LV EN

Piektdiena, 2023. gada 03. februāris
Vida, Ida, Aīda
Ludza
Mostly cloudy
-5°C
 
A A A

Diennakts tumšajā laikā un krēslā notiek puse ceļu satiksmes negadījumu, kuros ir bojāgājušie

Ar mērķi pēc iespējas paaugstināt drošību uz valsts autoceļiem, apdrošināšanas sabiedrība ERGO autovadītājiem īpašas akcijas laikā dāvina 5000 gaismu atstarojošās vestes.

Saskaņā ar CSDD statistiku, tieši krēslā un tumsā reģistrēti 47,7% no visiem ceļu satiksmes negadījumiem, kuros ir bojāgājušie. Kopumā krēslā un tumsā notiek 32,6% no visiem reģistrētajiem ceļu satiksmes negadījumiem.

Ingrīda Ķirse, ERGO attīstības direktore: “Tas ir tikai loģiski, ka, atrodoties brauktuves tuvumā diennakts tumšajā laikā, krēslā vai sliktas redzamības apstākļos, cilvēkam jābūt pēc iespējas pamanāmam, lai samazinātu risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumā.

Nereti paaugstināta stresa apstākļos cilvēki aizmirst par atstarojošo vesti, vai arī paļaujoties, ka apstāšanās nebūs ilgstoša, vesti neuzvelk. Tamdēļ, neskatoties uz faktu, ka atstarojošās vestes ir obligāta LR likumdošanā noteikta prasība, ERGO Latvijas autovadītājiem dāvina vestes, lai atgādinātu un reizē veicinātu to praktisku izmantošanu – autovadītājam gaismu atstarojošo vesti ir pienākums glabāt auto, tāpat kā aptieciņu, avārijas trīsstūri un ugunsdzēšamo aparātu.”

Akcijas laikā līdz pat maija beigām ERGO atstarojošās vestes dāvinās ikvienam auto vadītājam, kurš klātienē jebkurā ERGO birojā vai pie apdrošināšanas starpniekiem iegādāsies ERGO OCTA polisi uz 6, 9 vai 12 mēnešiem.

CSDD apkopotie dati par ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaitu 2010.gadā liecina, ka 47,7% jeb gandrīz puse no visiem CSNg bojā gājušajiem reģistrēti dienas tumšajā laikā vai krēslā. Vairums no tiem – 52%, uz valsts autoceļiem ārpus pilsētas, kur nav apgaismojuma.

Savukārt no kopējā CSNg skaita ar velosipēdiem, dienas tumšajā laikā vai krēslā notikuši 24% jeb gandrīz ceturtā daļa negadījumu.

Skarba statistika par 2010.gadu ir arī attiecībā uz gājējiem – krēslā un diennakts tumšajā laikā reģistrēti 74,7% no visiem bojā gājušajiem, tajā skaitā no auto izkāpušiem vadītājiem.

Atstarojošās vestes ir veids, kā pasargāt sevi no nelaimes gadījuma, riteņbraucējam, autovadītājam vai jebkuram citam pasažierim atrodoties brauktuves tuvumā sliktos redzamības apstākļos (stiprs lietus, migla u.c.), krēslā un dienas tumšajā laikā. Obligāta atstarojoša apģērba lietošanas prasība ieviesta lielākajā daļā ES dalībvalstu, tajā skaitā jau vairākus gadus mūsu kaimiņvalstī Lietuvā.

Saskaņā ar pērn LR Ministru kabineta grozījumiem Ceļu satiksmes noteiktumos, transportlīdzekļa vadītājam obligāti nepieciešams uzvilkt gaismu atstarojošu apģērbu, piemēram, vesti, piespiedu apstāšanās gadījumā, nepietiekamas redzamības apstākļos un diennakts tumšajā laikā, izejot uz brauktuves vai ceļa nomales.

Saskaņā ar Ceļu Satiksmes drošības direkcijas datiem*, kopumā 2010.gadā Latvijā uz valsts autoceļiem tika reģistrēti 38 343 ceļu satiksmes negadījumi, kuros tika ievainoti 4023 un bojā gāja 218 cilvēki.

* Ceļu satiksmes negadījumu skaits 2010.gada mēnešos, http://csdd.lv/?pageID=1239884427