LV EN

Ceturtdiena, 2023. gada 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis
Ludza
Flurries
-2°C
 
A A A

Donoru diena Ludzā

Šī gada 18. Jūlijā Ludzas Tautas namā plkst. 9:00-12:00 notiks kārtējā Donoru diena Ludzā
Par donoru var būt vesels cilvēks vecumā no 18-65 gadiem, ar svaru ne mazāku par 50 kg, līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam (pasei vai autovadītāja apliecībai).
Kas jāievēro donoram?
• Dienu pirms procedūras nedrīkst ēst ceptu, treknu, piparotu ēdienu, sēnes, lietot alkoholu, medikamentus t.sk. aspirīnu, smēķēt.
• Ieteicams lietot veselīgu uzturu (dārzeņus, augļus, liesu gaļu).
Pirms asins nodošanas donoram ir jāpaēd vieglas brokastis.
• Mūsu ārsti jūs rūpīgi izmeklēs un izvērtēs jūsu veselības stāvokli. Laboratorijā tiks noteikta asins grupa un hemoglobīna līmenis.
• Cilvēkam, kurš vēlas būt donors, ir jāatbild godīgi uz jautājumiem un jābrīdina ārsts par veselības problēmām. Katrs donors paraksta līgumu, ar kuru apņemas pats interesēties par savām analīzēm. Visas ziņas par jūsu veselības stāvokli ir konfidenciālas un tiek saglabātas Valsts Asins donoru centra datu bāzē.
• Ja jūs nevēlaties, lai jūsu asinis tiktu izmeklētas – jūs nedrīkstat būt donors!
• Nedrīkst ziedot asinis tikai tāpēc, lai pārbaudītos uz AIDS vai citām vīrusu saslimšanām.
• Cienījamie donori, jūsu asinis tiks pārlietas slimniekiem. Nepakļaujiet riskam viņu veselību.
Vai asins nodošana kaitē donora veselībai?
• Asins nodošana donora veselībai ir nekaitīga. Tā stimulē asins sastāvdaļu atjaunošanos un uzlabo pašsajūtu. Vienā reizē ņem standartdevu – 450 ml un 30 ml laboratoriskiem izmeklējumiem. 450 ml asiņu ir fizioloģiska asins deva, tā neietekmē donora veselību. Asins noņemšanas procedūra ilgst 5-8 minūtes.
• Esiet droši, ka asins nodošanas laikā nevar inficēties, jo viss izmantotais materiāls ir vienreiz lietojams un sterils: plastiskie maisi asins sagatavošanai, laboratorijas instrumenti, donoru elkoņa locītavu apstrādes un pārsējmateriāli.
Kā jūtas donors pēc asins nodošanas?
• Pēc asins nodošanas vairums donoru jūtas labi. Ļoti reti gadās, ka donors noģībst vai viņam sākas muskuļu spazmas.
• Dažreiz var būt: nelabums, sāpes vēderā, vājuma sajūta, dūriena vietā zilums, apsārtums vai sāpes. Pārsēju nav ieteicams noņemt ātrāk kā pēc 2-3 stundām. Nav ieteicama fiziska slodze, treniņi, automašīnas vadīšana.
Ko donors var saņemt?
• Pirms asins nodošanas – vieglas brokastis (cepumi, šokolāde, kafija, tēja, sula – 1Ls vērtībā).
• Donoram ir tiesības uz visas informācijas konfidencialitāti, kas saistīta ar viņa veselības stāvokli. Ziņas par analīžu rezultātiem jūs varat saņemt personīgi, ar pasi ierodoties nodaļas reģistratūrā.
• Pēc asins nodošanas saņemt naudas kompensāciju pusdienām – 3 Ls.
• Izziņu darba vietai par brīvdienām (saskaņā ar LR Darba likuma kodeksa 74. pantu asins donoram pienākas brīvdiena pēc asins nodošanas un vēl viena atpūtas diena, saglabājot vidējo izpeļņu. Darbiniekam un darba devējam vienojoties, šo atpūtas dienu var izņemt citā laikā.)