LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 05. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Ludza
Mostly cloudy
-6°C
 
A A A

Ebreju etnogrāfijas un epigrāfikas ekspedīcija Ludzā

IMG_03364. augustā Ludzas Novadpētniecības muzejā notika NVS un Baltijas valstu augstskolu jūdaikas zinātnisko darbinieku un pasniedzēju centrs „СЭФЕР” ebreju etnogrāfijas un epigrāfikas ekspedīcijas atklāšana.

Ludza (Ļucina) ir viena no senākajām Latvijas pilsētām. XIX gadsimta beigās lielākā pilsētas iedzīvotāju daļa bija ebreji (1897. gadā – 54,5 % no visu pilsētas iedzīvotāju skaita). 1912. gadā Ļucinas rabīns Bencions Donhins nosauca šo pilsētu par „Latvijas Jeruzālemi”. Ludzas ebreju kapi ir vieni no lielākajiem Latgalē. Tajā ir saglabājušies aptuveni pusotrs tūkstotis kapakmeņu.

15 ekspedīcijas etnogrāfiskās daļas dalībnieki Svetlana Amosovas (Sanktpēterburga) vadībā strādās Ludzā un tās apkaimē (Kārsavā, Zilupē, Tilžā). Viņi aptaujās vietējos ilgdzīvotājus par ebreju kopienas dzīvi pirms kara, holokaustu, ebreju dzīvi pēckara laikā, etnokultūras stereotipiem, mitoloģiju un ikdienu. 14 ekspedīcijas epirgrāfiskās daļas dalībnieki Mihaila Nosonovska (Miluoki), Mihaila Vasiļjeva (Voroņeža) un Aleksandras Fišeļ (Kijeva) vadībā veiks ebreju kapu aprakstu – lasīs un atšifrēs epitāfijas, sastādīs pieminekļu katalogu. Notiks arī plenārlekcijas par Latgales ebreju vēsturi (lektors – Iļja Ļenskis no muzeja „Ebreji Latvijā”, Rīga), Latvijas vēsturi (lektors – Dmitrijs Oļehnovičs no Daugavpils universitātes), IMG_0337ebreju epitāfiju žanriem (lektors – Mihails Nosonovskis no University of Wisconsin). Ik vakaru semināros etnogrāfi un epigrāfisti rezumēs paveikto, sistematizēs darba dienas laikā savāktos materiālus. Ekspedīcijas dalībnieki dosies arī ekskursijā uz Daugavpili.

Šā gada ekspedīcija Ludzā ir daļa no lielā starptautiskā latgaļu jūdaisma izpētes projekta, ka ilgst jau vairākus gadus. No 2011. – 2012. gada ekspedīciju apkopotajiem rezultātiem tika izdots materiālu krājums «Утраченное соседство: Евреи в культурной памяти жителей Латгалии. Материалы экспедиций 2011-2012 гг.». М., 2013. (Отв. ред. Амосова С.)  http://sefer.ru/upload/latgale-sbornik.pdf

Materiālus, kas tiks iegūti ekspedīcijas laikā Ludzā, plānots publicēt jaunā krājumā.

Svetlana Rimša,

sabiedrisko attiecību speciāliste

coloring.cool