LV RU EN

Sestdiena, 2021. gada 04. decembris
Baiba, Barba, Barbara
Ludza
Mostly cloudy
-5°C
 
A A A

Ērģeles jau skan

 

 

Skan, Lieldienu svētku misē Ludzas baznīcā pirmoreiz atskanēja restaurētās ērģeles. Ir ieguldīts milzīgs darbs, ir atjaunots mākslas piemineklis – Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeles. Ērģeles ir vērtīgas kā 19.gs.otrās puses ērģeļbūves tradīciju paraugs. Instruments ir nozīmīgs kā Latvijā reti pārstāvēts Sanktpēterburgas meistaru darbs. Tās raksturo arī Latvijas teritorijā 19./20.gs. darbojošos meistaru rokrakstu un senāku ērģeļu pārbūves praksi, veidojot liela izmēra instrumentu. Līdz ar to šīs ērģeles ir ar zinātnisku, kultūrvēsturisku un izglītojošu nozīmi. Instrumenta ievērojamā vecuma dēļ, tas ir nozīmīgs kultūras mantojums.

Pirms restaurācijas prospekta detaļas glabājās šķūnī sākotnēji Rēzeknē, tad Ludzas katoļu baznīcā. Prospekta stabules bija nokrāmētas kaudzē kopā ar pārējām stabulēm. Lielāko daļu prospekta koka daļu (pēc pārvešanas uz Ludzu) draudze saviem spēkiem nofēnoja un notīrīja krāsu līdz kokam. Daudzas prospekta detaļas bija nolauztas un zudušas, prospekta augšdaļā tās atjaunotas. Prospekta stabules uzglabāšanas laikā bija salocītas, deformētas.

 

Projekta „Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā ērģeļu restaurācija” ietvaros ērģelēm tika veikti sekojoši restaurācijas pasākumi: ērģeļu sastāvdaļu, detaļu un stabuļu tīrīšana, prospekta uzstādīšana, zudušo konstrukciju elementu rekonstruēšana, spēles traktūras restaurācija, reģistru traktūras restaurācija, spēles galda (klaviatūras un reģistru ieslēgu restaurācija), esošo stabuļu restaurācija (metāla stabulēm iztaisnošana, kur nepieciešams salodēšana, koka stabulēm pārlīmēšana, vāciņu blīvēšana un uzstādīšana), gaisa kanālu remonts, blīvēšana un uzstādīšana, trūkstošo gaisa kanālu izgatavošana, jauna ērģeļu motora (vecais zudis) uzstādīšana.  Restaurācijas darbus veica SIA “Ērģeļu darbnīca”, restaurators – Alvis Melbārdis.

 

Projekta mērķis ir sasniegts, jo ir veikta Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācija, saglabājot to autentiskumu un kultūrvēsturisko vērtību kopumu, kas sniegs paliekošu ieguldījumu kultūras mantojuma un mākslas pieminekļa saglabāšanā nākamajām paaudzēm.

Projekts „Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā ērģeļu restaurācija”(Nr.16-01-AL34-A019.2201-000020) tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020.gadam apakšpasākuma „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros.

Projekta vadītāja

Ilona Mekša

 

 

 

 

 

 

 

 

 

coloring.cool