LV RU EN

Svētdiena, 2022. gada 29. maijs
Raivis, Raivo, Maksis
Ludza
Mostly sunny
10°C
 
A A A

Donoru diena Ludzā

Kad pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados slimnieku ārstēšanā sāka izmantot asins

pārliešanu, tas bija maksas pakalpojums: donors par asins nodošanu saņēma naudu, bet asins

saņēmējs – maksāja. Mūsdienās slimniekiem par asins pārliešanu nav jāmaksā.

Bezatlīdzības donoru kustība aizsākās 1957. gadā, kad “Laimas”, Rīgas gaļas kombināta un citi, tolaik Proletāriešu rajona, uzņēmumu darbinieki pirmo reizi nodeva asinis bez maksas. Lai gan iepriekš maksas donoru kustība nebija aktīva, pārdesmit gadu laikā bezatlīdzības donoru plāns tika izpildīts un pat pārsniegts. 20. gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados donoru uzskatīja par ļoti cienījamu cilvēku. (padomju laika pasta markas attēls, pievienots rakstam jpg failā)

Pēc BBC ziņām, Austrālijas iedzīvotājs Džeimss Harisons iekļuva Ginnesa rekordu grāmatā, kā dāsnākais asins donors cilvēces vēsturē. Savas dzīves laikā viņš nodeva 480 litru asins!

Džeimsu Harisonu pamudināja kļūt par asins donoru nelaimes gadījums, kad viņam 14 gadu vecumā bija nepieciešama asins pārliešana un tas viņam izglāba dzīvību. Tiklīdz Džeimsam palika 18 gadi, viņš sāka nodod asinis, šobrīd viņam ir 66 gadi un kopumā asins pārliešanas staciju apmeklēja vairāk nekā 800 reizes. Harisons saskaitīja, ka 74 gados nodos tūkstošo litru asins un ļoti cer to piedzīvot.

Arī Ludzā savulaik donoru bija daudz, taču laika gaitā viņu skaits stipri samazinājās. Šobrīd donoru kustība atdzimst, jaunieši aktīvi iesaistās asins ziedošanā, Ludzā katru donoru dienu ir daudz cilvēku, kuri nāk pirmo reizi. Ludzas policisti un Ludzas pilsētas dome rīkoja atsevišķu donoru dienu saviem darbiniekiem. Paldies viņiem!

Tātad, 7. augustā no 9-12 tiekamies Ludzas Tautas namā. Man ir tas gods būt par Asins Donoru, un tev?

coloring.cool