LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 28. novembris
Rita, Olita, Vita
Ludza
Cloudy
-1°C
 
A A A

Budžeta ieņēmumi 2009.gada astoņos mēnešos

Nodokļu ieņēmumu samazinājums izskaidrojams ar iekšzemes kopprodukta kritumu, sarežģīto situāciju uzņēmējdarbībā – uzņēmumu sadarbības partneri naudas līdzekļu trūkuma dēļ nespēj savlaicīgi norēķināties par piegāgātajām precēm vai sniegtajiem pakalpojumiem. Rezultātā valsts budžetā maksājumi ienāk novēloti un tikai daļa no aprēķinātā par konkrētu mēnesi.

Latgales reģionālajā iestādē reģistrētajiem nodokļu maksātājiem apgrozījuma apjoms, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, ir samazinājies par 34%, tai skaitā eksporta darījumu apjoms samazinājums ir vēl lielāks – 38%. Liela daļa uzņēmumu ir spiesti samazināt ražošanas vai pakalpojumu sniegšanas apjomus, atbrīvojot, nosakot nepilnu slodzi vai piešķirot bezalgas atvaļinājumus darbiniekiem. Kopumā nodarbinātības samazināšanās gan privātajā sektorā, gan valsts pārvaldē ļoti negatīvi ietekmē nodokļu maksājumus valsts budžetā. Savukārt bezdarbnieku skaita pieaugums prasa arvien lielākas izmaksas sociālajos pabalstos.

Ievērojami ir pieaudzis to uzņēmumu un privātpersonu skaits, kas no valsts atprasa pārmaksātos nodokļus. No gada sākuma 1092 maksātāji ir iesnieguši 2303 pieprasījumus pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārmaksas atmaksai, kas ir par 8% vairāk nekā pērn. Š.g. astoņos mēnešos nodokļu maksātājiem atmaksāts PVN 13,9 milj.Ls apmērā, tostarp 640 tūkst.Ls Ludzas nodaļā reģistrētajiem nodokļu maksātājiem.

Palielinājies arī uzņēmējiem atmaksājamais uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) apjoms, par 2008.gadu sasniedzot 1,8 milj.Ls (Ludzas nod. 92 tūkst.Ls), salīdzinājumam 2008.gadā par 2007.gadu UIN atmaksāts 0,8 milj.Ls (Ludzas nod. 70 tūkst.Ls). Tas saistīts ar būtiskām uzņēmumu peļņas stāvokļa izmaiņām 2008.gadā.

Savukārt iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IeIN) š.g. astoņos mēnešos atmaksāts vairāk nekā 50 tūkstošiem iedzīvotāju (Ludzas nod. 4283 personām), atgrieztā summa 3,2 milj.Ls (Ludzas nod. 282,4 tūkst.Ls). Salīdzinājumam 2008.gada astoņos mēnešos atmaksāti 1,9 milj.Ls (Ludzas nod. 165 tūkst.Ls 3222 nodokļu maksātājiem).

coloring.cool