekša

coloring.cool