LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Mostly cloudy
-3°C
 
A A A

Eiropas kultūras mantojuma dienas 2011 “Kultūras mantojums – zināšanas un prasmes”

Reizi gadā Eiropas 50 valstu iedzīvotāji svin kultūras mantojuma svētkus – Eiropas kultūras mantojuma dienas. Latvija šajā Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvā piedalās kopš 1995.gada un šogad nozīmīgu mantojuma objektu durvis atvērs jau 16. reizi.

Izvēloties 2011.gada Eiropas kultūras mantojuma dienu tēmu “Kultūras mantojums – zināšanas un prasmes”, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija vēlējās īpaši izcelt kultūras pieminekļu īpašnieku, restauratoru, amatnieku, kultūras mantojuma un izglītības speciālistu ieguldīto darbu, zināšanas un prasmes kultūras mantojuma saglabāšanā, atzīstot panākumus, kas var iedvesmot arī citus.

Kultūras mantojums ir mūsu kopēja bagātība – iedvesmas un zināšanu avots, vienlaikus tā aprūpe un saglabāšana nākamajām paudzēm prasa zināšanas un prasmes. Tāpēc Inspekcija vēlas uzsvērt izglītības un zinātniskās pētniecības nozīmi, nepieciešamību atgādināt senas, tāpat kā meklēt inovatīvas tehnoloģijas, kā arī zināšanu apmaiņu profesionāļu vidū, īpašu uzmanību pievēršot jauno speciālistu apmācībai. Šī gada mantojuma dienās tiks atzīmēti tie objekti, kas var lepoties ar paraugrestaurāciju, gan arī tie, kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm ir īsts izaicinājums.

Šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā notiks no 9. līdz 11. septembrim.

Mantojuma dienu klipiņš: http://www.youtube.com/watch?v=7Kf1RyNPbrQ

Eiropas kultūras mantojums dienas 2011 Ludzā

10.septembrī

Ludzas vecpilsētas jaunizveidotā ar atslēgām marķētā maršruta atklāšanas pasākumi Mazā Ezerkrasta ielas promenādē un svētku turpinājums viduslaiku noskaņās – Ludzas pilskalnā. Ģimeņu starti, amatu darbnīcas, seno karavīru ieroču demonstrējumi, sacensības, dziesmas un dejas, uz uguns vārīts ēdiens, rotaļas bērniem, fotografēšanās senos tērpos.

11. septembrī

pl.11.00

Ludzas novadpētniecības muzejā, Kuļņevas ielā 2, VKPAI speciālista, arhitekta P.Blūma lekcija-seminārs speciālistiem un iedzīvotājiem par koka apbūves saglabāšanu un atbilstošu restaurāciju Ludzas vēsturiskajā centrā. Tāpat Ludzas novadpētniecības muzeja Brīvdabas ekspozīcijā apskatāmas 19.gs. beigu – 20.gs.sākuma Latgales lauku būves, no kurām jaunsaimnieka māja ir renovācijas procesā.

pl.13.00

Ludzas amatnieku centrā, Tālavijas ielā 27a, Ludzā, piedāvā iepazīt tradicionālo Latgalē izmantoto skaidu jumtu seguma skaidu plēšanas norisi un Latgales sētām raksturīgo logu un durvju rotājumu, citu autentisko apbūves koka detaļu restaurāciju un izgatavošanu.

Evita Princova,

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas

Latgales reģionālās nodaļas vecākā speciāliste