LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 03. decembris
Raita, Jogita, Evija
Ludza
Cloudy
-3°C
 
A A A

“Ceļa_vējš” aicina veltīt vismaz 20 minūtes Latgales mākslai

J.Soikāna Ludzas mākslas skolas izstāžu zālē kopš 11.03.2009. ir skatāma Latgales mākslinieču Vijas Stupānes un Vēsmas Ušpeles gleznu izstāde Ceļa_vējš. Skatītāju vērtējumam tiek dāvāti 2008. gada nogalē un 2009. gadā radītie darbi eļļas tehnikā – kopumā 19 gleznas – ekspresīvas, jutekliskas un maiguma piepildītas. Izstādes nosaukums saistīts ar mākslinieču vārdiem: VIA-ceļš + Vēsma-vējš = Ceļa_vējš. Darbos atspoguļojumu gūst vērotais, braucot pa Rēzeknes ielām un ne tikai. Izstāde”Ceļa_vējš” pieejama skatītājam līdz 16.04.2009.

VIA-ceļš

Vija Stupāne par sevi raksta: “Ļoti esmu noilgojusies pēc izstādes un man tas pašlaik ir ļoti nepieciešams. Dzimusi esmu 1976.gada 12.decembrī. Pabeidzu Rēzeknes Mākslas vidusskolas dizaina nodaļu, Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu, 4 bērni (pieredze mākslas jomā). Patīk gleznot un gleznoju to, kas patīk. Tie ir ziedi, daba, dažādas kompozīcijas, pašlaik taureņi. Audekls. Eļla. Vienkārši, bez zemtekstiem. Skaties un pats saproti. Man svarīgs ir darba process, sajūtas un gala rezultāts. Viss zied, snieg un lido!”

Vijas gleznām (izstādē skatāmas astoņas) par prototipu kalpojuši ziedi: rozes, pīpenes, magones, sniegpulkstenīši; pīlādži, ābeles, taureņi u.t.t., kas ievij skatītāju maigā, klusinātā krāsu gammā, kur savu “solo” partiju, savu mažora noti spēlē košie akcenti. Pozitīvisma, gaišuma, viegluma, lidojuma un ziedēt vēlmes un varēšanas apliecinošie tēli gleznās: “Mākonis iz taureņiem”, “Uzlidot nenolaižoties”, “Zied vai snieg”, “Mīl…mīl…mīl…”, “Pavasara malks” kontrastē ar pašreiz dominējošo noskaņojumu sabiedrībā, apliecinot – gaismas, siltuma un prieka avots nav meklējams ārpus mūsu iekšējās pasaules, bet gan paša dvēselē, tajā dvašā, ko Dievs reiz katrā no mums ir “iepūtis”.

Vēsma-vējš

Vēsma Ušpele: “Es piedzimu 1973.gadā 15. novembrī ar kājām pa priekšu Tilžā Raiņa ielā. Pabeidzu pamatskolu, divas vidējās-Smiltenes lauksaimniecības skolu un Rēzeknes Mākslas Koledžu un tad LMA LF vienu gadu pirms Vijas. Zemapziņā vienmēr zināju, ka darīšu to, kas man patīk – spēlēšos ar krāsām…”

Vēsma Ušpele izstādē “Ceļa_vējš” skatītāju vērtējumam dāvā 11 gleznas piesātinātā, skanīgā, dziļā, mažorīgā kolorītā, noslēpumainības un vilinājuma caurstrāvotas. Vispārinājumu un mākslinieciskā tēla statusu Vēsmas gleznās iegūst ziedi, koki, sieviete. Idejas, kuras risināja Vincents van Gogs un Jans Vermērs, mūsdienīgu interpretāciju radušas gleznās “Saulespuķes 21”, “Nasauc par semičkom un nasouc grauzt”, “Variācijas par pērļu auskaru”. Vēsmas Ušpeles sieviešu portretos, kas risinātas netradicionālās, fragmentārās kompozīcijās – “Tā ar divām rokām”, “Nidatroška”, “Pa ceļam uz Vainovu” jūtams pirmatnējs spēks no tiem tālajiem “Ievas” laikiem, kad septītajā dienā pēc pasaules radīšanas Dievs saprata, ka šajā pasaulē cilvēkam (vīrietim) kaut kā pietrūkst. Un viņš radīja sievieti. Šajā pasaulē vari ielūkoties arī TU kaut vai 20 minūtes.

20 minūtes Latgales mākslai

Ludzas pilsētas un rajona izglītības iestāžu vadītāji, kultūras vēstures un vizuālās mākslas skolotāji arī Jūs esat tie, kas veido bērna, pusaudža, jaunieša dvēseles pasaulē piederību dzimtajam novadam Latgalei. Lūdzu, izmantojiet iespēju apmeklēt nu jau trešo izstādi, kas veltīta Latgales mākslinieku – trīsdesmitgadnieku paaudzei! Piedzīvojot VITĀLU, ENERĢĒTISKU, JŪTĀM piepildītu mākslu, nevis “mumificētu” reprodukcijās vai fotogrāfijās.

Mākslas pazinēji un mīļotāji, inteliģence, visi interesenti izstādi var apmeklēt māksla skolas darba laikā no plkst. 9:00 līdz plkst.18:30. (Iepriekš pieteikties. Tālrunis skolā 65781327 un 26586721)

coloring.cool