LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 15. oktobris
Hedviga, Helvijs, Eda
Ludza
Cloudy
8°C
 
A A A

Ekspozīcijas “…bet sirdī visu mūžu nesu saules dienu, no tēva mājas mīļās pasaules” izveide jeb uzsākts darbs pie objekta Jaunsaimnieka māja labiekārtošanas

Jaunsaimnieka_majaLudzas Novadpētniecības muzeja (tālāk tekstā LdNM) pastāvīgas ekspozīcijas vestī par Ludzas novada vēsturi, tautas sadzīves un celtniecības tradīcijām, ievērojamajiem novada cilvēkiem un apkārtējās floras un faunas daudzveidību. Muzeja Etnogrāfijas un Brīvdabas nodaļas veidošana uzsākta 1957.gadā. Ekspozīcijā izvietoti lauku celtniecības objekti, kas raksturo Latgales galvenās lauku celtniecības tradīcijas 19.gs.b. – 20.gs.v.

LdNM Brīvdabas nodaļā ilgus gadus apskatāmi bija 5 lauku celtniecības objekti: “Dūmistaba”, “Zemnieku māja”, “Vējdzirnavas”, “Rija” un “P.Vilcāna keramikas darbnīca”. Visi objekti tika pārvesti no bij.Ludzas rajona teritorijas, bet pēdējais no augstāk minētiem – no Preiļu rajona. Lai pilnveidotu ekspozīciju un atspoguļotu zemnieku dzīvi un sadzīvi pēc sādžu sistēmas sairšanas 20.gs. 30-40-jos gados, 2008.gadā uz LdNM Brīvdabas nodaļu tika pārvesta Pušmucovas pagasta Avīšu ciema viensēta – Jaunsaimnieka māja, kas celta 20.gs. 30-jos gados. Celtnes izvērtēšana un pārvešana notika Latvijas Brīvdabas muzeja galvenā krājuma glabātāja Mārtiņa Kuplā vadībā. Objektu muzejam ir uzdāvinājusi tā īpašniece uzņēmēja Valentīna Lazovska (tajā laikā – Ludzas pilsētas domes priekšsēdētāja), par ko 2008.gada 2.septembrī tika sastādīts nodošanas-pieņemšanas akts Nr.32. Šis objekts muzeja teritorijā spilgti ataino 20.gs. s. celtniecības tradīcijas Latgales novadā un ir nozīmīgs arī ar to, ka mājā 20.gs. 30-40 gados dzīvojis ievērojams latgaliešu dzejnieks, skolotājs Jōņs Silkāns. Diemžēl, finansējuma trūkuma dēļ objekta “Jaunsaimnieka māja” iekārtošana vēl nav pabeigta.

Šī gada sākumā muzeja darbinieki iesniedza Valsts kultūrkapitāla fonda MUZEJU NOZARES ATTĪSTĪBAS PROGRAMMĀ projektu “Ekspozīcijas “…bet sirdī visu mūžu nesu saules dienu, no tēva mājas mīļās pasaules” izveide””. Projekts guva atbalstu. VKKF piešķīra 5000 EUR. Projekta mērķis – izveidot ekspozīciju “…bet sirdī visu mūžu nesu saules dienu, no tēva mājas mīļās pasaules” un nodrošināt latgaliešu dzejnieka, skolotāja Jōņa Silkāna kultūras mantojuma pieejamību plašai mērķauditorijai. Droši vien jau daudzi ludzānieši jau ir pamanījuši, ka ir uzsākts darbs pie objekta Jaunsaimnieka māja labiekārtošanas un pielāgošanas ekspozīcijas vajadzībām. Lai izpildītu projekta mērķi un sasniegtu projekta uzdevumus, ir nepieciešams nomainīt logu blokus, daļēji nomainīt griestu dēļus, apšūt ēku ar dēļiem un nokrāsot ēkas fasādi ar lineļļas krāsu, pabeigt iekšdarbus un izveidot ekspozīciju. Cerēsim, ka šī gada beigās tiks atklāts un muzeja apmeklētājiem būs pieejams vēl viens kvalitatīvs tūrisma objekts!

Milāna Bule,

Ludzas Novadpētniecības muzeja direktore

 

coloring.cool