LV RU EN

Pirmdiena, 2021. gada 29. novembris
Ignats, Virgīnija
Ludza
Flurries
-1°C
 
A A A

Atklāta Ludzas Lielās sinagogas ēka

DSC_0904Vakar, 11. augustā, notika Ludzas Lielās sinagogas vēsturiskās ēkas atklāšana pēc vērienīgās restaurācijas. Tas bija nozīmīgs pasākums, uz kuru ieradās arī vairāku valstu vēstniecību vadītāji un pārstāvji, LR Finanšu ministrijas un Kultūras ministrijas pārstāvji, kā arī daudzu biedrību, iestāžu un uzņēmumu pārstāvji.

Lielu interesi par Ludzas Lielās sinagogas atklāšanu izrādīja Latvijas ebreju kopiena – uz svinīgo pasākumu ieradās gan Ludzas ebreju biedrības pārstāvji, gan daugavpiliešu delegācija, ko vadīja muzeja “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” direktors Iosifs Ročko, gan arī ciemiņi no tālās Izraēlas.

Lielā interese ir saprotama, jo Ludzas Lielā sinagoga ir vecākā koka sinagoga Latvijā un Baltijas valstīs un uzskatāma par unikālu ziemeļaustrumu Eiropas ebreju kultūras pieminekli, tādi citur Eiropā zaudēti 20. gadsimta laikā.

DSC_0931Sinagoga Ludzā ir atjaunota iespējami autentiskā veidolā, īpašu uzmanību pievēršot koka detaļu saglabāšanai un restaurācijai. Ludzas Lielās sinagogas restaurācija tika veikta projekta “Ludzas Lielās sinagogas restaurācija un ebreju garīgā mantojuma atdzimšana” ietvaros, izmantojot EUR 201 875 piešķīrumu no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumenta starpniecību.

Restaurācijas darbu kopējās izmaksas sastāda EUR 414 836,52 (t.sk. būvdarbu 1.kārtas un 2.kārtas izmaksas, tehniskās dokumentācijas izstrādes, būvuzraudzības un autoruzraudzības izmaksas).

DSC_0976Sinagoga apmeklētājus gaida arī šosestdien, 13. augustā, no plkst. 10:00 līdz 14:00 un nākošsvētdien, 21. augustā, no plkst. 10:00 līdz 14:00.

Informāciju sagatavoja Ērika Bondarenko,

sabiedrisko attieību speciāliste

Svetlanas Rimšas foto

coloring.cool